Zwolnienie teleksowe można zdefiniować jako wiadomość wysyłaną przez agenta lub linię wysyłkową z miejsca pochodzenia do agenta w miejscu przeznaczenia. Wskazuje, że spedytor zrzekł się wydanego im OBL (Original Bill of Lading). Pozwala to na wydanie ładunku bez konieczności wysłania papierowej wersji oryginalnego konosamentu.

Konosament

Warto pamiętać, że konosament jest bardzo ważny jeśli chodzi o transport morski. Dlaczego? To właśnie konosament pozwala na odebranie ładunku jaki znajduje się na statku. Dlatego jest tak ważny. Konosament nigdy nie płynie wraz z towarem.

Standardowy obieg konosamentu (B/L) wygląda tak:

 • Spedytor wystawia konosament.
 • Następnie jest wysłany do załadowcy czyli nadawcy.
 • Gdy płatność za towar jest uregulowana to nadawca powinien przesłać go kupującemu.
 • Odbiorca – kupujący posiadając oryginał konosament powinien go przekazać do biura spedytora w miejscu przeznaczenia.
 • W momencie gdy go przekaże, to można odebrać towar.

Jak wygląda procedura Telex Release?

Po pierwsze warto wiedzieć, że telex można spokojnie zastosować przy transporcie zarówno LCL jak i FCL. W związku z tym ważne jest aby w momencie realizacji transportu od początku poinformować fabrykę czy też dostawcę w Chinach o tym, że chcemy skorzystać z procedury telex. Dlaczego?

Ponieważ to własnie załadowca jest finalnie stroną decyzyjną w tej kwestii. Osobiście od ponad 8 lat korzystam tylko i wyłącznie z procedury telex release. Jeszcze nigdy nie zdarzyło mi się aby były z tym jakiekolwiek problemy.

Ważne aby wiedzieć, że:

 • Eksporter wydaje dyspozycję procedury do oddziału firmy spedycyjnej w kraju nadania oraz postępuje zgodnie z uzyskanymi instrukcjami.
 • Oddziały spedycji morskiej firm spedycyjnych na całym świecie znają i stosują procedurę na życzenie klienta.

W związku z tym, że to odziały firm spedycyjnych nadzorują sprawę jest to dla nas bardzo wygodne i nie musimy się zbytnio martwić lub przejmować co zrobić. Na pewno niczego nie przeoczymy – ponieważ to firma spedycyjna i eksporter muszą dopilnować wszystkich szczegółów. W naszej gestii pozostaje jedynie opłacenia na czas balansu o ile tego nie zrobiliśmy przed wysyłką.

Kiedy najczęściej korzysta się z telex release?

Poniżej 2 przypadki kiedy najczęściej stosuje się to rozwiązanie.

 1. Warunki płatności uzgodnione z dostawcą wskazują, że za towar zapłacisz dopiero po jego wysłaniu/lub w porcie przeznaczenia.
 2. Dostawca chce zachować prawo własności towaru do momentu otrzymania zapłaty.

Korzyści wynikające z procedury Telex Release

 • Przyspieszenie procesu logistycznego – brak konieczności czekania na fizyczne dostarczenie dokumentu z kraju nadania do kraju finalnej destynacji.
 • Ograniczenie ponoszonych kosztów około transportowych (np. kurier międzynarodowy).
 • Zwiększenie bezpieczeństwa obiegu dokumentów.

Dlaczego korzystam z tej procedury?

Przede wszystkim dlatego, że większość przesyłek realizowanych dla mnie i moich klientów pochodzi od wieloletnich dostawców w Chinach. Warunki płatności często uwzględniają zapłatę balansu za towar dopiero w porcie przeznaczenia przed odbiorem. Dlatego aby ograniczyć dodatkowy czas niezbędny do wysyłki oryginalnego konosamentu korzystam z telex release.

Poza tym nie raz zdarzało mi się, że płatność za towar była zwalniania przez klientów w ostatnim momencie. W takim przypadku dostawa, a co za tym idzie koszty demurrage (postojowe) czy też opłat storage (przechowania) mogłyby wystąpić, gdyby nie szybkie zwolnienie telex.

Ile czasu zajmuje zwolnienie Telex?

W momencie zaksięgowania wpłaty przez Chińską fabrykę lub dostawcę za zamówiony towar – potrzeba średnio 4-24h, aby otrzymać zwolnienie. Z czego to wynika?

Częściowo ze sprawności działania agentów spedycyjnych jak i procedur przez nich wykorzystywanych. Niemniej warto też pamiętać, że dostawca często nie opłaca kosztów lokalnych w Chinach na rzecz spedycji póki nie otrzyma pełnej płatności za towar. Dlatego dopiero w momencie opłacenia tych kosztów i wystąpienie o zwolnienie – można otrzymać telex. Dlatego właśnie czas na zaksięgowanie płatności, jest wartością graniczną na otrzymanie zwolnienia. Doświadczenie nauczyło mnie że w sytuacjach podbramkowych gdy użyje się odpowiedniej siły nacisku, można uzyskać zwolnieni w ciągu paru godzin. To nie raz uratowało mi nie jedną dostawę.

Telex – jakie koszty?

Osobiście nigdy nie musiałem pokrywać kosztu telexu. Wielu dostawców uważa to za standardową formę zwolnienia. Jednak zawsze warto się upewnić z załadowcą. Z informacji jakie otrzymałem to koszt zwolnienie telex ponoszony jest przez eksportera i kształtuje się na poziomie 500 RMB (około. 300 PLN). Jednak zdaje sobie sprawę, że część firm w Chinach może chcieć przerzucić te koszty na nas dlatego warto upewnić się co do wysokości tej opłaty.

Podobne wpisy