Import z Chin wiąże się między innymi z cłem. Ile wynosi? jak to sprawdzić i gdzie? Jest to bardzo istotne, ponieważ może być znacznym obciążeniem. Wysokość cła może mieć też wpływ na to, czy będziemy w ogóle sprowadzać dany towar. Pamiętajmy, że cena którą otrzymamy od dostawcy, to nie wszystko. Warto przed importem dowiedzieć się o dodatkowych opłatach takich jak: cło, koszt transportu, akcyza i vat. Dziś skupimy się na stawkach celnych przy imporcie i obliczaniu wysokości cła.

Ile wynosi cło na produkty importowane z Chin?

Cło jest opłatą obowiązkową przy sprowadzaniu towaru z innych krajów. Aczkolwiek nie jest tak strasznie jak mogłoby się wydawać. Produkty z Chin objęte są stawkami od 0% do kilkunastu procent. Przy imporcie te klika lub kilkanaście procent, to duża różnica i może oznaczać, że nic nie zarobimy, lub nawet stracimy na partii towaru. Dlatego to takie ważne by sprawdzić i wiedzieć ile wynosi stawka celna za nasz towar. Ale jak można to zrobić ?

Sprawdzanie stawek celnych. Obliczanie cła za sprowadzany towar

Stawki celne są zróżnicowane. Prawie każdy produkt będzie kwalifikował się pod inną stawkę lub inną grupę. Na szczęście istnieją narzędzia ogólnodostępne, które pomogą nam obliczyć cło. Nie będę w tej chwili pisał o prostych kalkulatorach online, których jest bez liku, a które wymagają podania wartości towaru, kwoty transportu, cła, vat itp. Ponieważ taki kalkulator nie wnosi wiele, jeśli nie jesteśmy w stanie ustalić stawki celnej. W takim razie gdzie można sprawdzić stawki?

Najprostszym rozwiązaniem i najlepszym zarazem jest odwiedzenie: Informacyjnego Systemu Zintegrowanej Taryfy Celnej. W skrócie ISZTAR. Co to takiego? To rządowa przeglądarka taryf celnych. Co zawiera system ISZTAR ?

Tak na dobrą sprawę dwie rzeczy.

 • Pierwsza to “Kalkulator Taryfowy”. Do czego służy? To kalkulator który pozwala nam obliczyć wartość cła jakie zapłacimy w imporcie z Chin. Potrzebujemy wypełnić tylko odpowiednio kalkulator. W naszym przypadku znamy kraj pochodzenia, są to CN- Chiny, poza tym uzupełniamy wagę netto, wagę brutto, walutę i wartość towaru. Polem, które może nam sprawić największe problemy to “Kod towaru”. Kod towaru to nic innego jak kod taryfy celnej, który odpowiada towarowi jaki chcemy sprowadzić z Chin. Aby być w stanie poprawnie go podać musimy przejść do drugiego segmentu jaki zawiera system ISZTAR.
 • Jest to “Przeglądarka Taryfowa“. Jedną z opcji jakie mamy to drzewo nomenklatury. Znajduje się tam 21 głównych sekcji po których możemy rozpocząć poszukiwanie towaru. Klikając na każą kolejną sekcję, drzewo nomenklatury rozwija się i pozwala nam zawęzić wyszukiwanie.

Dla przykładu chcemy sprowadzić z Chin podkoszulek bawełniany. Co musimy zrobić? Po pierwsze wybieramy sekcję:

 • Sekcja XI – Materiały i artykuły włókiennicze
 • ODZIEŻ I DODATKI ODZIEŻOWE, Z DZIANIN
 • T-shirts, koszulki i pozostałe podkoszulki, dziane
 • Z bawełny
 • T-shirts.

Tym sposobem wiemy, że kod taryfy celnej to : 6109 10 00 10. Dzięki temu jesteśmy w stanie obliczyć wartość cła. W przypadku sprowadzania podkoszulek bawełnianych z Chin. Wartość ta wynosi 12%. Jeżeli chcemy usprawnić nasze wyszukiwanie w systemie ISZTAR to możemy skorzystać z wyszukiwania tekstowego. Jest to spore ułatwienie, ponieważ wystarczy wpisać słowo, lub wyrażenie, które nas interesuje. Wyniki są widoczne od razu.

UWAGA: Pamiętaj by zawsze sprawdzać stawki celne. Baza jest na bieżąco aktualizowana.

Poniżej prezentuje zestawienie sporej ilości produktów wraz z ich kodami celnymi i stawkami za cło.

Przykładowe stawki celne na produkty z Chin

Kiedy nie nie trzeba płacić opłat celnych?

Przede wszystkim w tedy kiedy stawka wynosi 0%. Dlatego tak wielu importerów korzysta z tej możliwości i importuje produkty elektroniczne, które objęte są najniższą stawką, która wynosi 0%. Również w określonych przypadkach można uniknąć cła nawet jeżeli stawka celna występuje. Co to za sytuacje?

Pierwszy przypadek to w tedy, kiedy wartość towaru nie przekracza 150 euro. W takim przypadku nie zapłacimy cła. Rozporządzenie Rady (WE) Nr 1186/2009 z 16 listopada 2009 roku określa, że z opłat celnych są zwolnione towary o niewielkiej wartości. Czyli takich, których wartość nie przekracza 150 euro.

Druga sytuacja występuje wtedy kiedy wysyłane są do nas próbki, sample towaru.

Są trzy wyjątki kiedy nie można zastosować preferencyjnego zwolnienia z cła. Są to następujące sytuacje:

 1. Sprowadzamy wyroby tytoniowe
 2. Sprowadzamy wyroby alkoholowe
 3. Sprowadzamy wody toaletowe i perfumy

Co to jest WIT? I dlaczego może być przydatny?

WIT to nic innego jak skrót, który oznacza: Wiążąca Informacja Taryfowa. Mając świadomość, że urząd celny ma prawo skontrolować poprawność zgłoszenia do 5 lat wstecz, wiele firmy zabezpiecza się wnioskując o WIT. Pozwala to rozwiać wszelkie wątpliwości, co do stawki celnej. Gdy uzyskamy WIT od urzędu celno-skarbowego to daje nam gwarancję, że kod jaki użyliśmy do zgłoszenia celnego jest prawidłowy.

Sprawę można załatwić w Izbie Administracji Skarbowej w Warszawie ul. Alojzego Felińskiego 2B, 01-513 w Warszawie. Wniosek należy złożyć do Dyrektora Izby Administracji Skarbowej W Warszawie. TUTAJ link do informacji jak wypełnić wniosek. A TUTAJ sam wniosek.

Do końca 2018 roku wniosek można było złożyć tylko w formie papierowej, ale teraz można również to zrobić przez internet, jeżeli posiadamy podpis kwalifikowany lub profil zaufany. Aby złożyć wniosek online do Izby Administracji Skarbowej proszę kliknij TUTAJ. Po rozpatrzeniu wniosku Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Warszawie wyda decyzję WIT. Będzie tam kod nomenklatury dla twojego towaru (CN, TARIC, nomenklatury refundacji lub innej).

Określenie klasyfikacji w decyzji WIT ułatwia między innymi działania w obrocie towarem, prawidłowe określenie należności celnych, czyli stawki celnej, podatku VAT i ewentualnie podatku akcyzowego. W ten sposób ustalisz, czy towar może być przywieziony lub wywieziony za granice bez ograniczeń. Dokument WIT ważny jest przez okres 3 lat, w całym obszarze celnym Unii Europejskiej. Po złożeniu wniosku decyzja zostanie wydana jak najszybciej lecz maksymalnie do 120 dni od daty, kiedy wniosek został przyjęty.

EORI – co to jest? i do czego będzie nam potrzebne?

Wspólnotowy System Rejestracji i Identyfikacji Podmiotów Gospodarczych (po angielsku Economic Operators’ Registration and Identification – w skrócie EORI). Osoba importująca z Chin niezależnie czy jest to początkujący importer czy duża firma importowa musi posiadać numer EORI, bez tego towar nie przejdzie odprawy celnej. W przypadku braku numeru lub poprawnie skompletowanych dokumentów towar nie zostanie odprawiony.

Wyczerpująco na temat EORI piszę TUTAJ, więc zapraszam do zapoznania się ze wpisem. Dlatego tylko dodam, że bez numeru EORI nie złożymy wniosku WIT. Dlatego to takie ważne by możliwie szybko przed planowanym importem postarać się o załatwienie formalności.

Cło antydumpingowe

Artykuł ten nie byłby kompletny bez informacji na temat tego cła. Tutaj tylko dotknę tematu. Kolejny wpis rozwinie go bardziej. Jednakże należy pamiętać, że cło antydumpingowe może wystąpić, a jego wartość może wynieść nawet ok. 80%. W związku z tym warto zawsze sprawdzić dokładnie, czy towar jaki sprowadzamy jest objęty takim cłem. Być może część osób pamięta, że w przeszłości panele fotowoltaiczne były objęte cłem antydumpingowym. Od sierpnia 2018 już nie jest. innym popularnym produktem, który jest od 2019 roku objęty tym cłem to rowery elektryczne.

Cło wyrównawcze

To ostatni rodzaj cła jaki może wystąpić i o którym chciałem napisać. Co to takiego? To cło nakładane po przeprowadzonym postępowaniu które wykaże, że eksport danego towaru na rynek europejski był wsparty niedozwolonymi subsydiami.

Cło może przybrać dwie formy:

 1. Ostateczne Cło Wyrównawcze. Nakładane jest na okres 5 lat.
 2. Tymczasowe Cło Wyrównawcze. Alternatywą wobec tymczasowego cła może być zobowiązanie cenowe.

Powiązane artykuły które mogą Cię zainteresować to:

Cło antydumpingowe – co to takiego?

Produkty objęte cłem antydumpingowym

Ile wynosi cło na zabawki z Chin?

Ile wynosi cło na kable USB?

Ile wynosi cło na odzież z Chin?

Ile wynosi cło na bieliznę z Chin?

Ile wynosi cło na maseczki z Chin?

Ile wynosi cło na powerbank?

Cło na okulary przeciwsłoneczne z Chin

Podobne wpisy