Jak co miesiąc informacje z rynku kolejowego w imporcie z Chin. Jak krztałtują się ceny? Jakie występują utrudnienia?

Transport kolejowy z chin we wrześniu – trudności i opóźnienia

Miesiąc temu pisałem, że utrudnienia w transporcie kolejowym cały czas występują. Niewiele zmieniło się od tego czasu. Mogę jedynie stwierdzić, że nawet niektóre tendencje się nasiliły. Z czego to wynika? Nie chcę powielać informacji z zeszłego miesiąca na temat kongestii. Jednak w związku z powodziami w Chinach China Railway Express wystosowała pismo w ostatnim czasie, że będą dodatkowe opóźnienia.

Ogólnie aktualnie dzieją się dziwne rzeczy w transporcie z Chin. Volumen importu dramatycznie się nie zwiększył. Jednak co się stało to fakt, że szczególnie w transporcie morskim w dalszym ciągu nie zostało uruchomionych więcej serwisów. W związku z tym ceny idą w górę. Czas załadunku się wydłuża i ma to wpływ również na inne gałęzie transportu z Chin.

Jako przykład podam jeden transport który planowo miał wyjechać z Xi’an 29 sierpnia i dojechać do Warszawy w okolicy 14 września. Niestety tak się nie stało, dlaczego? Ponieważ zgodnie z informacją od strony Chińskiej – nastąpi opóźnienie ze względu na to że mają brak wagonów – informacja napłynęła 1 września. Z kolei 3 września doszła kolejna informacja, że ze względu na powodzie w Chinach transport w Chinach również będzie opóźniony. Aktualnie plan wyjazdu tej dostawy planowany jest na 6 września.

Ceny za transport kolejowy z Chin

Dziś informacje o mniejszych przesyłka LCL -czyli o tak zwanej drobnicy.

0,33 CBM, waga do 100 kg, warunki EXW Shenzhen, Stawka all-in (Koszty lokalne w Chinach, odprawa, dostawa w PL). Cena 365 – 490 USD

Warto podkreślić, że powyżej warunki są EXW. Co to znaczy? Koszty lokalne w Chinach takie jak odbiór z magazynu dostawcy i dostarczenie do terminala są po naszej stronie. Gdyby warunki incoterms były inne, to można by było koszty ograniczyć.

4,0 CBM, waga do 1000 kg, warunki FOB Shenzhen Cena: 600 – 950 USD

9,0 CBM, waga do 3000 kg, warunki FOB Shenzhen Cena: 1150 – 1550 USD

12,5 CBM, waga do 3000 kg, warunki FOB Ningbo Cena: 1450 – 1950 USD

Jeśli chcesz poznać wycenę na Twój transportskorzystaj z formularza.

Czas transportu kolejowego we wrześniu z Chin do Polski

Jeśli chodzi o czas transportu to trzeba się uzbroić w cierpliwość. Okazuje się, że gdy towar jest gotowy np. 20 sierpnia to planowany wyjazd będzie około 8-9 dni później (przy założeniu, że produkcja była w prowincji Guangdong czyli np. Foshan, Shenzhen, Gunagzhou czy też Dongguan). W moim przypadku towar ruszy z terminalu w Xi’an. Planowo informacje były, że czas transportu wyniesie ok. 15-16 dni (ETA 14 września).

Niemniej ze względu na opóźnienia muszę doliczyć min 7 dni. Aktualnie zakładam że towar dotrze 21 września do WAW. O ile nie będzie po drodze dodatkowych problemów. W związku z tym widać że przy czarnym scenariuszu który ziszcza się dla mojej dostawy to będzie +/- 35 dni od wyprodukowania towaru do dostawy pod magazyn.

Gdyby nie te obsunięcia to można by liczyć że czas dostawy wynosi ok. 28 dni. Co i tak jest wolniej o jakieś 5-6 dni niż przed pandemią. Niemniej w dalszym ciągu jest o +/- 10 dni szybciej niż przy transporcie morskim. Następnym razem zrobię zestawienie jaki koszt obecnie za transport kolejowy a jaki za transport morski.

Podsumowanie

Zachęcam do sprawdzania cen u różnych firm transportowych. Jak widać różnica pomiędzy najtańszą, a najdroższą opcją może różnić się znacznie.

W internecie można znaleźć automatyczne wyceny gdzie od razu będzie podana sugerowana stawka. W takim przypadku różnica może wynieść nawet 1/3 ceny. Dla przykładu oferta na 9,0 CBM w takim serwisie to około 1750 USD, a najniższa cena jaką udało mi się uzyskać dla klienta to 1150 USD. Jak widać można naprawdę sporo zaoszczędzić.

Może Cię zainteresuje:

Jak najtaniej i najlepiej wysyłać małe paczki z Chin?

Aliexpress dlaczego ceny przesyłek są tak tanie?

Dlaczego import często się nie opłaca?

Czy koleją można wysyłać baterie, akumulatory i inny niebezpieczny towar?

Próbki z Chin. Jak zamówić? Jak oclić? Jak się przygotować?

Jeśli chcesz poznać wycenę na Twój transportskorzystaj z formularza.

Podobne wpisy