Koszt transportu morskiego z Chin w maju jest porównywalny do wartości z kwietnia. Poniżej podaje ceny za transport morski w maju 2020.

Transport morski z Chin – czy coś się zmieniło?

Transport morski z Chin jest najpopularniejszym sposobem wysyłki towaru. Nic nie przebije objętości jaką może przetransportować statek. Największe okręty są wstanie przetransportować ponad 21000 TEU. Czyli ponad 10500 dużych kontenerów 40’DC. W związku z tym transport morski jest i dalej będzie najważniejszą gałęzią transportu z Chin.

Co prawda niedawno pisałem, że ze względu na tanią ropę sporo armatorów zastanawia się lub wybiera trasę opływająca przylądek Dobrej Nadziej zamiast płacić za przepłynięcie przez kanał Sueski. Niemniej w transporcie morskim z Chin wiele się nie zmieniło i dalej się pewnie nie zmieni.

Transport morski – cena

W związku z tym ile wynosi cena za transport morski z Chin? Poniżej koszty jakie musimy ponieść za transport. Warto przy tym podkreślić, że ceny mogą się znacznie różnić w zależności od warunków incoterms. Dla przykładu transport na warunkach EXW będzie droższy niż FOB.

Poniżej cena za kontenerowy transport morski z Chin

Kontener 20’DC cena wraz z dowozem, odprawą itp. Transport morski z Chin pod drzwi to ok. 1450 – 1700 USD. Warunki incoterms FOB główne porty Chińskie.

Kontener 40’HQ cena wraz z dowozem, odprawa itp. Koszt za transport morski to ok. 1950 – 2200 USD. Warunki incoterms FOB główne porty Chińskie.

Poniżej cena za drobnicę przy transporcie morskim:

Przesyłka o objętości 1 m3, waga 600kg. Warunki EXW Shenzhen lub Guangzhou. Cena za transport morski: 350 – 500 USD.

Warto dodać, że taka sama przesyłka na tych samych warunkach lecz transportem kolejowym będzie kosztować : 500 – 650 USD

Transport morski – czas dostawy

Czas dostawy zwany transit time wynosi aktualnie około 32-35 dni. Należy do tego czasu dodać czas niezbędny na załadunek, odprawę itp. Jeśli chcesz wiedzieć dokładnie jak szacować czas transportu z Chin – między innymi transport morski lub kolejowy to zapraszam do wpisu odnośnie porównania i omówienia transportu kolejowego, morskiego i lotniczego.

Podsumowanie

Nie ma zakłóceń w transport morski z Chin.

Jeśli chodzi o ceny za transport morski to obserwujemy ustabilizowanie się sytuacji Ceny już od marca są na stabilnych poziomach i nie zapowiada się aby miało coś się zmienić.

Jeśli chcesz sprawdzić jak wyglądały ceny na transport morski w poprzednich miesiącach to zapraszam tutaj.

Może Cię zainteresuje:

Jak najtaniej i najlepiej wysyłać małe paczki z Chin?

Jeśli chcesz poznać wycenę na Twój transportskorzystaj z formularza.

Podobne wpisy