Import z Chin to może być dobry pomysł na biznes, jednak najważniejsze to co importować? Jakie produkty będą najlepsze. Co warto wiedzieć? Co się sprzedaje? Jakich błędów unikać?

Co importować z Chin ?

Wiele osób zastanawia się co warto importować z Chin. Odpowiedzi będą różnić się w zależności od osoby. Jednak okazuje się, że wszystko zależy od tego w jaki branży do tej pory działaliśmy, jakie mamy doświadczenie, kontakty i determinację. W związku z tym śmiało można założyć że wszystko i nic będzie się opłacało w imporcie z Chin. Znam osoby które z sukcesem importują i sprzedają towary które inne osoby z miejsca spisał na straty i nigdy by się nie podjęły importu. Jednak nie po to czytasz tego bloga, aby dowiedzieć się tej trywialnej prawdy. Dlatego zanim zaczniesz import z Chin poświęć wystarczającą ilość czasu na rozeznanie rynku.

Miałem kiedyś taką sytuację, że zgłosiła się do mnie para, która myślała aby zacząć importować z Chin sznurówki do butów. Nigdy nie zajmowali się importem ani handlem. W ich okolicy była fabryka butów i wyszli z założenia, że odezwą się do właściciela i może uda się dostarczać sznurówki. Jak to finalnie się skończyło? Para ta nie była wystarczająco przygotowana. Zaraz było wiele pytań i niewiele odpowiedzi. Jakiego koloru sznurówki? czy woskowane czy nie? okrągłe? czy inny kształt? jaki materiał? jaka długość? itp.

Jakie wnioski płyną z tego przykładu. Po pierwsze to Ty musisz dokładnie wiedzieć co chcesz zamówić. Jaki towar, jaka jakość, opakowanie itp. jak i wszystkie inne dodatkowe kwestie. Po drugie musisz dobrze znać wymagania klienta lub klientów. Poza tym odpowiedz sobie na pytanie czy chcę sprzedawać w detalu, a może w hurcie?

Zebranie jak najwięcej informacji pozwoli na sprecyzowaniu czym chcesz się zajmować i kto będzie Twoim klientem. Bez tego nie ruszysz dalej.

Na co uważać przy imporcie z Chin?

Jeśli planujesz swój pierwszy import to prócz kwestii związanych z dokumentami, certyfikatami, kwestiami formalnymi jak EORI itp. pamiętaj aby uważać na oszustów. Dlatego dokonując pierwszych zakupów. Pamiętaj o próbkach. Warto też wiedzieć jak sprawdzić certyfikat CE – dzięki temu jest szansa że unikniemy podstawowych błędów.

Jednak szczególnie chcę Cię uczulić, aby na początku uważać na zakup elektroniki z Chin. Bardzo często wydaje się nam, że dobrze się znamy na sprzęcie i wiemy co jest porządne, a co nie. Okazuje się, że elektronika nie jest łatwą branżą i kryje sporo pułapek. Poza tym musimy pamiętać o dokumentach takich jak deklaracja CE i odwołaniach do wszystkich norm pod jakie podchodzi produkt, może to być norma EMC, LVD, RoHS i inne. Produkt musi być bezpieczny.

Poza tym to co będzie sprawiać najwięcej problemów już od samego początku to sama obsługa serwisowa i gwarancyjna. Często obliczając zysk wiele osób nie bierze pod uwagę dodatkowych kosztów, prócz samego kosztu towaru, transportu, cła itp. W przypadku elektroniki trzeba zawsze liczyć się z reklamacjami i zwrotami. Jeśli towar będzie miał 5% lub 10% awaryjności to może się okazać, że cała nasza praca będzie ledwo opłacalna, lub będziemy tracić.

Co importować z Chin?

Co w takim razie warto importować z Chin? Jeśli masz w zapasie trochę gotówki i zastanawiasz się co sprowadzać, to pomyśl w jakiej branży do tej pory działałeś? Może była to branża fryzjerska? A może meblarska czy też samochodowa? Jeśli tak, to warto pomyśleć nad takimi produktami, które się zużywają i które trzeba co jakiś czas uzupełniać lub wymieniać. Na pewno warto na początku wprowadzić takie produkty, które nie będą mogły się popsuć. Odejdą Ci koszty serwisu i odsyłania towaru do klientów.

Dodatkowo, znajomość branży pomoże Ci odpowiedzieć sobie na szereg pytań i unikniesz pułapek, które mogłyby być potencjalnie niebezpieczne. Dlatego okazuje się, że np. wycieraczki do samochodów, uchwyty i etui na telefony, zawiasy, okucia, grzebienie, nożyczki czy też mopy, szufelki i ściereczki itp. mogą być dobrym pomysłem na import z Chin. To są tylko przykłady i na większość tych produktów konkurencja może być duża, jednak powinno Ci to dać pojęcie o czym myśleć. Czasami ludzie sprowadzają bardzo niestandardowe produkty lub szukają swojej niszy, której jeszcze nikt nie zagospodarował.

Czego unikać?

Jeśli przyjdzie Ci do głowy, aby importować z Chin markowe produkty. To nie rób tego. Dlaczego? Ponieważ najprawdopodobniej są to podróbki. Jeśli myślałeś, aby kupować w fabryce buty Nike, bluzy Adidasa czy też produkty JBL to import z Chin nie będzie odpowiedzią. Może Cię spotkać wiele problemów. Fabryki nie mają możliwości oferowania oryginalnych markowych produktów. Jeśli chcesz wiedzieć więcej przeczytaj artykuł: Markowe produkty z Chin – Co warto wiedzieć?

Poza tym nie patrz tylko na cenę. Często może się okazać, że cena będzie niska, a jakość mizerna. Warto poświęcić dużo czasu na wyszukanie odpowiedniego dostawcy. To właśnie dobry dostawcy i rozwijanie relacji z nim będzie kluczowe dla Twojego przyszłego biznesu. Aktualnie współpracuje z niektórymi dostawcami od przeszło 8 lat. Dzięki temu udało się wypracować taką formę relacji biznesowej, że produkcja rusza w Chinach bez zapłacenia depozytu, a płatność za cały towar dokonywana jest jak towar dociera na terminal w Polsce.

Podsumowanie

Podsumowując najważniejsze myśli:

  • Działaj w branży którą znasz od podszewki (może to Twoje hobby? lub masz doświadczeni zawodowe).
  • Nie sprowadzaj markowych produktów – na 99,99% to podróbki.
  • Uważaj na gwarancję i produkty które łatwo się psują.
  • Pomyśl o produktach które cyklicznie się wymienia lub które zużywają się.
  • Poświęć więcej czasu na znalezienie dobrego dostawcy.
  • Najniższa cena to często najniższa jakość.
  • Rozwijaj relacje biznesowe z dostawcami.

Być może zainteresuje Cię jeszcze:

Aliexpress dlaczego ceny przesyłek są tak tanie.

Dlaczego import często się nie opłaca?

Czy koleją można wysyłać baterie, akumulatory i inny niebezpieczny towar?

Transport z Chin. Porównanie i omówienie transportu morskiego, kolejowego i lotniczego

Jak przygotować się do importu z Chin? Import z Chin podstawy

Jak krok po kroku importować z Chin?

Przykładowe wyceny transportu z Chin

Podobne wpisy