Interesuje Cie transport kolejowy? Planujesz w styczniu wysyłkę z Chin? Jeśli tak to śpiesz się zostało niewiele czasu.

Ile kosztuje transport kolejowy z Chin FCL ?

Aby obliczyć koszt musimy po pierwsze znać miejsce z którego będzie dostarczony do terminala załadunkowego. Im dalej od terminala tym drożej, ponieważ ciężarówka lub kolej towarowa z naszym towarem musi przebyć dalszą drogę i zajmie to więcej czasu. Poza tym istotne są warunki incoterms na jakich wysyłamy towar. Wiadomo – EXW będą najdroższe. Poniżej widełki cenowe na kontener 40HQ w styczniu 2020. Wliczając wszystkie koszty, takie jak dowóz, odprawa itp.

40HQ w styczniu to ok. 5100 – 6650 USD. Warunki FCA Shenzhen

Ile wynosi czas dostawy kolejowego transportu z Chin?

Zazwyczaj podaje się transit time. Czyli czas jaki pociąg będzie potrzebował na przebycie drogi od terminala załadunkowego w Chinach do terminala wyładunkowego w Polsce. Standardowy transit time wynosi 14-18 dni. Terminal zazwyczaj zlokalizowany jest w Wuhan lub Chengdu. Więc należy doliczyć parę dni na dostarczenie towaru z miejsca produkcji to terminala. Może się okazać że potrzeba dodatkowo 2-4 dni.

Ile kosztuje transport z Chin LCL?

LCL – to skórt który oznacza Less then Container Load czyli drobnicowy transport międzynarodowy. Idealny gdy mamy tylko parę palet towaru lub jest to kilka metrów sześciennych. Warto pamiętać, że importując towar z Chin nie trzeba zamawiać pełnych kontenerów. Małe ilości nie wyniosą nas wiele drożej.

Poniżej przykładowe stawki w styczniu 2020 dla poszczególnych objętości i wag. Pozwoli to przynajmniej w części oszacować koszt jaki mógłby wynieść w przypadku waszego zamówienia.

Dla przykładu:

Objętość: 2,5 m3, waga 1000 kg. Warunki FCA Shenzhen. Stawka „all in”. Koszt: 470 – 650 USD

Objętość: 6 m3, waga 2000 kg. Warunki FCA Shenzhen. Stawka „all in”. Koszt: 850 – 1400 USD

Objętość: 10 m3, waga 3500 kg. Warunki FCA Shenzhen. Stawka „all in”. Koszt: 1200 – 2000 USD

Ile wynosi czas dostawy z Chin?

Czas dostawy z chin w przypadku transportu kolejowego wynosi praktycznie tyle samo ile w przypadku dostawy FCL. Więc transit time wyniesie 14-18 dni. Jednak w przypadku LCL czas na konsolidacje towaru na terminalu załadunkowym może być trochę dłuższy. Również dochodzi czas na dostarczenie towaru z miejsca produkcji to terminala.

Kiedy będą możliwe ostatnie wysyłki towaru przed Chińskim Nowym Rokiem w 2020?

Jeśli zastanawiasz się nad wysyłką towaru z Chin i myślisz o transporcie kolejowym to teraz jest ostatni dzwonek aby zarezerwować miejsce. Kierowcy ciężarówek od 17 stycznia będą powoli zaczynać urlopy. W tygodniu od 20 stycznia może być bardzo ciężkie znalezienie ludzi do pracy. Święta w Chinach zaczną się oficjalnie 25 stycznia, jednak już tydzień wcześnie wiele firm będzie mieć problemy kadrowe lub będzie udzielać wolnego pracownikom. Najprawdopodobniej ostatnie pociągi z Chin wyjadą 22-24 stycznia. Dlatego jeśli myślisz aby wysłać towar koleją to teraz już rezerwuj miejsce.

Podsumowanie

Ceny w przypadku transportu kolejowego podrożały w stosunku do tego co było w grudniu 2019. Trwa walka o to by ostatnie transporty przed Chińskim Nowym Rokiem zostały wysłane zanim spedytorzy i kierowcy ciężarówek zakończą pracę i udadzą się na wypoczynek. Dodatkowo transport kolejowy z Chin staje się coraz bardziej popularny. Czas dostawy jest krótszy, a w logistyce liczy się nie tylko cena, ale również czas dostawy. Wielu importerów woli szybciej obrócić pieniędzmi niż zamrażać je na długi czas.

Warto na bieżąco sprawdzać ceny i porównywać z innymi spedycjami. Na pewno pomoże nam to zaoszczędzić gdy planujemy transport z Chin.

Podobne wpisy