Otrzymaliśmy partię towaru która nie odpowiada naszym wymaganiom. Co zrobić? Czy odsyłka produktów do Chin to dobre rozwiązanie i czy to w ogóle możliwe?

Zwrot towaru do Chin

Jeśli otrzymaliśmy towar z Chin i okazało się, że jest wadliwy lub nie spełnia wymogów jakościowych to pierwsze co może nam przyjść do głowy to dokonać zwrotu towaru lub realizować gwarancję. Warto pamiętać, że egzekwowanie warunków umowy w Polsce na pewno jest dużo łatwiejsze do wykonania niż w przypadku gdy musimy to zrobić w stosunku do dostawcy z Chin.

W związku z tym należy się zastanowić nad takimi sprawami jak:

  • Ekonomiczny sens odsyłki towaru.
  • Jakie warunki formalne należy spełnić?
  • Czas potrzebny na realizację całego przedsięwzięcia.

To tylko trzy aspekty o których warto pomyśleć – jednak najważniejsze. Dlatego omówmy je po kolei krok po kroku.

Pamiętaj tylko aby wcześniej porozmawiać z dostawcą o odesłaniu towaru. Być może istnieje inny sposób rozwiązania problemu. Jeśli dostawca się nie zgadza na odesłanie, to cała ta procedura nie będzie miała sensu. W kolejnym artykule będzie informacja na temat tego jak najczęściej rozwiązuje kwestie związane z wadliwym lub zepsutym towarem z Chin bez odsyłania go do dostawcy.

Ekonomiczny sens odsyłki towaru

Pierwsza sprawa jaką powinniśmy sprawdzić to wartość towaru która miałaby być odesłana. Z doświadczenia wiem, że w wielu przypadkach nie opłaca się wysyłać z powrotem do Chin wadliwych produktów. Dzieje się tak ponieważ, to my będziemy odpowiedzialni za opłacenie transportu do Chin. W brew pozorem taki transport tani nie jest. W związku z tym jeśli towar wart jest 1000 USD to lepiej będzie spróbować samemu naprawić lub dostosować produkt lub sprzedać go jako niepełnowartościowy niż odsyłać do Chin.

Dlatego warto na samym początku określić wartość towaru jaki chcemy zwrócić i sprawdzić z firmami transportowymi koszt potencjalnej wysyłki. Jeśli koszt jest akceptowalny to możemy myśleć o kolejnym kroku.

Jakie warunki formalne należy spełnić?

Okazuje się, że import i eksport niewiele się od siebie różnią. W związku z tym wystarczy znaleźć firmę spedycyjną która odbierze nam towar i możemy go wysłać. Oczywiście pamiętając o wszystkich dokumentach.

Niemniej tutaj mogą pojawić się 2 problemy:

  • Czy wysyłać to jako zwykły eksport do kraju spoza EU?
  • Czy może otworzyć procedurę specjalną jaką jest uszlachetnianie bierne?

Oczywiście wiele będzie zależało czy towar zwracamy i chcemy otrzymać zwrot pieniędzy czy też oczekujemy naprawy i odesłania towaru.

Co istotne: stosując procedurę uszlachetniania biernego można czasowo wywozić poza obszar celny Unii Europejskiej towary unijne i poddawać je procesom przetwarzania (na przykład obróbce, montażowi, naprawie). Następnie, przy przywozie na obszar celny UE produktów przetworzonych powstałych z tych towarów, możesz skorzystać z całkowitego lub częściowego zwolnienia z należności celnych przywozowych. 

W związku z tym jeśli dostawca będzie naprawiał towar i odsyłał go do nas to procedura uszlachetniania biernego może być dla nas dobrym wyborem. Jeśli chcesz wiedzieć więcej to można to sprawdzić na stronie rządowej – tutaj.

Jeśli dopełniliśmy już wszystkich formalności to towar może być odesłany. Chciałbym jednak jeszcze uczulić aby w całym tym procesie mieć cały czas kontakt z dostawcą. Dlaczego? Ponieważ miałem taki przypadek że towar dotarł do portu w Hong Kongu i tam został złożony w magazynie, a dostawca załatwiał jeszcze prawie dwa miesiące pozwolenie na wwiezienie tego towaru do Chin. Dopiero później w fabryce w Shenzhen dokonał niezbędnych napraw i odesłał towar.

Czas na realizację zwrotu bądź naprawy

Ostatnia kwestia jaką musimy rozważyć to czas potrzebny na zrealizowanie całego procesu zwrotu. Wiadomo statek będzie płynął ok. 30 dni. Jednak nie tylko ten czas trzeba wziąć pod uwagę. Dodatkowo może zajść potrzeba dłuższego oczekiwania na wwiezienie towaru do Chin jeśli firma nie ma odpowiednich licencji bądź pozwoleń. Poza tym sam okres naprawy i dodatkowo odesłanie do Polski. W moim przypadku cały taki proces trwał około pół roku. Wszystko zakończyło się pozytywnie. Jednak czas jaki był na to potrzebny również był bardzo długi. Dlatego bardzo rzadko korzystam z tego typu rozwiązania. Tak na dobrą sprawę jest to ostateczność kiedy nie można sprawy załatwić w inny sposób.

Czy opłaca się dokonywać zwrotu towaru do Chin?

Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Oczywiście są przypadki bezsprzeczne kiedy nie ma innej możliwości, a sam towar jest drogi i wymaga np. naprawy. Jednak w przypadku niskiej wartości lub gdy towar jest zniszczony i nie nadaje się do niczego innego jak tylko utylizacji to nie ma sensu odsyłać towaru.

Warto przy tym pamiętać, że cały proces będzie stosunkowo kosztowny, a przede wszystkim będzie wymagał sporo czasu – często nawet wielu miesięcy.

Biorąc to wszystko pod uwagę w ciągu prawie 9 lat kiedy zajmuje się importem z Chin tylko raz organizowałem zwrot i naprawę w Chinach. Wszystkie inne problemy udawało się rozwiązać w inny sposób. Również dostawcy w Chinach zdają sobie sprawę jakie to może być problematyczne aby odsyłać do nich towar. Dlatego jeśli tylko jest wola współpracy i dostawca nie chce nas oszukać to można znaleźć inne rozwiązanie niż wysyłka do Chin.

Być może Cię zainteresuje :

Podobne wpisy