Kiedy przypada Chiński Nowy Rok w 2020? Jakie to ma znaczenie? Co trzeba wiedzieć organizując transport z Chin lub import z Chin?

Chiński Nowy Rok 2020

W 2020 Chiński Nowy Rok wypada 25 stycznia. To stosunkowo wcześnie zważywszy na fakt, że w ubiegłych latach było to w lutym. Ostatnio kiedy tak wcześnie wypadł Chiński Nowy Rok to był to 2012 rok i było to 23 stycznia (rok Smoka).

Chiński Nowy Rok 2020 podstawowe informacje

Chiński Nowy rok po Chińsku to 春节, w zapisie pinyin Chūnjié, dosłownie Święto Wiosny) – najważniejsze święto w tradycyjnym kalendarzu chińskim, przypadające między końcem stycznia, a początkiem lutego.

Jak wygląda święto i przygotowania?

Przygotowania do Święta Wiosny czyli Nowego Roku rozpoczynają się już na parę tygodni przed samym świętem. Ósmego dnia ostatniego miesiąca starego roku cała rodzina przystępuje do generalnych porządków w domu, w celu wygnania złych duchów.

Natomiast 23 dnia ostatniego miesiąca roku uroczyście żegna się domowego boga kuchni, który odchodzi zdać coroczny raport przed Nefrytowym Cesarzem. (Według chińskich wierzeń ludowych najwyższy bóg. Według legendy Nefrytowy Cesarz, który nigdy nie był na ziemi, będąc ciekawym, jak wyglądają zwierzęta, pewnego dnia rozkazał przyprowadzić przed swoje oblicze dwanaście najbardziej interesujących z nich. Zwierzęta, które stawiły się wówczas przed Nefrytowym Cesarzem, są do dzisiaj zwierzętami chińskiego zodiaku)

Następnego dnia rozpoczynają się właściwe przygotowania do święta – zakupy, przygotowywanie prezentów, a także oklejanie drzwi wejściowych obrazkami noworocznymi nianhua. W dobrym zwyczaju jest oddać w tych dniach długi.

Najważniejszym dniem jest wigilia Nowego Roku. W tym roku wigilia Nowego Roku przypada 24 Stycznia. Od rana cała rodzina bierze udział w przygotowywaniu posiłków. Głównym daniem są pierożki jiaozi. W tym dniu wręcza się sobie nawzajem prezenty. Zazwyczaj są to świeże owoce, owoce w cukrze, ciastka, cukierki lub koperty z pieniędzmi.

O zmroku na ulicach odbywają się pokazy sztucznych ogni i wybuchy petard. Następnie tradycyjnie składa się ofiarę na domowym ołtarzyku poświęconym przodkom i zasiada do wspólnej wieczerzy, do której tradycyjnie spożywa się grzane wino lub wódkę(baijiu). Rodzina spędza czas przy stole do rana, rozmawiając i grając w różne gry (np. karty, mahjong).

Jak długo potrwa Chiński Nowy Rok?

Chiński Nowy Rok 2020 przypada 25 stycznia (sobota).

Festiwal potrwa do 8 lutego, w sumie około 15 dni.

2020 jest Rokiem Szczura według chińskich znaków zodiaku.

W związku z tym, że jest to święto państwowe Chińczycy mogą otrzymać siedem dni nieobecności w pracy, od 24 do 30 stycznia.

Niektóre firmy i instytucje publiczne cieszą się dłuższymi wakacjami, ponieważ zgodnie z powszechną wiedzą Chińczyków festiwal trwa dłużej, od sylwestrowej nocy do 15 dnia pierwszego miesiąca księżycowego (Lantern Festival).

Jak długo będą zamknięte fabryki w Chinach?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każda firma podejmuje sama decyzje w tej kwestii.

W 2020 roku większość fabryk w Chinach będzie nieczynna przez około 25 dni.

Fabryki z którymi rozmawiałem zwróciły uwagę, że pracownicy będą mieli wolne od 15 stycznia. Jest to czas na przygotowania do Chińskiego Nowego Roku i dojazdu do swoich rodzin. Trzeba mieć świadomość, że każdego roku setki milionów osób w Chinach podróżuje do domu rodzinnego by spotkać się z bliskimi, których nie widzieli cały rok. W 2014 roku Newsweek napisał artykuł, że jest to największa migracja w skali świata. W bardzo krótkim czasie mieszkańcy Chin wyruszają w 3,5 miliarda podróży. W większości podróży samochodowych, ale również koleją lub samolotem czy statkiem. To są dane z 2013 roku. Jestem pewien, że teraz ta wartość jest dużo wyższa.

Kiedy produkcja będzie wznowiona?

Jeśli założymy, że średnio każda fabryka lub firma będzie zamknięta przez 25 dni, a wolne zacznie się od 15 stycznia to 9 lutego 2020 w niedziele skończy się świętowanie i ludzie będą wracać do pracy.

10 lutego 2020 w poniedziałek fabryki powinny wznowić produkcję

Planowanie dostaw czyli import z Chin

Mając świadomość, jak istotne Święto Wiosny (Chiński Nowy Rok), dla państwa które jest największą fabryką świata, należy dobrze przygotować się do tego pod względem planowania dostaw i logistyki.

Pisałem, że 15 stycznia fabryki będą wygaszać pracę, a ludzie będą brać wolne.

Kiedy można złożyć ostatnie zamówienie?

Czas produkcji w czwartym kwartale jest najdłuższy. W trakcie gorącego sezonu noworocznego może wydłużyć się ze standardowych 14-21 dni do 30-45 dni w zależności od fabryki.

Tym samym bezpiecznie założyć, że zamówienie złożone, potwierdzone i opłacone do 1 grudnia 2019 będzie wyprodukowane i wysłane przed Chińskim Nowym Rokiem.

Nie zapominajmy o ciągłości dostaw i zapewnieniu odpowiedniego stanu zapasów magazynowych na produkty, które będą potrzebne do produkcji lub handlu. Fabryki w Chinach będą wyłączone na okres 25 dni. Później również czas uruchomienia fabryki do pełnych mocy produkcyjnych może zająć dodatkowe dni, lub nawet tygodnie. Pracownicy mogą dotrzeć do fabryk z opóźnieniem, lub zmienić pracodawcę i tym samym będzie trzeba na nowo szukać, i szkolić pracowników.

Zamówienia złożone do 1 grudnia muszą starczyć na minimalnie dwa do trzech miesięcy bez nowych dostaw.

Kiedy fabryki wznowią produkcję to mają zazwyczaj duże zapotrzebowanie ze strony kupujących. Często plan produkcji zapełniony jest na miesiąc do przodu. Dlatego warto z dużym wyprzedzeniem planować nowe dostawy, które będą w produkcji już po Chińskim Nowym Roku. Może się okazać, że przez naszą niefrasobliwość będziemy musieli czekać na wyprodukowanie towaru aż do marca lub dłużej.

Logistyka czyli transport z Chin

Chiński Nowy Rok, nie tylko jest wyzwaniem pod względem planowania produkcji. Transport z Chin w tym czasie przeżywa prawdziwe oblężenie. Ilość wysyłanych produktów jest ogromna. Szczyt zaczyna się już w październiku by w listopadzie i grudniu przeżywać szczyt szczytów. W tym czasie rolowanie kontenerów ze statków jest nagminne. Opóźnienia zdarzają się często. Stawki idą do góry i czasami sztuką jest wysłanie towaru. Warto z dużym wyprzedzeniem organizować transport z Chin i bookować miejsce na statku, kolei itp.

Podsumowanie

Warto dobrze przygotować się zarówno od strony logistycznej jak i planowania dostaw na Chiński Nowy Rok. Każdego roku sytuacja wygląda trochę inaczej ponieważ Chiński Nowy Rok przypada inaczej każdego roku. Dlaczego tak jest?

Daty chińskiego nowego roku różnią się nieznacznie między latami, ale zwykle przypadają w okresie od 21 stycznia do 20 lutego w kalendarzu gregoriańskim. Daty zmieniają się co roku, ponieważ festiwal oparty jest na chińskim kalendarzu księżycowym. Kalendarz księżycowy jest powiązany z ruchem księżyca, który zwykle określa tradycyjne święta, takie jak Chiński Nowy Rok (Święto Wiosny), Festiwal Latarni, Festiwal Smoczych Łodzi itp.

Kalendarz księżycowy jest również powiązany z 12 znakami zwierząt w chińskim zodiaku. Rok 2020 jest rokiem Szczura, a 2021 będzie rokiem Wołu.

Podobne wpisy