Koszty różnią się znacznie w zależności od wybranej opcji. Zapraszam na przegląd informacji odnośnie ceny transportu morskiego w październiku 2019.

Transport morski w imporcie z Chin

Transport morski w imporcie z Chin możemy podzielić na transport całokontenerowy czyli FCL, druga to transport drobnicowy LCL. Dziś się skupimy tylko na cenach transportu FCL.

Transport FCL (Full Container Load)

Transport FCL możemy podzielić na parę wielkości, dziś nie będę o nich pisał, ale zwrócę uwagę przede wszystkim na ceny i czas transportu. Kontenery 20ft, 40ft, 40HQ to są najbardziej popularne wielkości w transporcie międzynarodowym z Chin.

Ile wynosi czas dostawy z Chin?

Zazwyczaj podaje się transit time. Czyli czas płynięcia statku. od momentu wypłynięcia z portu w Chinach, do przypłynięcia, do portu w Polsce. Standardowy transit time wynosi 30-35 dni.

Ile kosztuje transport FCL z Chin?

Koszt uzależniony jest od wielkości. W przypadku kontenerów bierze się pod uwagę TEU. Czyli (twenty-foot equivalent unit) – jednostka pojemności używana często w odniesieniu do portów i statków. Jest ona równoważna objętości kontenera o długości 20 stóp.

Poniżej widełki cenowe w październiku 2019:

40HQ czyli 2 TEU – wliczając wszystkie koszty, takie jak dowóz, odprawa itp. Koszt dostawy pod drzwi to ok. 1700 – 2100 USD. Warunki FOB główne porty Chińskie.

Podsumowanie

W październiku 2019 ceny na transport morski są niższe niż w przypadku poprzedniego miesiąca. We wrześniu koszt kontenera 40HQ wynosił średnio 20-25% więcej niż ma to miejsce w październiku. Jest to o tyle ciekawe, że rozpoczął się już w Chinach gorący okres produkcyjny. Przyczyny obniżek cen mogą wynikać z faktu spowalniającej gospodarki Chińskiej i spadku eksportu. Również armatorzy w ostatnich latach zwiększyli znacznie swoje możliwości przewozu przez inwestycję w nowe jednostki, które mogą przewozić znacznie więcej TEU. Wydaje mi się, że również produkcja na czwarty kwartał dopiero wystartowała pełną parą więc pod koniec października lub początkiem listopada ceny mogą znów pójść do góry.

Warto na bieżąco sprawdzać ceny i porównywać z innymi spedycjami. Na pewno pomoże nam to zaoszczędzić gdy planujemy transport z Chin.

Podobne wpisy