Transport z Chin to ważne zagadnienie. Optymalizuj koszty transportu. Dlaczego lepiej to robić przez krajową spedycję, a nie przez firmę w Chinach? Zalety z korzystania z krajowej spedycji przy transporcie z Chin.

Transport – wyzwania i założenia

Każdy importer musi odpowiedzieć sobie na pytanie jak najtaniej i najszybciej sprowadzać towar. Zmiennych jest dużo. Pisałem o tym nie raz. Trzeba brać pod uwagę między innymi to jaki towar chcemy sprowadzić. Poza tym miejsce gdzie towar został wyprodukowany. Dodatkowo warunki incoterms. Wiadomo, że EXW a FOB to inne koszty i inna odpowiedzialność eksportera i importera. Jeśli chcesz wiedzieć jakie są różnice w różnych formach transportu to polecam wpis: Porównanie i omówienie różnych form transportu z Chin.

Biorąc to wszystko pod uwagę wiele osób może dojść do wniosku, że skoro towar jest produkowany w Chinach to spedycja Chińska będzie również tańsza. Rozumowanie wydaje się być bardzo logiczne i mające mocne podstawy. Szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę, że firmy spedycyjne w Polsce również korzystają z agentów i podwykonawców w Chinach. Dlatego rodzi się pytanie skoro firma spedycyjna zarabia na transporcie to dlaczego przepłacać skoro firmy w Chinach mogą zaproponować lepsze stawki. Czy tak jest? Czy są jakieś pułapki na które warto uważać?

Pułapki które mogą na nas czekać

W związku z tym, że obowiązki importera i eksportera rozkładają się różnie w zależności od formy warunków incoterms na które się umówimy z dostawcą to mogą wystąpić różne problemy. O części z nich wspomniałem w artykule na temat warunków CIF i wysokich kosztów lokalnych. Przypomnę tutaj najważniejsze problemy.

 • Wysokie opłaty portowe w miejscu docelowym
 • Problem z poprawnie wypełnionym Bill of Lading
 • Brak ubezpieczenia towaru lub problem z uzyskaniem odszkodowania
 • Błędnie zastosowana reguła incoterms
 • Oszuści mogą wykorzystać fakt, że zajmą się organizacją transportu

To tylko parę problemów które mogą wystąpić. Niemniej warto o nich pamiętać. Jeśli chcesz dowiedzieć się o nich trochę więcej to przeczytaj artykuł który podlinkowałem wcześniej.

Korzyści z organizacji transportu przez chińskiego spedytora

Tak na dobrą sprawę można powiedzieć, że jedyną korzyścią będzie cena. Niemniej nie na całym frachcie. Na pewno ceny kosztów lokalnych można ograniczyć. Inne koszty – dla przykładu samego transportu morskiego – uzależnione są od stawek armatorów. Dlatego zazwyczaj są zbliżone dla każdej spedycji i nie da się tutaj praktycznie nic ugrać. Niemniej jeśli spedycja z Chin nie ma dobrego partnera po naszej stronie to stawka za transport w Polsce będzie wysoka. Poza tym może się okazać, że przy warunkach FOB przyjdzie nam szukać spedycji na własną rękę, aby później towar dostarczyć bezpośrednio do naszego magazynu. W związku z tym przyjdzie nam nie tylko organizować i nadzorować transport w Chinach lecz również w Polsce. Czyli dwa razy więcej pracy.

Dlaczego warto skorzystać ze spedycji krajowej?

Korzyści wynikających z tego faktu jest wiele. Wymienię te które osobiście mnie przekonują.

 • Wybieram przewoźnika, którego jestem w stanie zweryfikować i sprawdzić. Firmy które działają na terytorium Polski dużo łatwiej sprawdzić lub otrzymać na ich temat informacje z CEIDG, KRS lub sprawdzić jak stoją finansowo.
 • Otrzymuje fakturę z terminem płatności. Szczególnie przy długofalowej współpracy możliwość zapłacenia za usługę po 14 dniach lub dłużej jest nie do przecenienia. Chińskie spółki praktycznie nie godzą się na płatność po wykonaniu usługi. Zazwyczaj trzeba zapłacić jeszcze przed realizacją. W przypadku transportu morskiego trzeba więcej zapłacić nawet 45 dni przed dostawą. Jeśli dodamy do tego czas płatności np. 14 dni. To mamy aż 60 dni dodatkowego finansowania, które w przeciwnym razie musielibyśmy pokryć.
 • Kontakt z firmą z Polski, z którą mam łatwiejszy kontakt i możliwości negocjacji. Kiedy sprawy idą gładko to nie ma problemów. Być może korzystałeś z ofert Chińskich spedycji. Wszystko jest dobrze do momentu powstania pierwszych trudności. Jednak nic tak nie jest w stanie sprawdzić serwisu jak i podejścia firmy do klienta jak problemy lub ciężkie sytuacje. Doświadczenie mnie nauczyło, że dużo łatwiej można się dogadać z krajową spedycją. Poza tym firmy z Polski są bardziej elastyczne i zależy im na kliencie.
 • Proste procedury i realizacja ubezpieczenia i wypłaty odszkodowania. Nie raz musiałem skorzystać z wypłaty odszkodowania z ubezpieczenia. Gdy transport realizowany jest przez spedycje z Polski dużo łatwiej i prościej przebiega cały proces. Czasem już po paru tygodniach można się spodziewać wypłaty odszkodowania na konto bankowe.
 • Realizacja procesu logistycznego przez jednego partnera od a do z. W ramach spedycji wchodzi w grę również pomoc w odprawie celnej i dowóz do magazynu. W związku z tym proces logistyczny jest uproszczony i pozwala nam na nadzorowanie dostawy poprzez kontakt tylko z jednym podmiotem. Nie musimy osobno organizować wysyłki w Chinach a później w Polsce. Jesteśmy w stanie przeznaczyć nasze siły i uwagę na kolejne tematy.
 • Brak dodatkowych kosztów. Już w momencie wyceny towaru znamy dokładne koszty transportu. Cena może ulec zmianie tylko przy zmianie kursu walut lub gdy parametry naszego towaru się zmienią. Dla przykładu przy wysyłce okaże się że dostawca podał za małą lub za dużą objętość lub wagę i trzeba będzie wyliczyć na nowo stawki. Niemniej zawsze nowe stawki potwierdza się przed finalną realizacją. W związku z tym nigdy nie jesteśmy zaskoczeni dodatkowymi kosztami.

To tylko część z zalet, które można wymienić. Na pewno dla kogoś będę jeszcze dodatkowe. Jednak jak widać zalet ze stosowania krajowej spedycji jest wiele. Nawet jeśli okaże się, ze finalnie można by zaoszczędzić trochę złotych to pytanie jest: czy termin płatności, realizacja procesu od a do z, pomoc w odprawie czy też łatwiejszy sposób rozwiązywania sporów i ubezpieczenia będzie dla nas na tyle komfortowe i ułatwiające pracę, aby jednak wybrać spedycje z Polski.

Moim zdaniem jak najbardziej. Oczywiście jeśli ktoś ma siły, środki i czas aby wszystkiego dopilnować samemu to droga wolna. Jednak w świecie importu liczy się również nasze zaangażowanie i czas poświęcony na wiele rzeczy, a jak wiadomo prowadzenie własnej firmy wymaga wiele wysiłku i naszej uwagi.

Podsumowanie

Dziś omówiłem dlaczego ja wybieram spedycje krajową. Niemniej każdy musi sam podjąć decyzje. Transport to istotna kwestia i oczywiście, że należy zawsze optymalizować wszystkie koszty. Jestem świadomy, że czasami można zaoszczędzić sporo wybierając inną spedycje. Dlatego zachęcam, aby zawsze przed realizacją sprawdzić aktualne stawki i wyceny. Jeśli śledzisz mojego bloga od jakiegoś czasu to wiesz, że co miesiąc piszę o cenach i stawkach za transport z Chin do Polski w danym miesiącu. Zachęcam do śledzenia wpisów na temat transportu lotniczego, morskiego i kolejowego.

Jeśli chcesz poznać wycenę na Twój transportskorzystaj z formularza.

Może Cię zainteresuje:

Podobne wpisy