Ile trwa transport z Chin? Jakie mamy opcje i możliwości? Ile kosztuje taki transport? To i wiele więcej praktycznej wiedzy na ten temat poniżej.

Transport morski z Chin

Transport morski z Chin jest i w dalszym ciągu będzie najbardziej popularnym, a zarazem najtańszym transportem z Chin.

Transport ten dzielimy na transport FCL i LCL. Co oznaczają te skróty?

Transport FCL to skrót z ang. Full Container Load, który oznacza transport całokontenerowy. W praktyce oznacza to tyle, że cały kontener jest wykorzystywany przez importera. Ma to oczywiście swoje dobre strony. Po pierwsze taki transport będzie najtańszy, poza tym nie trzeba tracić czasu na konsolidacje z innymi importerami.

W przypadku FCL możemy rozróżnić takie wielkości kontenerów:

 • 20 ft – bardzo popularny
 • 40 ft – stosunkowo populary
 • 40 HQ – bardzo popularny
 • 45 ft lub HQ ( w Polsce nie jest często wykorzystywany)

Prócz standardowych kontenerów można również spotkać specjalistyczne kontenery z odkrytą górą, czy też chłodnicze.

Transport LCL to skrót z ang. Less than Container Load, skrót ten oznacza ładunek niepełnokontenerowy. Jest to tak zwana drobnica. Innymi słowy są to wszystkie ładunki, które są za małe, aby je wysyłać całym kontenerem. Idealnie sprawdza się jeśli mamy pomiędzy 1 a 18 metrów sześciennych towaru, czyli pomiędzy 1-10 palet towaru (przy założeniu że paleta ma wymiary 120x80cm i wysokość 180cm). W przypadku większej objętości warto się zastanowić nad 20ft kontenerem. Cena będzie porównywalna, ale nasz towar dotrze szybciej.

Warto wiedzieć, że transport morski jest najtańszy ze wszystkich możliwych transportów. Jednak jego wadą jest to, że jednocześnie jest najdłuższy.

W przypadku transportu z Chin drobnicy możemy liczyć na dobre stawki. Na pewno nie zrujnuje to naszego biznes planu.

Ile czasu zajmuje transport morski z Chin?

Transport morski z Chin musimy rozpatrzeć osobno dla kategorii FCL i LCL. Ponieważ są tu pewne różnice.

Czas transportu morskiego FCL

Transit time zazwyczaj wynosi pomiędzy 32 – 34 dni. Jest to czas jaki statek płynie od portu załadunku (np. z Yantian) do portu docelowego – w tym przypadku do Gdańska. Jest szansa, wybrać inną trasę np. do Hamburga lub do Rotterdamu. Wtedy transit time będzie szybszy, ale trzeba się liczyć z droższymi opłatami portowymi. Poza tym dowóz też będzie droższy.

Prócz transit time należy doliczyć czas od załadunku w chińskiej fabryce do dostarczenia do portu, odprawy eksportowej i załadowania na statek. Trzeba się przy tym zmieścić w odpowiednie okna czasowe wymagane przez armatora. Dlatego minimalnie 4-5 dni trzeba na to wszystko doliczyć. Następnie kiedy kontener dotrze już do Polski to trzeba doliczyć czas na zdjęcie kontenera ze statku, odprawę i dowóz. Tutaj również minimalnie 2-3 dni trzeba wziąć pod uwagę.

Transport morski w przypadku wysyłki kontenerowej realnie wynosi 38-42 dni

Czas transportu morskiego LCL

W przypadku drobnicy transit time nic się nie zmieni. Również będzie to 32 – 34 dni. Jednakże czas dostawy będzie zdecydowanie dłuższy. Dlaczego? Ponieważ prócz czasu potrzebnego na dowóz i odprawę eksportową trzeba przeznaczyć dodatkowy czas na konsolidacje towaru. W związku z tym towar musi być dostarczony około 7 dni wcześniej. Oczywiście tutaj również trzeba pamiętać o oknach czasowych armatora jak i czas potrzebny na odprawę importową w Polsce i dowóz na nasz magazyn.

Transport morski drobnicy czyli LCL realnie wynosi 45-49 dni

Ile kosztuje transport morski z Chin?

Koszt transportu z Chin zależy od takich czynników jak. Objętość, port załadunku, port wyładunku, magazyn docelowy i przede wszystkim warunki incoterms. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat warunków incoterms zapraszam tutaj.

Aktualne stawki i ceny znajdziesz na moich comiesięcznych zestawieniach z cenami transportu morskiego.

Ceny na 40HQ wynoszą pomiędzy : 1750 -3100 USD, dla uśrednienia warto przyjąć 2200-2500 USD jako standardową cenę

(najtańsze ceny często są w okresie wakacyjnym, a najdroższe przed Chińskim Nowym Rokiem).

Transport kolejowy z Chin

Transport kolejowy z Chin z roku na rok staje się coraz bardziej popularny. Nie ma tym nic dziwnego ponieważ czas transportu i cena do tego zachęcają.

W przypadku transportu kolejowego, również mamy do wybory FCL lub LCL.

FCL – transport kolejowy z Chin. W tym przypadku można wybrać tylko kontener 40 HQ. Nie ma możliwości wybrać mniejszego kontenera np. 20ft.

W przypadku gdy potrzebujemy mniejszą przestrzeń to możemy wybrać tylko i wyłącznie LCL. W zasadzie już od 1 CBM (Cubic Meter) czyli od metra sześciennego można realizować wysyłki. Wysyłka koleją jest dość elastyczna. W Chinach znajduje się sporo terminali kolejowych dzięki którym, możemy wysłać towar do Polski. Najbardziej znane terminala znajdują się w Szanghaju, Chengdu i Wuhan. Sieć kolejowa oplata całe Chiny w związku z tym nie ma najmniejszego problemu, aby wysłać towar z Shenzhen czy Guangzhou koleją. Również tam znajdują się magazyny konsolidacyjne więc wszystko idzie sprawnie.

Warto wiedzieć, że transport kolejowy jest dwa razy szybszy niż transport morski. Jednak jest również droższy niż morski.

Ile czasu zajmuje transport kolejowy z Chin?

Jeśli byśmy brali pod uwagę tylko transit time to można powiedzieć że transport wynosi 11-14 dni. W zależności z jakiego terminalu wyjedzie w Chinach jak i sytuacji po drodze.

Zakładam jednak, że interesuje Was realny czas od załadowania towaru na samochód w Chinach, aż pod drzwi magazynu w Polsce. W takim przypadku uzależnione jest to od miejsca gdzie zlokalizowana jest fabryka jak i czasu potrzebnego na odprawę eksportową, konsolidację i załadowanie na pociąg. Dla przykładu omówmy taki transport zakładając że fabryka zlokalizowana jest w Shenzhen lub Guangzhou.

 • Booking – pamiętaj że często booking na transport kolejowy musi być złożony minimalnie 10 dni przed planowanym wyjazdem z Chin
 • Dostawa towaru i dokumentów na magazyn konsolidacyjny w Chinach musi nastąpić 7-8 dni przed odjazdem
 • W tym czasie około 4 dni nasz towar spędzi na dostawę do terminala np. w Szanghaju
 • Następnie po dotarciu do terminala w ciągu 3-4 dni nastąpi odprawa i załadunek kontenerów na pociąg.
 • W przypadku Szanghaju transit time wynosi ok. 11 dni
 • Rozładunek na terminalu kolejowym w Polsce to około 1-2 dni
 • Odprawa celna 1-2 dni
 • Dostawa pod drzwi 1-2 dni

Gdy to wszystko podliczymy to wyjdzie nam że:

Transport kolejowy zajmie od załadunku w Chinach do dostawy pod nasz magazyn 21-25 dni

Powyższy czas dostawy sprawdza się zarówno dla dostawy całego kontenera jak i dla drobnicy.

Ile kosztuje transport kolejowy z Chin?

Wbrew powszechnej opinii transport kolejowy nie jest przesadnie drogi. W wielu przypadkach opłaca się otrzymać towar prawie dwa razy szybciej i zapłacić za wysyłkę nieznacznie więcej niż w przypadku transportu morskiego. Szczególnie to jest widoczne w przypadkach wysyłek morskiej drobnicy na warunkach EXW. W takim przypadku różnice pomiędzy transportem morskim i kolejowym się zacierają. Czasami różnica wynosi jedynie 100 USD.

Ceny na 40HQ wynoszą pomiędzy : 3700 – 6700 USD, dla uśrednienia warto przyjąć 4800-5400 USD jako standardową cenę.

Aktualne stawki i ceny znajdziesz na moich comiesięcznych zestawieniach z cenami transportu kolejowego z Chin.

Transport lotniczy z Chin

Transport lotniczy z Chin jest wykorzystywany przede wszystkim wtedy kiedy zależy nam na czasie. Poza tym dobrze się sprawdza w przypadku produktów, które są małe, a kosztowne. Dlatego często spotyka się ten rodzaj transportu w przypadku wysyłek elektroniki użytkowej. Np. telefonów, tabletów i innych tego typu urządzeń. Dzieje się tak ponieważ z jednej strony są to małe, a zarazem drogie produkty. Poza tym transport morski który by trwał ponad 30 dni sprawiłby, że producenci ponosiliby straty. Towar zanim dotarłby na rynek to już by staniał lub trzeba by było go przeceniać.

Ile czasu zajmuje transport lotniczy z Chin?

Najszybszy możliwy czas transportu od momentu wysłania do doręczenia pod drzwi jaki udało mi się uzyskać to 3 dni. Jest to bardzo dobry czas, biorąc pod uwagę odbiór od nadawcy, następnie odprawę eksportową, sam lot i odprawę importową i dostarczenie do nas.

Jednakże zazwyczaj transport lotniczy trwa trochę dłużej. Również są opcje transportu lotniczego ekonomicznego, który trwa 7-9 dni i pozwala trochę zaoszczędzić.

Transport lotniczy z Chin standardowo trwa 5-7 dni, a w wersji ekonomicznej 7-11 dni

Ile kosztuje transport lotniczy z Chin?

Transport lotniczy z Chin jest najdroższą możliwą opcją i jednocześnie najszybszą. Aby ustalić poprawnie cenę transportu potrzebne są takie informacje jak:

 • Objętość towaru
 • Waga
 • Miejsce załadunku
 • Docelowe miejsce dostawy
 • Warunki transportu incoterms

Posiadając te informacje firma transportowa może dokonać wyceny. Niestety za każdym razem wycena może być inna. Dlatego w przypadku transportu lotniczego każdy parametr ma niezwykle ważne znaczenie i może mocno wpływać na kwotowanie ceny. Trzeba mieć jednocześnie świadomość, że nawet lekki towar, ale o dużej objętości będzie kosztował sporo. W przypadku wysyłki lotniczej liczy się nie tylko waga (im wyższa tym cena rośnie), lecz również objętość(im większa tym również cena wzrasta), a następnie przesyłka jest przeliczana według odpowiednich współczynników i podana jest wycena końcowa.

Poniżej przykładowe wyceny:

Koperta z Chin, wysyłka kurierem, waga do 0,5kg. Koszt: 30 – 45 USD

Jedna paczka o wymiarach: 41x32x12cm na warunkach EXW Guanghzou i wadze około 11 kg cena : 94-110 USD

Objętość 9 m3, waga 2500kg, Warunki FCA Shenzhen / Guangzhou Koszt: 8200 – 9000 USD

Oczywiście ceny różnią się w zależności od miesiąca dlatego ceny powyżej należy traktować orientacyjnie.

Podsumowanie

W przypadku transportu z Chin warto zawsze określić czy zależy nam na cenie, czy na szybkości dostawy. Poza tym niebagatelne znaczenie mają warunki transportu incoterms. Warto również nie ograniczać się tylko do jednego sprawdzonego spedytora, lecz porównywać wyceny. Każdy powinien wybierać mądrze, mając na uwadze między innymi czas dostawy, serwis jak i cenę. Jeśli chcesz poznać jak wyglądają ceny transportu kolejowego i morskiego w każdym miesiącu, to zapraszam do śledzenie wpisów które aktualizuje co miesiąc na ten temat.

Podobne wpisy