Czy myślisz o rozpoczęciu biznesu związanego z importem towarów z Chin? Jeżeli tak, to ten artykuł jest dla Ciebie. Przygotowaliśmy dla Ciebie kompleksowy przewodnik, który pomoże Ci zrozumieć, jak zacząć import z Chin krok po kroku. W tym artykule omówimy kluczowe kwestie związane z importem towarów z Chin.

Poniżej opisujemy kroki jakie sami byśmy podjęli gdybyśmy mieli rozpocząć import posiadając aktualną wiedzę.

1. Znajdź odpowiedniego dostawcę

Twój sukces jako importera zaczyna się od znalezienia odpowiedniego dostawcy. Istnieją różne platformy, takie jak Alibaba, Global Sources i Made in China, które możesz wykorzystać do znalezienia potencjalnych dostawców.

Pamiętaj jednak, że nie każdy dostawca będzie odpowiedni. Musisz dokładnie zbadać każdą firmę, zanim zdecydujesz się na współpracę. Sprawdź opinie od innych klientów i certyfikaty jakości czy też pobierz raport firmy zewnętrznej, aby upewnić się, że firma jest wiarygodna. Możesz też samemu sprawdzić wiarygodność fabryki w Chinach – szerzej o tym mówię w moim kursie na temat importu z Chin.

2. Skontaktuj się z dostawcą

Kiedy znajdziesz potencjalnego dostawcę, nawiąż z nim kontakt. Porozmawiaj o swoich wymaganiach dotyczących produktu, warunkach dostawy i płatności. Im więcej informacji podasz tym łatwiej i szybciej zweryfikujesz czy to jest to o co Ci chodzi.

Ważne – wyślij zapytania do szerokiego grona potencjalnych dostawców w ten sposób szybciej zbierzesz niezbędne informacje.

Jeśli importujesz po raz pierwszy – warto w tym celu korzystać z platformy Alibaba.com i jej wbudowanego czata z dostawcą, a następnie skorzystać z opcji płatności i być chronionym przez Trade Assurance.

3. Negocjacje

Pamiętaj, że musisz negocjować nie tylko cenę, ale także warunki dostawy, płatności i ewentualne rabaty przy większych zamówieniach. W moim kursie na temat negocjacji omawiam 6 różnych płaszczyzn negocjacji, a dodatkowo 8 technik negocjacyjnych które sprawią, że już przy pierwszym zamówieniu zaoszczędzisz setki dolarów. Gdy wszystko zostanie ustalone, możesz myśleć o złożeniu pierwszego zamówienia lub o zamówieniu próbek. Jednak zanim to zrobisz sprawdź wartość cła.

4. Cło i VAT

Sprawdzenie wartości cła na towar jaki planujemy sprowadzić jest bardzo ważne. To właśnie jeszcze przed zamówieniem towaru czy też próbek warto określić ostateczną wartość wszystkich opłat celno-skarbowych. Może się okazać, że towar jaki planujemy zaimportować podlega cłu antydumpingowemu i w tedy opłacalność tego przedsięwzięcia będzie wątpliwa. Nigdy nie podejmuj decyzji aby rozpocząć import tylko bazując na cenie sprzedawcy z Chin. Zawsze sprawdź najpierw cło.

5. Zamówienie próbek

Wynegocjowałeś cenę? Znasz wartość cła? To jeszcze nie czas na zamówienie. Zanim zdecydujesz się podjąć jakiekolwiek dalsze działanie, zamów próbki. To pozwoli Ci ocenić jakość produktu i sprawdzić, czy spełnia on Twoje oczekiwania. Pamiętaj, że jakość jest równie ważna jak cena. Dlatego nie szukaj tylko najniższej ceny. Powinno Ci zależeć na równowadze pomiędzy jakością, a ceną. Jeśli próbki spełnią Twoje oczekiwania to w tedy jest ostatni dzwonek na sprawdzenie wymagań formalno-prawnych przed rozpoczęciem importu.

6. Firma – warunki formalno-prawne

Jeśli nie masz założonej działalności gospodarczej to właśnie przed opłaceniem zamówienia do Chin należy to zrobić. Nie jest możliwe zaimportowanie większej ilości towaru jeśli nie posiada się firmy. Dlatego jeśli nie chcesz się narażać na dodatkowe koszty – zarejestruj firmę wcześniej. Możesz to zrobić online przez portal biznes.gov.pl , również wiele banków daje możliwość założenia firmy online.

7. Rejestracja w systemie EORI

Aby importować towary do Polski, musisz być zarejestrowany w systemie EORI (Economic Operators Registration and Identification). Jest to system identyfikacji dla podmiotów gospodarczych, który umożliwia realizację procedur celnych. Rejestracja jest prosta. Można ją również przeprowadzić online bez wychodzenia z domu. Więcej informacji znajdziesz tutaj. Numer EORI podasz agencji celnej przed odprawą, gdy będziesz wypełniać upoważnienia.

8. BDO

Każdy importer musi posiadać numer BDO w związku z tym że wprowadza do obrotu towary w opakowaniach. Jest to wymóg formalny. Warto tego dopilnować ponieważ kary są naprawdę duże. Koszt rejestracji wacha się pomiędzy 100 a 300 zł. Trzeba również raz do roku składać deklaracje o ilości opakowań wprowadzonych do obiegu. Rejestracji można dokonać również drogą elektroniczną. Wystarczy skorzystać z tego linku: https://bdo.mos.gov.pl/

9. Złożenie zamówienia

Teraz masz już wszystko, aby złożyć pierwsze zamówienie. Sprawdziłeś ceny, wiarygodność dostawcy w Chinach, wynegocjowałeś najlepsze warunki handlowe, próbki okazały się dobrej jakości i spełniasz wszystkie wymagania formalno-prawne. Teraz jest czas na opłacenie pierwszego zamówienia. W przypadku pierwszego importu warto zapłacić za zamówienie w bezpieczny sposób przez platformę Alibaba.com i skorzystać z programu Trade Assurance. W zależności czy zamówienie będzie duże czy małe może się okazać, że płatność będzie wynosić 30% lub 100% wartości zamówienia. Przyjęło się, że większe zamówienia opłaca się w 30% na rozpoczęcie produkcji, a pozostałe 70% po wyprodukowaniu towaru.

10. Kontrola Jakości

Bardzo ważnym elementem w procesie importu jest kontrola jakości. Nie zakładaj, że jakoś to będzie. Po prostu to sprawdź i bądź pewien, że to co otrzymasz zgadza się z twoimi wymaganiami. Kontrole jakości możesz zlecić w trakcie produkcji lub po produkcji. Możesz również zlecić nadzorowanie załadunku kontenera. Takie usługi są dodatkowo płatne – jednak wady produkcyjne wykryte jeszcze w Chinach można stosunkowo szybko i tanio naprawić. W przypadku, gdy taki wadliwy towar, jest już w całości opłacony i dotrze do Polski – sprawa jest dużo trudniejsza.

Warto pamiętać, że istnieją darmowe sposoby kontroli jakości. Więcej o nich mówię w kursie online.

11. Organizacja transportu

Kiedy twoje towary są gotowe, musisz zorganizować ich transport do Polski. Możesz wybrać transport lotniczy, morski lub kolejowy, w zależności od wielkości przesyłki i Twoich potrzeb. Pamiętaj, że koszty transportu również wpływają na cenę końcową i są brane pod uwagę przy wyliczeniu cła i podatku VAT. Warto porównać kilka spedycji i wybrać najlepszą.

Słowo przestrogi – nie ufaj Chińskiemu dostawcy w kwestii transportu. Jest duża szansa, że zaproponuje Ci dostawę na warunkach DDP. Jest to pułapka o której piszę więcej pod tym linkiem.

12. Odprawa celna

Towar wyprodukowany? Jest w trakcie transportu? To teraz jest czas na przygotowanie się do odprawy celnej. Pamiętaj, że potrzebujesz takie dokumenty jak:

– Faktura handlowa

– Lista pakowa

– List przewozowy

Dodatkowo w zależności od towaru jaki jest importowany mogą być potrzebne dodatkowe dokumenty jak:

– Deklaracja CE

– Świadectwo CITES

– Certyfikat fumigacji

– Inne certyfikaty, deklaracje lub licencje

Kiedy dostarczysz komplet dokumentów to towar zostanie zgłoszony do odprawy. Następnie należy opłacić cło i vat (Istnieje opcja odroczenia płatności VAT lub też nie płacenia go przy odprawie– więcej o tym w kursie online). Po opłaceniu towar zostaje zwolniony i może nastąpić dostawa na nasz magazyn, a my otrzymujemy komplet dokumentów z odprawy celnej.

13. Rozpocznij sprzedaż

Kiedy Twoje towary dotrą na Twój magazyn, możesz rozpocząć ich sprzedaż. Dokumenty, które będziesz potrzebował, aby przyjąć towar na magazyn to PZC, faktura handlowa za towar, nota celna i faktura za transport. Nie martw się – twoja księgowość na pewno Ci w tym pomoże. Gdy wprowadzisz towar na magazyn możesz rozpocząć sprzedaż.

Podsumowanie

Import z Chin może wydawać się skomplikowany, ale jeśli podejdziesz do tego krok po kroku, stanie się znacznie prostszy. Pamiętaj, że kluczem do sukcesu jest odpowiednie przygotowanie. Powodzenia w Twojej przygodzie z importem z Chin!

Podobne wpisy