W wielkim skrócie jest to proces logistyczny sprzedaży przez internet, który polega na tym że wysyłka towaru realizowana jest przez dostawcę czyli np. hurtownię.

Dropshipping w praktyce

W tym modelu logistycznym sklep internetowy zbiera zamówienia i przesyła je do dostawcy, który następnie realizuje wysyłkę towaru bezpośrednio do klienta. Pomijany jest więc magazyn sklepu. W tym przypadku, podobnie jak świecie handlu detalicznego, sprzedawca zarabia na różnicy pomiędzy ceną hurtową a detaliczną wystawioną w sklepie internetowym.

Dla kogo dobry jest dropshipping?

Dropshipping jest dobrym rozwiązaniem dla sklepów internetowych, które zazwyczaj sprzedają towar w mniejszych ilościach i nie chcą zamrażać środków na trzymanie zapasów w swoim magazynie lub wydłużać czasu realizacji zamówień poprzez czekanie, aż większa ilość osób zakupi ten sam towar, aby następnie go zamówić z hurtowni i wysłać do klientów. W tym przypadku zamiast dużej przesyłki do sklepu, dostawca lub hurtownia sama dokonuje wysyłki bezpośrednio do klienta końcowego.

Dropshipping również bardzo często występuje w przypadku towarów o dużych rozmiarach.

Wiele nowych sklepów internetowych korzysta z tej metody. Pozwala to ograniczyć koszty z rozpoczęciem nowego biznesu.

Korzyści z dropshippingu

Dwie główne korzyści z dropshippingu to:

 • Brak potrzeby zamrażania pieniędzy w towarze.
 • Regularny przepływ środków pieniężnych.

Inne korzyści obejmują:

 • Brak problemów magazynowych ( potrzebny jednak będzie chociaż mały składzik ale tylko w przypadku możliwości zwrotu towaru, który jest odsyłany od klientów).
 • Ograniczenie kosztów ochrony mienia (ubezpieczenie).
 • Ograniczenie kosztów transportu.
 • Szybkość dostawy.
 • Możliwość skupienia się na innych aspektach biznesu np. reklama, marketing , pozycjonowanie .
 • Płatność i rozliczenie za towar (twojego sklepu z hurtownią) dopiero wtedy kiedy klient dokona zapłaty.

Wady dropshippingu

Do wad dropshippingu możemy zaliczyć :

 • Brak pewności ze strony sklepu internetowego, że każde zamówienie będzie zrealizowane w gwarantowanym. Dlaczego? Ponieważ zamówienie może zostać niezrealizowane, gdy produkt w hurtowni został szybko wyprzedany. Problem ten może rozwiązać dobra, komunikacja z dostawcą, jednak nie unikniemy całkowicie takich sytuacji.
 • Innym przykładem wady dropshippingu jest ograniczona możliwość brandingu i oznakowania paczek.
 • Reklamacje i zwroty mogą nastręczać problemów.
 • Ograniczony kontakt z klientem. (Wielu uznaje to za zaletę:) )

Podsumowanie

Dropshipping w ostatnich latach zyskuje cały czas na popularności. Korzyści wynikające z zastosowania takiej formy logistyki i działania jako sklep internetowy przysłaniają wszelkie wady. Z perspektywy osoby która prowadzi sklep i korzysta z dropshippingu taka metoda jest bezpieczna. Nie musi inwestować w magazyn, ubezpieczenie itp. Poza tym jedyne czym się martwi to prezentacja i promowanie swojej strony internetowej. Nie musi pakować, ani wysyłać towaru. Towar jest wysyłany po zapłacie przez klienta lub gdy zamówi za pobraniem. Więc na każdym etapie zamówienia nie generują się dodatkowe koszty lub niepewność czy nie stracę przypadkiem na tym zamówieniu. Jedyne jakie dodatkowe obowiązki musi podjąć osoba która prowadzi sklep internetowy będą występować w momencie zwrotu towaru. Aczkolwiek wydaje się to niewielka niedogodność.

Podobne wpisy