Co miesiąc podaje nowe stawki za transport z Chin. Transport morski wystartował a stawki są zachęcające. Zapraszam do krótkiego podsumowania ile wynoszą stawki za transport morski w marcu 2020 roku.

Transport morski z Chin

Transport morski z Chin jest i będzie największą gałęzią transportu. Co miesiąc miliony kontenerów dociera do swoich miejsc przeznaczenia. Ostatnio ze względu na epidemię wirusa w Chinach transport morski z Chin był utrudniony. Działo się tak ze względu na brak pracowników w portach czy też trudności z transportem kołowym. Niemniej wszystko to się zmieniło. Pracownicy w portach wrócili a dostawy działają w sposób niezakłócony. W związku z tym transport morski działa normalnie. Dlatego dziś dzielę się z Wami aktualnymi stawkami za transport z Chin.

Ile kosztuje transport morski z Chin w marcu 2020?

Koszt uzależniony jest od wielkości kontenera lub objętości towaru w przypadku ilości mniejszych niż kontenerowe. Poza tym od warunków incoterms.

Poniżej widełki cenowe w marcu 2020:

20’DC wliczając wszystkie koszty, takie jak dowóz, odprawa itp. Koszt transportu z Chin pod drzwi to ok. 1350 – 1700 USD. Warunki FOB główne porty Chińskie.

40’HQ wliczając wszystkie koszty, takie jak dowóz, odprawa itp. Koszt transportu z Chin pod drzwi to ok. 1900 – 2200 USD. Warunki FOB główne porty Chińskie.

Ile wynosi czas transportu morskiego z Chin?

Czas transportu morskiego czyli tak zwany transit time wynosi około 32-35 dni. W przypadku transportu warto doliczyć dodatkowy czas na załadunek, odbiór z fabryki, dostawę do portu, odprawę eksportową i załadunek na statek. Zazwyczaj zajmuje to 4-7 dni. Poza tym po przypłynięciu do portu w Polsce potrzeba również paru dni na rozładunek, odprawę i dostawę. Może to zająć 3-5 dni. W związku z tym warto się nastawić, że od wyprodukowania do dostawy do naszego magazynu minie 40-45 dni.

Podsumowanie

Proces wznawiania transportu i importu z Chin wygląda dużo lepiej niż sądziłem. Jednak pojawiają się kolejne zagrożenia. Tym razem w Europie. Ceny za transport morski staniały i to znacznie w porównaniu do wycen przed Chińskim Nowym Rokiem. Przedłużająca się przerwa Nowo Roczna w Chinach jak i przymusowy lockdown dał się we znaki nie tylko producentom lecz również armatorom. Dlatego mimo gróźb, że będą dodatkowe koszty to jednak ceny spadły do poziomów jakie widzieliśmy we wrześniu 2019, a w przypadku kontenerów 40HQ nawet taniej.

Podobne wpisy