Wiele osób, które planuje import z Chin zastanawia się czy wyszukiwać dostawcy na Alibabie, a może na 1688? Często słyszy się, że to właśnie na portalu 1688 można otrzymać najlepsze oferty. Czy tak jest w rzeczywistości? O czym trzeba pamiętać gdy importuje się z 1688?

1688 co to za portal?

W wielkim skrócie jest to platforma sprzedażowa, która działa w ramach grupy Alibaba (tak samo jak Taobao, Aliexpress itp.). Jedyne o czym należy pamiętać, to fakt, że ten portal jest zaprojektowany na wewnętrzny Chiński rynek i służy przedsiębiorcom w Chinach do kupna, i sprzedaży towaru w hurtowych ilościach. Dlatego też całość strony jest tylko po Chińsku. Komunikacja też jest po Chińsku i ogólnie bariera wejścia by importować z 1688 dla zwykłego Kowalskiego nie jest prosta. Można to robić, ale trzeba mieć dużo cierpliwości i często wspomagać się słownikiem czy też tłumaczem, a często to też nie wystarczy.

Czy są tam jakieś inne produkty? Jest ich więcej? Lub są lepsze? Nie. Są tam dokładnie te same produkty co na Alibaba czy na innych portalach. Siłą tej strony jest przede wszystkim to, że można od razu zobaczyć produkty oferowane przez Chińskie fabryki lub pośredników z cenami, które są realne. Czyli trochę inaczej niż jak na Alibabie, gdzie cena, jest zaproszeniem do negocjacji.

1688 czy są tam najniższe ceny?

Wiele firm – szczególnie pośredników promuje 1688 jako bardzo dobre miejsce, aby importować towar. Często przedstawia się oferty z innych portali – nawet rodzimych z informacją, że kupując przez 1688 będzie 5x czy nawet 10x taniej. W związku z tym wielu osobom wydaje się, że faktycznie to jest najlepsze miejsce by zacząć import. Mało tego, skoro bariera językowa czy też formalna by kupić towar od chińskich dostawców jest wysoka – to pole do działania i manewru dla firm pośredniczących z Chin jest spore i dlatego je wykorzystują. Jednak jakie są fakty? Czy na prawdę kupując z 1688 możemy się spodziewać najniższej ceny? Nie, lub nie zawsze.

To prawda, że kupując towar z 1688 w tak zwanych white box no logo czyli w opakowaniach neutralnych lub też z logo chińskiego producenta najprawdopodobniej otrzymamy bardzo dobrą ofertę, a do tego będziemy mogli kupić 50-100 sztuk towaru. W związku z tym będziemy mogli kupić sporą ilość modeli w niewielkiej ilości. Dodatkowo przedsiębiorcy tam działający przyzwyczajeni są do takich mniejszych zamówień z lokalnego rynku. Niemniej gdybyśmy poszukali tych samych produktów na innych portalach to ceny mogą być podobne. Dlaczego? Właśnie z tego samego powodu – towar wyprodukowany na wewnętrzny rynek Chiński z opakowaniem dostawcy.

Dodatkowo zawsze warto pamiętać o jakości i wymaganiach, które często są inne dla krajów EU a samych Chin, tak więc cena z reklamy gdzie wydaje się że 1688 oferuje najlepszą cenę finalnie może być całkowicie inna ponieważ jakość jaką będziemy potrzebować będzie znacząco się różnić od tego co było wyświetlone na stronie.

Jako ciekawostkę tylko podam, że szukając dostawcy na filtry dla jednego klienta wyszukałem dostawcę na Alibabie. Później na targach branżowych jak i na 1688 robiąc szerokie wyszukiwanie podobnych dostawców na te same filtry – wróciłem do tego samego producenta którego znalazłem przez Alibabę. Okazało się, że był po prostu najtańszy.

Podsumowanie

1688 to bardzo dobry portal, który warto znać i aktywnie wykorzystywać w imporcie. Może się okazać, że początek naszej importowej kariery zaczniemy właśnie od 1688. To może być bardzo dobre źródło. Trzeba tylko pamiętać o:

  • Utrudnionym kontakcie
  • Platforma w całości po Chińsku
  • Niewiele firm akceptuje płatności w USD z zagranicy (najczęściej płatność tylko w RMB z Chińskiego konta)
  • Często jedyną opcją importu z 1688 jest zakup przez agenta lub pośrednika
  • Ceny są dobre ale nie znaczy że najniższe lub najlepsze
  • Należy szczególnie zwrócić uwagę na oznaczenia produktu jak i jego jakość
  • Firmy z 1688 często mają niewielkie doświadczenie w eksporcie
  • Dodać dodatkowe koszty obsługi agenta / pośrednika czy też za konsolidacje i obsługę magazynu.

Jeśli chcesz nauczyć się jak skutecznie i bezpiecznie importować to zapraszam na szkolenia np.

Import elektroniki z Chin

120 dni indywidualnego wsparcia w imporcie ( w tym również importu z 1688 )

Podobne wpisy