Jakie warunki płatności oferują Chińczycy? A jakie można wynegocjować? Jak to zrobić? Import z Chin to nie tylko przedpłata.

Metody płatności a warunki płatności

Chciałbym zwrócić uwagę, że nie będę pisał o różnych metodach czy formach płatności. Wiadomo, można płacić poprzez Trade Assurance, można po prostu T/T czy też L/C, Western Union i wiele innych. Wszystkie te metody są dostępne i wiele importerów jak i dostawców korzysta z nich. Więcej o nich w kolejnych artykułach. Dziś chcę omówić warunki płatności jakie można uzyskać lub wynegocjować.

Warunki płatności

Planując import z Chin jak i już budując swoją relacje z dostawcą warto pamiętać, że warunki płatności mogą, a wręcz powinny się zmieniać wraz z budowaniem relacji biznesowej. Okazuje się, że można wynegocjować bardzo dobre warunki płatności. Niemniej zacznijmy od początku- czyli na co możemy liczyć rozpoczynając import z Chin?

100% przedpłata

Pierwszą dostępną opcją będzie 100% przedpłata za zamówiony towar. Takie warunki płatności zazwyczaj można spotkać przy stosunkowo niedużym zmówieniu lub gdy trafimy na firmę handlową, a nie na producenta. Osobiście bardzo rzadko zgadzam się na 100% przedpłatę. Nawet jeśli zamówienie jest małe i jest to tylko 1500 USD to nie płacę pełnej przedpłaty. Na pewno będzie się do wiązać z wyższym kosztem bankowym bo będę musiał dwa razy robić przelew. Jednak wolę po opłaceniu depozytu otrzymać zdjęcia wyprodukowanego towaru wraz z moimi etykietami itp. Niż stracić 1500 dolarów. Dopiero po potwierdzeniu, że wszystko jest ok a towar wyprodukowany płacę pozostała kwotę.

30% depozytu aby rozpocząć produkcje i 70% po wyprodukowaniu towaru

Ten rodzaj warunków płatności jest jednym z najbardziej popularnych. Tak na dobrą sprawę można powiedzieć, że to domyślne warunku które zaproponuje nad dostawca z Chinach. Na pewno jest to dużo lepsze rozwiązanie niż 100% przedpłata jednak w dalszym ciągu musimy opłacić całość zamówienia zanim opuści ono Chiny. Wiadomo, że czas transportu też trwa, więc nasze środki często są zamrożone 30 dni i więcej zanim towar dotrze np. transportem morskim.

Warto mieć świadomość, że takie warunki można, a wręcz trzeba negocjować.

30% depozytu i 70% w porcie docelowym z Polsce

Nasze negocjacje mogą doprowadzić do dużo lepszych warunków płatności. Czyli między innymi do takich że balans nie będziemy płacić po wyprodukowaniu towaru lecz w porcie docelowym w Polsce. To ważne ponieważ nie musimy mrozić pieniędzy na czas transportu do Polski. Jak to zrobić?

Warto już na samym początku podkreślić, że inni nasi dostawcy zgadzają się na inne warunki i podać, że 30% depozytu, aby rozpocząć produkcje jest jak najbardziej ok, jednak 70% balansu chcecie opłacić w porcie docelowym na parę dni przed przypłynięciem. W związku z tym dostawca będzie miał B/L do dyspozycji aż nastąpi zapłata i w tedy zwolni towar telexem.

Oczywiście, dostawca nie będzie w stanie zgodzić się na takie warunki od razu przy pierwszej dostawie. Dlatego warto zaznaczyć, że chcemy się wzajemnie poznać i że np. pierwsze 3 zamówienia będą na standardowych warunkach niemniej później, ważne aby się zmieniły na płatność balansu przed dostawą towaru w porcie docelowym.

Siła relacji

Wbrew pozorom takie warunki płatności dla większości dostawców z Chin to chleb powszedni. Jeśli uda się zbudować pierwsze relacje to zmiana warunków płatności to naturalny proces. Warto dodatkowo argumentować, że zmiana tych warunków umożliwi nam większy wzrost i rozwój biznesu co wpłynie na większe zamówienia. Strona Chińska na pewno zrozumie i doceni takie wysiłki. Szczególnie kiedy nastawieni jesteśmy na długofalową współpracę.

Czy można uzyskać jeszcze lepsze warunki płatności?

W skrócie – tak.

W ramach negocjacji – szczególnie z wieloletnimi kontrahentami udawało mi się uzyskać warunki takie jak:

  • Warunki 20/80. Czyli 20% depozyt na rozpoczęcie produkcji i 80% balansu w porcie docelowym aby nastąpiło zwolnienie towaru.
  • Warunki 10/10/80. Czyli 10% depozytu na start produkcji, następnie 10% depozytu aby towar został wysłany i na koniec 80% w porcie docelowym by zwolnić towar.

Najlepsze warunki płatności jakie kiedykolwiek uzyskałem

Jednak najlepsze warunki jakie kiedykolwiek udało mi się wynegocjować to 100% płatności w porcie docelowym. Czyli można powiedzieć taki kredyt kupiecki od dostawcy z Chin. Wystarczy, że wyślę zestawienie co potrzebuję i potwierdzę proformę a dostawca rozpoczyna produkcję, a następnie wysyła towar. Dopiero kiedy sprzęt dociera do Polski to następuje płatność za całość. Można wręcz powiedzieć, że wymarzone warunki płatności.

Co trzeba zrobić aby uzyskać takie warunki?

Prawda jest taka, że same negocjacje i rozmowy na ten temat to zdecydowanie za mało. Większość naprawdę dobrych warunków płatności to efekt długoletniej współpracy, zaufania i znajomości. Mówiąc znajomości mam na myśli spotkania twarzą w twarz. Takie spotkania są ważne nie tylko przy okazji targów w Chinach czy Hong Kongu jednak również dodatkowo wizytacje w fabrykach a przede wszystkim mniej formalne rozmowy przy okazji lunchu czy kolacji. Warto inwestować czas i środki w tego typu działalność ponieważ korzyści mogą naprawdę wielokrotnie przewyższyć nakład.

Być może Cię zainteresuje :

Podobne wpisy