Przygody w transporcie zdarzają się często. Opowiem dziś o paru jakie mnie spotkały podczas importu z Chin. Parasol ochronny w postaci ubezpieczenia zawsze warto posiadać.

Ubezpieczenie – dlaczego warto?

Być może jest to dla większości tylko retoryczne pytanie. Jednak trzeba mieć świadomość, że wypadki i uszkodzenia towaru zdarzają się naprawdę często. Nawet jeśli przez ostatni rok nic się nie przytrafiło to nie znaczy że zaraz nie okaże się, że nasz transport miał problem i towar jest uszkodzony.

Pamiętam, że już nie raz statek którym wysyłałem towar transportem morskim z Chin miał przygody i w trakcie sztormu spadły kontenery do oceanu. Raz stało się tak sąsiedniej firmie. W takich przypadkach ubezpieczenie to jedyne co ratuje nas przed ogromnymi stratami.

Jak ubezpieczyć towar w trakcie transportu z Chin?

W związku z tym, że ubezpieczenie często jest dobrowolne i traktowane jest jako dodatkowa usługa to należy wyraźnie to zaznaczyć przy zleceniu spedycyjnym, że chcemy ubezpieczyć towar. W tym celu należy podać, również wartość z faktury handlowej. Maksymalna suma ubezpieczenia zazwyczaj jest na 110% wartości.

Ile kosztuje ubezpieczenie w trakcie importu z Chin?

Ubezpieczenie jest bardzo tanie. Biorąc pod uwagę wartość towaru i koszt transportu – są to wręcz marginalne koszta. W zależności od spedycji i firmy ubezpieczeniowej koszt ubezpieczenia będzie wynosił:

Koszt ubezpieczenia transportu morskiego będzie wynosił od 0,075% do 0,15% wartości (często nie mniej niż 50 PLN lub min 30 USD)

Przykład:

Jeśli planujemy wysłać kontener 40HQ. Wartość towaru to 50 000 USD. To koszt ubezpieczenia przy założeniu że to 0,1% będzie wynosił : 50000*0,001 = 50 USD

Sytuacje które wymagały skorzystania z ubezpieczenia

W ciągu tych lat kiedy to zajmuje się importem z Chin miałem do czynienia z wieloma szkodami, które były szczęśliwie zakończone dzięki ubezpieczeniu. Chciałbym się podzielić kilkoma sytuacjami, aby uwrażliwić i podkreślić jakie to ważne, aby zawsze towar ubezpieczać. Szczególnie że koszt jest niski.

  1. Zalanie towaru. W trakcie transportu lotniczego na jednym z lotnisk zanim towar został przeładowany okazało się, że sprzęt był wystawiony na deszcz. Nie mogła to być mała ulewa ponieważ kiedy finalnie towar dodarł na magazyn klienta okazało się, że z 375 kartonów w tej dostawie zalaniu uległo 82. W związku z tym, że była to elektronika to szkody były na ponad 7 000 USD. Ubezpieczyciel po 30 dniach wypłacił całą sumę.
  2. Zagubienia towaru. Nie jest to być może częsta sytuacja – jednak się zdarza. W trakcie jednej z dostaw brakowało paru kartonów zbiorczych. W takich przypadkach ubezpieczenie pozwala zminimalizować straty.
  3. Uszkodzenia w transporcie / magazynie konsolidacyjnym. Bardzo często przesyłki ulegają uszkodzeniom na magazynie. Poniżej przykłady zdjęć kiedy to towar lub całe kartony wraz zawartością były zgniecione, zmiażdżone lub rozerwane. Często również można znaleźć odciśnięte obuwie lub inne ślady uszkodzeń.

Podsumowanie

Podsumowując krótko ten prosty temat, pragnę każdego uczulić na to, aby ubezpieczać towar podczas importu z Chin. Transport często zabiera nawet 40 dni lub dłużej. Wiadomo w takim okresie czasu może się wiele wydarzyć. Dlatego zawsze lepiej spać spokojnie. Koszty są śmiesznie niskie w związku z tym nie ma co specjalnie ryzykować aby zaoszczędzić parę dolarów. Poza tym biznes to ciągłe ryzyko dlatego zabezpiecz się chociaż przed tym przed czym możesz. Na pewno warto.

Być może zainteresuje Cię jeszcze:

Brak odprawy celnej? Towar w magazynie? Co takiego Gray Customs? Jak się chronić i co robić aby to naprawić?

Dlaczego import często się nie opłaca?

Czy koleją można wysyłać baterie, akumulatory i inny niebezpieczny towar?

Transport z Chin. Porównanie i omówienie transportu morskiego, kolejowego i lotniczego

Jak przygotować się do importu z Chin? Import z Chin podstawy

Jak krok po kroku importować z Chin?

Przykładowe wyceny transportu z Chin

Podobne wpisy