Jakie pułapki kryją się na importerów którym sprzedawca w Chinach zaproponował wysyłkę na warunkach CIF? Co warto wiedzieć i jak uniknąć dodatkowych kosztów?

CIF 2020 – warunki incoterms

CIF oznacza Cost, Insurance and Freight czyli Koszt, Ubezpieczenie i Fracht (…oznaczony port przeznaczenia). Jeśli chcesz wiedzieć więcej ze szczegółami na temat obowiązków kupującego i sprzedającego, kiedy następuje przeniesienie odpowiedzialności i co z tym ubezpieczeniem to zapraszam do artykułu na temat CIF 2020.

W skrócie teraz tylko napiszę że warunki CIF to taki FOB ale dodatkowo to sprzedający opłaca transport morski. Dodatkowo sprzedający ubezpiecza towar na rzecz kupującego. To w takim ogromnym skrócie.

Teoria mówi, że warunki te są dobre dla importera. Na pierwszy rzut oka koszty powinny być niższe niż w przypadku FOB ponieważ nie ponosimy kosztu transportu morskiego. Poza tym dostajemy w pakiecie ubezpieczenie. W takim razie dlaczego należy uważać na te warunki wysyłki?

Import z Chin na warunkach CIF – gdzie kryje się ryzyko?

W przypadku importu na warunkach CIF, istnieje duże ryzyko poniesienia dodatkowych kosztów w porcie docelowym przy wyładunku towaru. Jeśli zwróciliście uwagę na artykuł o warunkach CIF to wiecie, że dostawca opłaca wszystko, aż do portu przeznaczenia. Odbiorca czyli kupujący ma do opłacenia opłaty portowe w miejscu docelowym, odprawę importową i dostawę do magazynu.

To właśnie opłaty w porcie docelowym mogą być źródłem problemów importera.

Import na warunkach CIF – ukryte koszty

Sprzedawca może nie być tego nawet świadomy. Całe zamieszanie i dodatkowe koszty mogą wynikać z działań firm spedycyjnych. Firmy spedycyjne konkurują ze sobą ceną. W przypadku wysyłek na warunkach CIF może się okazać, że zaproponują sprzedawcy w Chinach bardzo dobrą stawkę zarówno jeśli chodzi o koszty lokalne w Chinach jak i na transport morski. To właśnie strona Chińska pokrywa te koszty więc zależy im na jak najniższej cenie. Jednak to nie koniec transportu, a firma spedycyjna musi wyjść na swoje. I tutaj właśnie jest haczyk.

Może się okazać, że koszt opłat portowych, wyładunku itp. będzie wysoki a właśnie te koszty ma pokryć importer. Finalnie może się okazać, że trzeba pokryć bardzo wysokie opłaty dodatkowe. Nie da się ich uniknąć ponieważ firma spedycyjna nie wyda towaru zanim nie zapłacimy wszystkich kosztów.

Importując towar na warunkach CIF wielu osobom się wydaje, że zapłacą za towar i uregulują drobne koszty portowe. Wielkim zaskoczeniem są dodatkowe opłaty, które mogą być naprawdę wysokie.

Ile mogą wynosi dodatkowe koszty w przypadku importu na warunkach CIF?

Dodatkowe koszty mogą być naprawdę spore. Nawet jeśli sprowadzamy tylko około 3-4 m3 towaru. O jakich kosztach mówimy?

Poniżej przykładowe stawki dla transportu pomiędzy 3-4 m3

THC – 120- 165 EUR

LCL – 110 – 140 EUR

D/O – 50 EUR

GSC – 120 – 145 EUR

ISPS/ATC – 10 EUR

ERS – 120- 160 EUR

WRS – 40- 60 EUR

TRS – 85 EUR

CFS CHARGE – 100- 135 EUR Łącznie może to być 900 euro czyli nawet 3900 zl. Może się okazać że będzie mniej. Jednak należy się liczyć z kosztami w przedziale 2600 – 3500 zł. Warto już na etapie wysyłki ustalić z dostawcą jakie koszty będą po naszej stronie przy wysyłce na warunkach CIF. A w przypadku kiedy zostaną naliczone wysokie opłaty warto negocjować.

Problemy jakie mogą wystąpić przy formule CIF

  • Problem z Bill of Lading – Warto zwrócić szczególną uwagę na poprawne wypełnienie dokumentu Bill of Lading. Dlaczego to takie istotne? Ponieważ w tym przypadku transport z Chin organizuje sprzedawca. Dlatego jeśli ten dokument będzie źle wypełniony może to spowodować potrzebę korekty konosamentu. Każda zmiana będzie się wiązać z dodatkowymi kosztami. Poza tym jeśli dostawca nie zdecyduje się na telex ( telex zawsze jest trochę droższy ale i jednocześnie szybszy) to będzie wystawiony oryginał B/L. Będzie konieczne przesłanie tego oryginalnego dokumentu w celu odebrania towaru, a to może się wiązać z dodatkowym czasem. Jeśli dostawca jest nieuczciwy to może nam go nie wysłać. Sprawi to, że nie będzie można odebrać towaru w porcie i narazi na dodatkowe koszty składowania.
  • Ubezpieczenie towaru – Pisałem o tym w artykule na temat warunków CIF. Warto pamiętać, że sprzedający ubezpiecza towar lecz bardzo często tylko w podstawowym zakresie. W związku z tym z ubezpieczeniem może wyniknąć problem, gdy towar zostanie np. zalany lub stanie się z nim coś czego nie obejmuje podstawowe ubezpieczenie. Poza tym sprzedający zawiera umowę ubezpieczenia. Jeśli nie ma w nim cesji na naszą rzecz to automatycznie wypłata odszkodowania będzie na konto sprzedającego, a nie nasze. W związku z tym zwrot pieniędzy na nasze konto będzie tylko i wyłącznie dobrą wolą sprzedającego.
  • Błędnie stosowana reguła CIF– Warunki incoterms CIF odnoszą się tylko do transportów drogą wodną. Dlatego jeśli nasz dostawca wysłał nam towar drogą lotniczą to istnieje duża szansa że przy odprawie będzie trzeba poprawić fakturę handlową. Być może trzeba będzie zmienić je na CIP. W związku z tym będzie konieczna zmiana na fakturze. Może to skutkować opóźnieniem w dostawie i odprawie celnej. W skrajnych przypadkach nawet do kliku dni.
  • Oszuści mogą wykorzystywać warunki CIF – W związku z tym że to właśnie dostawca kontroluje towar jak i firmę spedycyjną może istnieć wyższe ryzyko oszustwa. Warto w tedy skorzystać z firm które oferują inspekcję przy załadunku. Nie jest to duży koszt, a może nas uchronić przed stratami.

Co zrobić aby nie wpaść w jedną z tych pułapek?

Po pierwsze – wiedza. Teraz już ją masz w związku z tym wiesz w jaki sposób można się bronić. Poza tym pamiętaj, jeśli transport na warunkach CIF jest podejrzanie tani, to może to się wiązać z dodatkowymi kosztami na miejscu. Należy pamiętać aby przy wysyłkach stosować odpowiednie reguły incoterms. Warto też zwrócić szczególną uwagę na ubezpieczenie, a najlepiej wykupić własne. Szczególnie że przy rozładunku w Polsce lub w transporcie do naszego magazynu również może dojść do uszkodzeń.

Może Cię zainteresuje:

Jak najtaniej i najlepiej wysyłać małe paczki z Chin?

Aliexpress dlaczego ceny przesyłek są tak tanie.

Dlaczego import często się nie opłaca?

Jeśli chcesz poznać wycenę na Twój transportskorzystaj z formularza.

Podobne wpisy