Poniżej comiesięczne zestawienie cen transportu kolejowego z Chin. Nie tylko informacje o cenach lecz również kongestiach i czasie transportu kolei z Chin.

Transport z Chin – kolej

W sierpniu transport kolejowy z Chin do Polski ciągle cieszy się i w dalszym ciągu będzie się cieszyć ogromną popularnością. Mamy sierpień w związku z tym wielu importerów zaczyna się przygotowywać na gorący okres czwartego kwartału. Co prawda szczyt sprzedaży przypadnie na listopad i grudzień. Jednak towar trzeba mieć już we wrześniu lub najpóźniej w październiku. Mając to wszystko na uwadze sytuacja na rynku kolejowym ciągle jest ciężka jeśli chodzi o kongestie. W dalszym ciągu występują utrudnienia na granicy Chin z Kazachstanem. Co prawda sytuacja wygląda już trochę lepiej niż wcześniej jednak dalej występują problemy.

Kolejny problem to fakt, że aktualnie sporo odcinków kolejowych jest remontowanych co wpływa na opóźnienia w przyjeździe ładunków do Polski. Sezon urlopowy również nie ułatwia zadania. Niedawno otrzymałem informację, że w zeszłym tygodniu na granicy z Polską czekało parę tysięcy kontenerów by dostać się do Małaszewicz. Ciężko mi potwierdzić te informacje, jednak spedytorzy zgodnie twierdzą, że w tym roku sytuacja transportu kolejowego wiele się nie poprawi. Niemniej – nie jest tak źle – czas transportu ciągle jest dużo lepszy niż morski. Jednak trzeba liczyć się z opóźnieniami – często jest to 3-5 dni.

Transit time realnie wynosi 23-26 dni od załadunku w Chinach do dostawy do magazynu w Polsce. Co dalej jest dużo szybciej niż nawet 45 dni w przypadku transportu morskiego.

Ceny za transport kolejowy z Chin

Na początku informacje o mniejszych przesyłka czyli o LCL – tak zwanej drobnicy.

0,7 CBM, waga do 500 kg, warunki EXW Yiwu, Stawka all-in (Koszty lokalne w Chinach, odprawa, dostawa w PL). Cena 480 – 600 USD

Tutaj muszę chwilę się zatrzymać i podkreślić, że są to warunki EXW. Czyli koszt lokalne w Chinach takie jak odbiór z magazynu dostawcy i dostarczenie do terminala są po naszej stronie. Gdyby warunki incoterms były inne, to można by było koszty ograniczyć nawet o 150 USD.

5,0 CBM, waga do 2000 kg, warunki FOB Shenzhen Cena: 750 – 900 USD

9,0 CBM, waga do 3000 kg, warunki FOB Shenzhen Cena: 1100 – 1350 USD

Jeśli chcesz poznać wycenę na Twój transportskorzystaj z formularza.

Jeśli chodzi o transport kolejowy FCL to jak dobrze wiecie jest tylko do wyboru kontener 40HQ.

Kontener 40HQ koleją cena w lipcu to ok. 5400 – 6050 USD. Warunki FOB Shenzhen. Cena all in z dostawą w dowolne miejsce w Polsce.

Podsumowanie

Zachęcam do sprawdzania cen transportów u różnych spedytorów. Ponieważ różnica pomiędzy najtańszą, a najdroższą opcją może różnić się znacznie. W powyższych przykładach jest to pomiędzy 150 a 650 USD.

Jednak w internecie znajdziecie również automatyczne wyceny gdzie od razu będzie podana sugerowana stawka. W takim przypadku różnica może wynieść nawet 1/3 ceny. Dla przykładu oferta na 9,0 CBM w takim serwisie to przeszło 1750 USD, a najniższa cena jaką udało mi się uzyskać dla klienta to 1100 USD. Jak widać można naprawdę sporo zaoszczędzić.

Dlatego warto sprawdzać stawki. Jest to ważne szczególnie dla początkujących importerów którzy nie znają faktycznych cen i kosztów transportu z Chin.

Może Cię zainteresuje:

Jak najtaniej i najlepiej wysyłać małe paczki z Chin?

Aliexpress dlaczego ceny przesyłek są tak tanie?

Dlaczego import często się nie opłaca?

Czy koleją można wysyłać baterie, akumulatory i inny niebezpieczny towar?

Próbki z Chin. Jak zamówić? Jak oclić? Jak się przygotować?

Jeśli chcesz poznać wycenę na Twój transportskorzystaj z formularza.

Podobne wpisy