LCL to skrót który oznacza Less than Container Load. Potocznie nazywamy go “drobnicą”. Odnosi się do transportu którego objętość jest mniejsza niż pełny kontener. Co warto wiedzieć o transporcie LCL? Ile kosztuje?

Drobnica z Chin – co warto wiedzieć?

Jeśli import i transport z Chin kojarzy Ci się z dużymi ilościami produktów jakie trzeba sprowadzić to muszę zmienić Twój obraz rzeczy. Aktualnie można z sukcesem sprowadzać naprawdę niewielkie ilości towaru z Chin. Dzieje się tak między innymi ze względu na możliwości jakie daje wysyłka towaru w formule LCL czyli drobnicy.

Najważniejsze zalety takiego transportu to fakt, że jest tani, skrojony pod potrzeby importera i nie wymaga dużego zaangażowania zarówno czasu jak i funduszy. Poza tym transport LCL jest stosowany we wszystkich gałęziach transportu czyli w transporcie:

  • Lotniczym
  • Morskim
  • Kolejowym

Lotniczy transport LCL z Chin

Warto wiedzieć że w przypadku transportu lotniczego praktycznie rzecz biorąc nie ma innej możliwości niż transport LCL. Transport lotniczy LCL występuje zarówno w liniach komercyjnych jak i czarterowych globalnych firm kurierskich.

Co znamienne w przypadku wysyłki lotniczej płacimy za wagę przestrzenną nazywaną często gabarytową lub wymiarową. Najprościej mówiąc chodzi o to aby wziąć pod uwagę zarówno wymiary paczki (objętość) jak i jej wagę i na tej podstawie obliczyć koszt. Dzieje się tak ponieważ łatwo zaobserwować, że czasami paczka może być mała lecz bardzo ciężka, a innym razem bardzo duża objętościowo, a zarazem bardzo lekka. Dlatego linie lotnicze jak i firmy kurierskie stosują przelicznik tak. aby odpowiednio wycenić przesyłki bez strat spowodowanych dużą wagą lub objętością.

Warto również pamiętać że transport lotniczy jest najszybszy. W przypadku dostawy kurierskiej może wynieść 3-5 dni. Biorąc pod uwagę bardziej ekonomiczne opcje 7-10 dni.

Ile kosztuje transport lotniczy z Chin?

W związku z tym że ceny paliw, kursy walut jak i sytuacja na świecie się zmienia to nie jest prosto określić dokładnych cen bez dedykowanego zapytania do firm logistycznych. Jednak co jakiś czas publikuję informacje o widełkach cenowych za transport lotniczy. Ostatnio podawałem stawki za transport w marcu 2020. Zapraszam do śledzenia wpisów na blogu pod kategorią – transport z Chin. Na tej podstawie przynajmniej w jakimś stopniu będziecie w stanie określić koszt transportu aby na szybko policzyć czy zakup będzie opłacalny.

Morski transport LCL z Chin

Drobnica z Chin jest bardzo popularna. Można śmiało powiedzieć, że transporty LCL z Chin są jednym z najczęściej spotykanych form transportu. Co warto wiedzieć?

Po pierwsze stawka za transport LCL morski z Chin zawsze będzie zawierała minimalne koszty jakie będą to poniesienia w związku z obsługą na terminalu, obsługa celna itp. Dlatego nawet jeśli transport jaki chcemy wysłać jest niewielki to ceny będą podane za 1 metr sześcienny. W związku z tym jeśli przesyłka ma mniejszą objętość to i tak cena jaką dostaniemy będzie jak za 1 metr sześcienny.

Poza tym należy mieć świadomość, że czas dostawy drobnicy morskiej z Chin będzie długi. Trzeba liczyć minimalnie 45 dni. Dlaczego tak jest? Zapraszam do artykuły gdzie omawiam każdy transport ze szczegółami.

Ile kosztuje transport morski LCL z Chin?

Co miesiąc publikuje artykuły które odnoszą się do cen za transport morski z Chin. Zapraszam do całej kategorii na ten temat tutaj.

Kolejowy transport z Chin – LCL

W przypadku transportu koleją mamy do wyboru tylko kontener 40HQ lub transport niepełnego kontenera. Co warto wiedzieć?

  • Transport kolejowy jest do 21-25 dni szybszy niż transport morski
  • Jednocześnie jest dużo tańszy niż lotniczy
  • Czas dostawy wynosi około 20-25 dni (transit time często wynosi 12-14 dni)

Poza tym podobnie jak ma to miejsce w przypadku transportu morskiego. Cena za transport podawana jest zazwyczaj dla minimalnie 1 metra sześciennego. W związku z tym nawet jeśli towar będzie o mniejszej objętości to stawką będzie jak za 1 m3.

Jeśli interesowałoby Cię jak najlepiej wysyłać małe przesyłki z Chin? To zapraszam do artykułu na ten temat w którym to dokładnie omawiam.

Ile kosztuje transport kolejowy z Chin?

Zapraszam do moich co miesięcznych zestawień na temat cen transportu kolejowego. Można je sprawdzić tutaj.

Podsumowanie

Transport LCL czyli transport przesyłek o objętości mniejszych niż kontener jest bardzo popularny. Nie należy się go obawiać. Ceny są bardzo konkurencyjne. Zachęcam aby za każdym razem dokładnie sprawdzić jaki transport będzie najlepszy w danym przypadku. Pamiętajcie, że warto również zawsze sprawdzić i porównać wyceny w stosunku do warunków incoterms jakie mamy u dostawcy ponieważ ceny mogą się różnić znacznie w przypadku FOB lub EXW.

Import z Chi nawet w przypadku niewielkich przesyłek może być opłacalny. Dlatego próbujcie nie poddawajcie się.

Podobne wpisy