13 Marca w piątek “Wprost” pisał, że koronawirus może przetrwać dłużej na powierzchni różnych przedmiotów. Informacja ta pojawiła się w wynikach badań opublikowanych tutaj. Jak to się ma to paczek z Chin?

Do tej pory wszyscy myśleliśmy, że wirus może przetrwać na przedmiotach maksymalnie parę godzin. Niestety w myśl aktualnych doniesień i wyników badań sytuacja wygląda odmiennie.

Ile czasu przetrwa wirus po rozpyleniu (kichnięciu)?

Okazuje się, że wirus po rozpyleniu może jeszcze przeżyć do 3 godzin w powietrzu, w przypadku gdy powierzchnia na której osiadł to miedź to nawet do 4 godzin. Jeśli chodzi o plastik (polipropylen) czy stal to wirus może na nim przetrać nawet do 2-3 dni. W przypadku kartonu okres ten wynosi do 24 godzin. Przyznacie, że jest to stosunkowo długi czas.

Jakie to ma znaczenie dla przesyłek i paczek z Chin

Z jednej strony możemy czuć się bezpieczni, że wirus nie dotrze do nas z Chin. Ponieważ nie przetrwa podróży. Nawet najszybszy transport kurierski z Chin trwa minimum 3-4 dni. Dlatego nie powinniśmy się obawiać, że wirus dotrze do nas bezpośrednio z Chin. Niemniej pozostaje niebezpieczeństwo. Jakie?

Dostawa kurierem w Polsce

Czy tego chcemy czy nie dostawy są i będą w dalszym ciągu obsługiwane przez tysiące różnych pracowników. Nawet jeśli przy wysyłce z Chin ktoś kichnął na naszą przesyłkę to nie ma powodów do niepokoju. Jednak inaczej sytuacja będzie się miała jeśli kurier w Polsce który na nam dostarczą paczkę, do paczkomatu czy też do naszych rąk, jest zarażony. Ewentualnie jeśli w sortowni jest pracownik zarażony. W takim przypadku wirus na kartonie może przetrwać do 24 godzin. W związku z tym gdybyśmy odebrali taką przesyłkę, a następnie dotykali twarzy to istnieje szansa, że w ten sposób byśmy się zarazili.

Co robić?

Aby chronić się przed ewentualnym zarażeniem najlepiej zaraz po odebraniu przesyłki i wyjęciu zamówionych przedmiotów wyrzucić karton, a następnie umyć dokładnie ręce.

W Chinach władze zalecały aby podchodzić podobnie do odbierania przesyłek. Dlatego zawsze warto pamiętać o dobrym nawyku często mycia rąk. Dla niektórych może nie być to takie proste. Niemniej jest to tej chwili najlepszy sposób.

Podobne wpisy