Zamawiając towar na potrzeby własne z aliexpress lub innych portali nie myślimy o odprawie celnej. Jednak co w sytuacji, gdy przesyłka ma przyjść na firmę? Co gdy paczka nie przeszła odprawy celnej? Albo przeszła, ale my nie mamy dokumentów potwierdzających, że tak się stało?

Import z Chin – paczka bez odprawy celnej

Może się zdarzyć tak, że zamawiając towar z Chin otrzymamy go sprawnie. Jednak bez dodatkowych dokumentów, a w szczególności bez dokumentów z odprawy. Jest to wielki problem ponieważ, aby towar był dopuszczony do obrotu i można go było legalnie sprzedawać to takie dokumenty są po prostu niezbędne. Pisałem trochę na ten temat w artykule: Przesyłka na warunkach DDP incoterms. Dlaczego tego NIE robić? Okazuje się, ze wielu importerów daje się złapać na tę formę wysyłki. Reguła incoterms DDP : delivered duty paid czyli dostarczone, cło opłacone, w związku z tym wydawać by się mogło, że cło nas już nie dotyczy. Jak wczytasz się w poprzedni artykuł to dowiesz się, że producent czy sprzedawca w Chinach nie jest w stanie opłacić cła w Polsce.

Ważne: W przypadku gdy strona sprzedająca na warunkach DDP nie ma możliwości opłacić cła i vatu w kraju importera to właśnie importer zobowiązany jest dokonać tego we własnym zakresie. Dlatego VAT i cło zawsze będzie opłacał kupujący gdy importuje z Chin.

Czy mogę sprzedawać towar bez dokumentów celnych?

Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że adresat przesyłki podlegającej należnościom przywozowym, po jej odbiorze, powinien dysponować dokumentem celnym, potwierdzającym, że towary zostały odprawione w urzędzie celnym. Może to być dokument potwierdzający dokonanie zgłoszenia celnego – obrót pocztowy (przywóz) lub dokument SAD / PZC.

Jeśli nie posiadamy takich dokumentów, a w trakcie kontroli celnej lub podatkowej wyjdzie na jaw ta sytuacja, to będzie to skutkowało rozpoczęciem postępowania w sprawie nielegalnego wprowadzenia towaru na teren wspólnoty Unii Europejskiej. W myśl przepisów byłoby to równoznaczne z przemytem.

Co zrobić kiedy otrzymam przesyłkę i okaże się, że nie ma dokumentów z odprawy?

Po pierwsze skontaktuj się z firmą która dostarczyła Ci przesyłkę i zapytaj się czy mają dokumenty z odprawy. Jeśli mają – jesteś uratowany. Jeśli nie to być może powiedzą Ci skąd przyszła paczka. Może się okazać że np z Holandii lub innego miejsca. Jednak tak jak pisałem w artykule na temat DDP – dlaczego tego nie robić, może się okazać, że nie uda się nam otrzymać dokumentów celnych lub okaże się, że odprawa została dokonana błędnie na innych taryfach celnych.

W związku z tym kiedy otrzymamy taką przesyłkę bez dokumentów z odprawy celnej to po pierwsze nie otwierajmy jej. Następnie działamy w taki oto sposób.

Pierwszy sposób jest na pewno dużo tańszy ale wymaga od nas więcej samozaparcia i czasu. Jak do tego podejść?

Po pierwsze sprawdzamy czy mamy poprawną fakturę handlową. Ważne aby kwota którą zapłaciliśmy za towar zgadzała się z tym co jest na fakturze. Przy okazji pamiętaj o poprawnie podanych warunkach transportu według incoterms. Następnie sprawdź kod taryfy celnej – jak to zrobić? Zobacz ten artykuł. Jeśli nie chcesz lub nie wiesz jak to zrobić zadzwoń do lokalnej agencji celnej aby pomogli wypełnić dokument SAD i pomogli w wyborze odpowiedniej taryfy celnej (tutaj nie minie Cię jakaś drobną opłat za pomoc w wypełnieniu SADu). Nie zapomnij o tym, aby posiadać deklarację CE ( szczególnie jeśli twoje produkty tego wymagają). Następnie zadzwoń do Urzędu Celno-Skarbowego. Tam przedstaw swoją sytuację. Jest szansa, że będziesz musiał pojechać do lokalnego Urzędu Celno-Skarbowego i pokazać paczkę, aczkolwiek nie koniecznie tak się stanie. SAD będziesz miał od agencji celnej, a w urzędzie oclą Twoją paczkę. Dostaniesz potwierdzenie jak również druk do wpłaty cła i vatu. Wpłatę należy uiścić na poczcie. Następnie po okazaniu wpłaty otrzymasz resztę dokumentów.

Jest również prostsza droga, którą będzie nas pewnie kosztować więcej ale mniej zachodu. Można to opisać w paru krokach.

  1. Zamkniętą paczkę przywozimy do lokalnego urzędu celnego.
  2. Przedstawiamy wszystkie dokumenty handlowe, CE itp.
  3. Podpisujemy upoważnienia dla agencji celnej
  4. Piszemy wyjaśnienie jak to się stało, że paczka do nas trafiła nie oclona.
  5. Czekamy na odprawę i opłacamy cło i vat

Nie zapomnij że aby oclić przesyłkę z Chin należy posiadać numer EORI. Jeśli nie posiadasz tego numeru to musisz złożyć wniosek o nadanie. Szczegóły – odnośnie EORI w tym artykule.

Jak uniknąć takiej sytuacji?

Po pierwsze nigdy nie zgadzaj się na wysyłkę na warunkach DDP. Być może zaoszczędzisz trochę na przesyłce, ale stracisz później zarówno czas jak i fundusze na odkręcenie sprawy.

Poza tym zawsze podawaj swój aktualny adres e-mail. Uczul swojego dostawcę, aby wpisał go na list przewozowy.

Nigdy nie zgadzaj się na zaniżanie wartości towaru na fakturze. W razie rozbieżności na fakturze, a faktyczną kwotą zapłaconą – pamiętaj skontaktuj się z dostawcą by poprawić fakturę, a następnie poprawną prześlij do agencji celnej.

Jeśli wysyłasz paczkę kurierem jak np. DHL, UPS, TNT, FEDEX itp. warto wiedzieć, że posiadając numer przesyłki można zawczasu przygotować wszystkie dokumenty niezbędne do odprawy i skontaktować się z firmą kurierską, aby dostarczyć dokumenty agencji celnej na czas. Na pewno przyśpieszy to proces odprawy jak i dostawy.

Podobne wpisy