Już wkrótce w Chinach rozpocznie się Święto Smoczych Łodzi. Jaka jest historia i co warto wiedzieć? Najważniejsze – jak wpłynie to na import i transport z Chin i o czym warto pamiętać?

Dragon Boat Festival

Święto Smoczych Łodzi 端午节,pinyin Duān wǔ jié. Jest to jedno z najważniejszych świąt w Chinach, tuż za takimi jak Chiński Nowy Roku czy Święto Środka Jesieni. Święto Smoczych Łodzi obchodzone jest piątego dnia piątego miesiąca według chińskiego kalendarza. Chiński kalendarz jest księżycowo-słoneczny, więc data festiwalu zmienia się z roku na rok w kalendarzu gregoriańskim. W 2017 r. święto odbyło się 29 maja. W 2018 r. 18 czerwca. W 2019 r. 7 czerwca, a w 2020 r. odbędzie się w dniach 25-27 czerwca.

Historia Święta Smoczych Łodzi

Najbardziej znana historia Święta Smoczych Łodzi w nowożytnych Chinach, ma związek z upamiętnieniem śmierć poety i ministra Qu Yuan ( c.  340 -278 p.n.e) który żył w okresie Walczących Królestw za czasu dynastii Zhou. W tym czasie Qu Yuan, pełnił wysokie funkcje na dworze królestwa Chu. Jednak gdy władca postanowił sprzymierzyć się z coraz potężniejszym królestwem Qin, Qu został wygnany za sprzeciwienie sojuszowi, a nawet oskarżony o zdradę. Podczas wygnania Qu Yuan napisał wiele poezji . Dwadzieścia osiem lat później królestwo Qin podbiło stolicę Chu – miasto Ying. W rozpaczy Qu Yuan popełnił samobójstwo, topiąc się w rzece Miluo .

Ponoć miejscowi, którzy go podziwiali, wybiegli na łódki, aby go uratować, a przynajmniej odzyskać jego ciało. Mówi się, że to był początek wyścigów smoczych łodzi. Kiedy nie można było znaleźć jego ciała, wrzucili do rzeki kulki lepkiego ryżu, aby ryby je zjadły zamiast ciała Qu Yuan. Wydaje się, że takie jest pochodzenie zongzi .

Przesądy

Przed dynastią Qin (221-206 p.n.e) piąty miesiąc kalendarza księżycowego był uważany za zły miesiąc, a piąty dzień miesiąca za zły dzień. Według wierzeń jadowite zwierzęta miały się zacząć pojawiać w tych dniach. Między innymi takie takie jak węże, stonogi i skorpiony. Wierzono, że ludzie mogą łatwo zachorować po tym dniu. Dlatego podczas Dragon Boat Festival ludzie starają się uniknąć pecha. Na przykład ludzie przyklejają zdjęcia pięciu jadowitych stworzeń na ścianę i wbijają w nie igły. Wiele ceremonii powstało w wyniku tych praktyk na różnych obszarach Chin, dlatego Dragon Boat Festival jest dniem pozbywania się chorób i pecha.

Dekorowanie drzwi przez zawieszenie piołunu i tataraku to ważny rytuał festiwalu Smoczych Łodzi. Ludzie wierzą, że takie postępowanie odeprze złe duchy i choroby.

Jak wygląda świętowanie?

Trzy z najbardziej rozpowszechnionych działania podczas Dragon Boat Festival to jedzenie (i przygotowywanie) zongzi, picie żółtego wina i wyścigi smoczych łodzi.

Czym jest zongzi?

Zongzi czyli ryżowa paczuszka/pieróg/ kluska. Ludzie tradycyjnie zawijają zongzi w liście trzciny, lotosu lub banana, tworząc kształt piramidy. Liście nadają również specjalny aromat i smak lepkiemu ryżowi i nadzieniom. Wybór wypełnień różni się w zależności od regionu. Północne regiony Chin preferują słodkie zongzi w stylu deserowym, z nadzieniem z pasty fasolowej, daktyli i orzechów. Południowe regiony Chin preferują pikantne zongzi z różnymi nadzieniami, w tym marynowanym boczkiem wieprzowym, kiełbasą i solonymi jajami kaczymi.

Powodem, dla którego Chińczycy jedzą zongzi w tym szczególnym dniu, jest to, że są uważane za symbol szczęścia, ponieważ wymowa zong jest bardzo podobna do wymowy zhong (中). Ta postać ma pozytywną konotację, używaną w słowach takich jak 中奖 (zdobycie nagrody, wygrana).

Święto Smoczych Łodzi a import z Chin

W tym roku Dragon Boat Festival przypada w dniach 25-27 czerwca. W związku z tym w Chinach od czwartku do soboty wszyscy będą mieli wolne. Chińczycy chcąc wykorzystać 3 dni wolne od pracy – podróżują, i spędzają czas z rodziną. W tych dniach oblężenie przeżywają największe miasta i atrakcje w całych Chinach.

Dlatego w tym czasie trzeba się nastawić na opóźnienia w dostawach. Jeśli towar miał być gotowy pomiędzy 25-27 czerwca to warto upewnić się i porozmawiać z dostawcą, aby przyśpieszył produkcję o ile to jest jeszcze możliwe. Teraz jest na to ostatni dzwonek. Jest to o tyle ważne, że również spedycje i firmy logistyczne będą w tym czasie nieczynne. Dlatego najlepiej tak zaplanować cały proces importu, aby towar był wyprodukowany i wysłany jeszcze przed obchodami Święta Smoczych Łodzi w Chinach. W przeciwnym razie musimy się nastawić na parodniowe opóźnienie. Sama dostawa również może się późnić.

Taka przerwa w Chinach paradoksalnie może dobrze wpłynąć na sytuacje na granicy pomiędzy Kazachstanem, a Chinami, gdzie od jakiegoś czasu jest kongestia (zator) – pisałem o tym tutaj.

Może Cię zainteresuje:

Aliexpress dlaczego ceny przesyłek są tak tanie.

Dlaczego import często się nie opłaca?

Czy koleją można wysyłać baterie, akumulatory i inny niebezpieczny towar?

Próbki z Chin. Jak zamówić? Jak oclić? Jak się przygotować?

Transport z Chin. Porównanie i omówienie transportu morskiego, kolejowego i lotniczego

Jeśli chcesz poznać wycenę na Twój transportskorzystaj z formularza.

Podobne wpisy