Importując z Chin trzeba pamiętać nie tylko o dobrej cenie, ale również o podatkach, opłatach, transporcie i wielu innych. Dziś krótko o to co wpływa na cenę towaru z Chin.

Pamiętaj o dodatkowych kosztach

Jeśli planujesz import z Chin to nie wpadnij w pułapkę porównywania cen za towar np. z portalu jakim jest alibaba.com czy aliexpress.com bezpośrednio do cen w Polsce na portalach aukcyjnych. W cenie produktu w Polsce doliczone są dodatkowe koszty o których możesz nie mieć pojęcia. Poniżej najważniejsze z nich.

1. Koszt produktu – jakość i ilość zamawianego towaru

Pierwszą rzecz na jaką zwrócimy uwagę to koszt produktu. Jest to oczywiste. Niemniej warto zawsze pamiętać, że koszt produktu będzie się różnić w zależności od fabryki, ilości i jakości. Dlatego podczas pierwszego etapu importu z Chin jakim jest sourcing czyli wyszukiwanie dostawcy warto nie ograniczać się tylko do 2-3 firm lecz zarzucić szerzej sieć naszego wyszukiwania. W moim przypadku często jest to minimalnie 15-20 firm i producentów. Daje mi to możliwość dokładnego porównania cen. Tym samym na samym początku mogę odrzucić te oferty które są stanowczo za drogie.

Następny krok, który warto zawsze uczynić to negocjacja ceny w zależności od ilości. Oczywistym jest że 100 sztuk towaru będzie miało inną cenę niż np. 1000 sztuk lub 10 000 sztuk. Najprawdopodobniej na samym początku nie będzie możliwe abyśmy operowali na dziesiątkach tysięcy sztuk nawet jeśli towar jest mały, lekki i tani. Jednak warto w takich negocjacjach posługiwać się ilościami jakie będziemy chcieli sprowadzić w ciągu roku bądź kwartału. Mimo iż ilościowo będzie to ta sama liczba to może przyczynić się do wynegocjowania lepszej ceny.

Trzeci krok to jakość. Warto pamiętać, że w Chinach jakość może być inaczej postrzegana niż w Polsce. Poza tym producenci często mają przynajmniej 2 lub 3 poziomy jakości. Okazuje się że może być np. jakość A, A+ i jakość CE (czyli zgodna z normami w EU). Oczywiście każdy poziom różni się ceną i to znacznie. Jednak nawet jeśli mówimy o prostym produkcie jakim jest adapter lub kabel może się okazać, że cena będzie również zależała od tego czy wtyki są pozłacane czy nie? Jaki przekrój ma kabel? Z jakich materiałów jest wykonany? Jak gruba jest izolacja? Jak jest zapakowany? itp. itd. Dlatego warto dokładnie uściślić takie szczegóły. Czasami okazuje się że dedykowane opakowanie może znacząco podnieść cenę. Warto w tedy użyć standardowego jakim posługuje się fabryka.

2. Koszt transportu z Chin i w Chinach.

W przypadku kosztu transportu trzeba mieć świadomość że będzie różnił się w zależności od tego gdzie zlokalizowana jest fabryka. Oczywiście jeśli towar produkowany jest w okolicach Guangzhou i dostawa jest do pobliskiego portu np. Yantian to koszt lokalny nie będzie duży. Sytuacja może wyglądać całkiem inaczej gdy produkcja jest gdzieś w środkowych Chinach, a sprzęt trzeba dostarczyć do portu itp. W tedy koszty lokalne w Chinach mogą mieć też dużo większy wpływ na transport.

Osobną kwestią jest fakt, kiedy ktoś produkuje towar w różnych miejscach w Chinach, a następnie konsoliduje go przed wysyłką na jednym magazynie i wysyła do Polski. Może się w tedy okazać, że lokalny transport po Chinach również odpowiednio zwiększy koszt zakupu danego towaru. Pamiętaj, że Chiny są wielkości Europy w związku z tym wysyłka np. z Shanghaju do Guangzhou to około 1400 km. Dlatego transport drogowy będzie zabierać dodatkowy czas i będzie też odpowiednio kosztować. W Chinach kurierzy działają bardzo sprawnie jednak wybór odpowiedniej firmy kurierskiej też jest ważny ponieważ ceny różnią się znacznie nawet ok. 30%.

Warto przy tym wszystkim pamiętać, że koszty lokalne w Chinach nie będą nas interesować jeśli warunki transportu według incoterms będą np. FOB (port wypłynięcia) lub FCA (terminal kolejowy). Koszt transportu z Chin do Polski w przypadku transportu morskiego pełno-kontenerowego to wydatek rzędu 2200 – 2500 USD czyli około 10 000 złotych – cena all-in na warunkach FOB Shenzhen. Jeśli chcesz sprawdzić ile wyniesie Twój transport lub porównać ceny w poprzednich miesiącach to zapraszam.

3. Cło na produkty z Chin

Cło jest ważną składową ceny. W trakcie importu z Chin sprzęt musi przejść odprawę importową. To właśnie w tedy w trakcie odprawy naliczane jest cło, które należy od razu opłacić. Bez tego nasz towar nie zostanie zwolniony i dostarczony.

Ile wynosi cło?

Różnie. Może to być 0% jak to ma miejsce w przypadku np. elektroniki. Jednak w przypadku odzieży zazwyczaj wynosi 12%. Niemniej są sytuacje kiedy cło może być ogromne. Ma to miejsce, gdy nałożone jest cło antydumpingowe.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej to zachęcam do poczytania np.

Cło antydumpingowe – co to takiego?

Produkty objęte cłem antydumpingowym

Ile wynosi cło na zabawki z Chin?

Ile wynosi cło na kable USB?

Ile wynosi cło na odzież z Chin?

Ile wynosi cło na bieliznę z Chin?

Ile wynosi cło na maseczki z Chin?

Ile wynosi cło na powerbank?

Cło na okulary przeciwsłoneczne z Chin

Warto pamiętać, że cło naliczane jest od kosztu zakupu towaru + kosztu transportu. Następnie po zsumowaniu tych kosztów naliczane jest cło.

4. Podatek VAT

Cło to nie wszystko. W trakcie odprawy celnej naliczany jest również podatek VAT. Podatek ten wynosi 23%. Musisz go opłacić i nie ważne czy jesteś czynnym podatnikiem VAT czy nie. Podatek VAT płacimy od wartości towaru powiększonego o koszt transportu i cła.

Być może Cię zainteresuje: Podatek VAT. Czy da się uniknąć podatku VAT przy imporcie z Chin?

5. Różnice kursowe – kurs walut

Jest to coś o czym często możemy zapominać jednak zakupu dokonujemy najczęściej w obcej walucie, dlatego narażeni jesteśmy na wahania kursu walut. Szczególnie w ostatnich latach i miesiącach daje się zaobserwować duże wahania np. dolara amerykańskiego, a to właśnie w tej walucie najczęściej dokonuje się płatności za towar z Chin.

Jak łatwo zobaczyć na powyższym wykresie. Zaledwie w ciągu miesiąca kurs spadł o ponad 30 groszy. W przypadku importerów to bardzo dobrze. Jednak wystarczy cofnąć się o kolejne parę miesięcy i widać, że cena może się również dramatycznie zmienić na naszą niekorzyść – tak było na początku pandemii w Polsce. Zobaczcie poniżej.

W tym przypadku tylko w ciągu kilku dni kurs wystrzelił i różnica na naszą niekorzyść wynosiła ponad 50 groszy na jednym dolarze. Ponad 13% różnicy – może dramatycznie wpłynąć na opłacalność importu.

Dodatkowo nie zapominaj, że za koszt transportu z Chin również rozliczasz w dolarach. Nawet jeśli płacisz w złotówkach to jest przeliczany po kursie NBP lub banku w którym ma konto spedytor.

Kolejna kwestia to obliczanie cła i podatku VAT. To ważne ponieważ do obliczania tych danin również będzie brany pod uwagę średni kurs. Aktualne kursy można sprawdzić : https://www.podatki.gov.pl/clo/kursy-walut/

6. Koszty magazynowania i prowadzenia działalności

Nie zapominaj, że po sprowadzeniu towaru do Polski koszty się na tym nie kończą. Jeśli wynajmujesz magazyn, garaż to również jest to dodatkowy koszt. Poza tym materiały pakowe, taśmy, folie również mają wpływ na finalną cenę w Polsce.

7. Koszt obsługi platform sprzedażowych w Polsce

Jeśli korzystasz ze sklepu internetowego, porównywarek np. ceneo czy też portalu jakim jest allegro lub amazon to również ponosisz dodatkowe koszty z tytułu współpracy. Jeśli chodzi o allegro to na niektórych grupach produktowych np. Telefony i Akcesoria – Akcesoria GSM – Adaptery, przejściówki prowizja od sprzedaży wyniesie 12%.

Oczywiście prowizja może się różnić w zależności od grupy produktowej czy też od wybranego pakietu. Niemniej niska nie będzie. Jeśli chcesz sprawdzić ile by wynosiła prowizja za Twój produkt. To sprawdź w kalkulatorze opłat allegro.

8. Dodatkowe koszty

Dodatkowe koszty o których warto pamiętać, a mogą się przytrafić to:

  • Koszt rewizji celnej
  • Koszt skanowania kontenera
  • Koszt procedury naprawczej itp.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że udało mi się chociaż w przybliżeniu przedstawić dodatkowe koszty o jakich trzeba pamiętać importując towar. Często początkujący importerzy nie mają pojęcia skąd się biorą ceny w Polsce. Jak widać aktualne przepisy nakładają duże obciążenia fiskalne i nie tylko na importerów. Warto być tego świadomym jeszcze przed rozpoczęciem importu tak by wszystko dobrze zweryfikować i policzyć.

Podobne wpisy