Przedstawiam co miesięczny raport zakresu cen i kosztu za transport morski z Chin. Jeśli planujesz transport z Chin do Polski i chciałbyś porównać ceny to zapraszam do śledzenia informacji.

Transport morski z Chin – najważniejsze informacje

Transport drogą morską jest najtańszy w przypadku pełnych kontenerów czyli FCL. Jest to oczywiste. Jednak okazuje się że w przypadku drobnicy LCL nie zawsze tak będzie. Bardzo duże znaczenie mają koszty lokalne i fakt czy dostawa odbywa się na warunkach incoterms EXW czy FOB. Okazuje się, że przy EXW będzie spora szansa, że lepiej skorzystać z transportu kolejowego zamiast morskiego.

Czas transportu

Transit time wynosi 30-35 dni (w zależności od trasy, miejsca wypłynięcia czy też armatora). Należy pamiętać, że oprócz samego transit time trzeba doliczyć dodatkowy czas na takie czynności jak odprawa eksportowa, załadunek, zdjęcie kontenera, odprawa importowa i dostawę do magazynu. Dlatego w zależności czy mamy do czynienia z drobnicą (LCL) czy też pełnym kontenerem (FCL) to trzeba się liczyć że realnie czas transportu wyniesie 35- 37 dni do aż 45 dni w przypadku LCL.

Chcesz zapoznać się z omówieniem transportu kolejowego, morskiego i lotniczego? Zapraszam do artykułu na ten temat.

Poniżej zestawienie cen i kosztów zarówno transportu LCL jak i FCL z Chin do Polski w lipcu 2020

Transport morski z Chin – Cena

Należy pamiętać że poniższe ceny są orientacyjne. Cena transportu z Chin zależy od: warunków incoterms, objętości, wagi, również tego czy to drobnica czy też transport pełnego kontenera.

Poniżej ceny za pełnokontenerowy transport morski z Chin

Kontener 20’DC cena obejmuje dowóz, odprawę itp. Transport morski z Chin pod drzwi to ok. 1550 – 1750 USD. Warunki incoterms: FOB główne porty Chińskie.

Kontener 40’HQ cena obejmuje dowóz, odprawę itp. Koszt za transport morski to ok. 2150 – 2550 USD. Warunki incoterms FOB główne porty Chińskie.

Poniżej cena za drobnicę w transporcie morskim z Chin:

Towar o objętości 1 m3, waga 1000kg. Warunki FOB Shenzhen. Cena za transport morski: 110 – 170 USD.

Towar o objętości 3 m3, waga 1000kg. Warunki FOB Shenzhen. Cena za transport morski: 250-350 USD.

Towar o objętości 5 m3, waga 2000kg. Warunki FOB Shenzhen. Cena za transport morski: 350 – 500 USD.

Podsumowanie

Cena w dalszym ciągu są stabilne. Jednak daje się już zauważyć, że powoli w przypadku wysyłek pełnokontenerowych ceny idą w górę. Spodziewam się, że podobny trend będzie się utrzymywał, szczególnie po wakacjach kiedy będziemy zaczynać ostatni kwartał i wielu importerów będzie realizowało zamówienia z myślą o listopadzie i grudniu.

Może Cię zainteresuje:

Jak najtaniej i najlepiej wysyłać małe paczki z Chin?

Aliexpress dlaczego ceny przesyłek są tak tanie.

Dlaczego import często się nie opłaca?

Czy koleją można wysyłać baterie, akumulatory i inny niebezpieczny towar?

Próbki z Chin. Jak zamówić? Jak oclić? Jak się przygotować?

Jeśli chcesz poznać wycenę na Twój transportskorzystaj z formularza.

Podobne wpisy