Comiesięczne zestawienie i informacje na temat bieżących cen na transport kolejowy z Chin do Polski. Poniżej prezentuje aktualną sytuację na rynku transportowym.

Dlaczego warto rozważyć transport kolejowy?

Transport kolejowy z Chin jest coraz bardziej popularny. Nic w tym dziwnego ponieważ jest jednym z elementów Chińskiej inicjatywy Pasa i Szlaku czyli reaktywacji Jedwabnego Szlaku. Poza tym wielu importerów zdaje sobie sprawę z sytuacji w transporcie lotniczym. Ostatnie ceny w kwietniu w przypadku transportu lotniczego są bardzo wysokie. Poza tym czas oczekiwania na wysyłki wydłużył się znacznie. Dlatego wielu importerów coraz częściej spogląda w stronę transportu kolejowego. Jeśli chcesz poznać porównanie różnych form transportu to zapraszam do jednego z wcześniejszych wpisów.

Jakie są zalety transportu kolejowego?

  • Transport koleją może być nawet 5-6 razy tańszy niż transport lotniczy.
  • Czas dostawy w porównaniu do transportu morskiego może być szybszy nawet o 21-25 dni.
  • Łączny czas dostawy do Polski od załadunku w Chinach to 20-25 dni.

Między innymi dlatego transport kolejowy zyskuje na popularności. Oczywiście trzeba przy tym wszystkim pamiętać, że transport koleją musi być zarezerwowany z odpowiednim wyprzedzeniem. Szczególnie teraz w dobie pandemii i wzmożonych wysyłek lotniczych i kolejowych czas złożenia bookingu jest niezwykle ważny jeśli nie chcemy się narazić na opóźnienia.

Ile kosztuje transport koleją z Chin do Polski?

Wiele zależy od miejsca z którego będziemy wysyłać towar jak i warunków incoterms. Przy warunkach EXW koszt będzie większy niż przy np. FOB lub raczej FOT. Poza tym znaczenie ma czy będzie to FCL czy LCL. Przy okazji należy pamiętać, że w transporcie kolejowym FCL mamy do wyboru tylko 40HQ.

Poniżej ceny za transport kolejowy z Chin do Polski:

Dla transportu kolejowego FCL będzie wyglądało to następująco:

Kontener 40HQ Cena w maju za kolej to ok. 5500 – 6100 USD. Warunki FCA Shenzhen. Cena all in z dostawą i odprawą.

W przypadku LCL to sprawa ma się następująco:

Objętość: 2 m3, waga 300 kg. Warunki FCA Shenzhen. Stawka “all in”. Koszt: 400 – 650 USD

Objętość 5,5 m3, waga 1100 kg, Warunki FOB (a może raczej FOT/FOR) Shenzhen. Stawka “all in”. Koszt: 750 – 1150 USD

Podsumowanie

Daje się zauważyć, że ceny transportu kolejowego w maju zaczynają rosnąć w porównaniu z kwietniem. Wydaje się, że sporo firm przeniosło swoje dostawy z transportu lotniczego na kolejowy. Szczególnie że przy aktualnych zatorach i czasie oczekiwania na wysyłkę lotniczą, transport kolejowy jest bardzo dobrą alternatywą a przy okazji dużo tańszą. Szczególnie dla większych przesyłek.

Może Cię zainteresuje:

Jak najtaniej i najlepiej wysyłać małe paczki z Chin?

Aliexpress dlaczego ceny przesyłek są tak tanie.

Dlaczego import często się nie opłaca?

Jeśli chcesz poznać wycenę na Twój transportskorzystaj z formularza.

Podobne wpisy