Już wkrótce nowy rok i nowe warunki Incoterms zaczną obowiązywać. Poniżej zestawienie i najważniejsze informacje w sprawie warunków EXW Incoterms 2020.

EXW lub Ex Works … (named place), czyli z zakładu ( oznaczone miejsce). Mówiąc najprościej oznacza to wyznaczone miejsce gdzie nastąpi przekazanie towaru. Najczęściej jest to siedziba lub magazyn sprzedawcy. Reguła EXW incoterms 2020 sprawia, że sprzedający ma najmniej obowiązków, a większość z nich jest przerzucona na kupującego.

Dla kogo jest EXW Incoterms 2020?

Można powiedzieć, że dla osób które chcą od początku do samego końca mieć realny wpływ i kontrole nad zamówionym towarem. Często również przy zamówieniu mniejszej ilości dóbr sprzedający nie będzie chciał ponosić dodatkowych kosztów i w tedy zaoferuje nam warunki EXW. Tak czy inaczej warunki EXW dają nam największą kontrole, ale jednocześnie koszty jakie poniesiemy będą najwyższe. Sprzedający nie może prosić o lub żądać aby uiścić jakąkolwiek opłatę z tytułu transportu. Wszelkie koszty ponosi kupujący.

Warto znać warunki incoterms. Pamiętaj nie gódź się na warunki DDP.

Obowiązki Sprzedającego zgodnie z regułą EXW Incoterms 2020

W tym przypadku sprzedający ma obowiązek jedynie:

  • Spakowania towaru i udostępnienia go kupującemu w ustalonym miejscu i czasie

Pozostałe obowiązki jak sprawdzenie towaru, zważenie, lub odpowiedzialność za uszkodzenia powstałe przed odebraniem towaru są dość oczywiste. Ponieważ trudno sobie wyobrazić, że nie będziemy znali objętości czy też wagi zamawianego towaru przed złożeniem zlecenia spedycyjnego. Poza tym uszkodzony towar będzie widoczny kiedy przyjedzie nasz transport – wiec to są oczywiste rzeczy. Podobnie jak przekazanie dokumentów handlowych itp. Ponieważ bez tego w ogóle import by nie mógł się odbyć.

Obowiązki kupującego zgodnie z regułą EXW Incoterms 2020

  • Załadunek towaru z magazynu sprzedającego
  • Dostawa do portu lub terminala załadunkowego i wszelkie koszty związane z transportem
  • Odprawa eksportowa i wszelkie koszty z tym związane
  • Ponosi opłaty w porcie pochodzenia
  • Opłaca koszty związane z załadunkiem na statek/kolej/samolot
  • Reguluje koszt transportu morskiego/lotniczego/kolejowego
  • Ponosi lokalne koszty w porcie czy też terminalu docelowym
  • Dostawa do miejsca docelowego wraz ze wszystkimi kosztami z tym związanymi
  • Dokonuje odprawy importowej i reguluje wszystkie koszty z tym związane

Dostarczenie towaru

Towar uznaje się za dostarczony w momencie pozostawienia go do dyspozycji kupującego w ustalonym miejscu i czasie.

W jakich formach transportu można używać warunków EXW?

Wszystkie formy transportu mogą być używane gdy korzystamy z warunków EXW incoterms 2020. Również nie jest wymagana umowa ubezpieczenia. Oczywiście dla własnego spokoju należy wykupić takie ubezpieczenie.

Podsumowanie

Jak widzimy w stosunku do incoterms 2010 dla warunków EXW nic się nie zmieniło. Swojego czasu było dużo informacji że warunki EXW przestaną w ogóle obowiązywać lecz finalnie nic się w tym zakresie nie zmieniło. W dalszym ciągu jest to reguła, która będzie dość często występować przy imporcie z Chin. Szczególnie przy niewielkich zamówieniach.

Podobne wpisy