Od ponad roku gromadzę informacje na temat importu na warunkach DDP. Ostatnio udało mi się zdobyć ostatni brakujący fragment prawny, który spędzał mi sen z powiek. Dzięki temu mam już komplet informacji by odczarować warunki DDP i powiedzieć z całym przekonaniem, że importując z Chin można używać tej reguły incoterms.

Import z Chin na warunkach DDP

Przez szereg lat wielu importerów i firm unikało DDP i nic w tym dziwnego. Narosło wiele mitów czy też problemów z tą regułą w związku z tym naturalne było by jej nie brać pod uwagę. Dodatkowo często powtarzane te same argumenty powodowały, że nikt nie brał się na poważnie za rozwiązanie tego problemu.

W skrócie importując z Chin na warunkach DDP płaci się za towar do Chin. Otrzymuje się fakturę handlową z Chin. Towar dociera z magazynów w Unii Europejskiej (często parę dni po zamówieniu). Towar dostarcza firma kurierska np. DHL, DPD czy też inna. Tutaj następuje zgrzyt. Księgowa prosi o dokumenty z odprawy celnej, aby rozliczyć cały proces. Tych dokumentów nie ma. Dostawca ich nie dostarczy. Zaczyna się problem.

Do tej pory wielu nazywało to “pułapką gry customs” i rozwiązanie jakie często było proponowane to odprawa retrospektywna.
Jednak czy faktycznie tak trzeba tę sprawę rozwiązywać? Płacić dodatkowo za odprawę, opłacać cło itp. A przede wszystkim tracić siły i czas na załatwienie czegoś co nie powinno mieć miejsca?

DDP nie takie straszne

Chcę Ci powiedzieć, że nie musisz robić odprawy retrospektywnej. Nie musisz tracić sił i czasu na szukanie agencji celnej, która dokona takiej odprawy (nawiasem mówiąc często agencje nie chciały się godzić ponieważ to dla nich marny zarobek, a dużo zachodu).

Tak na dobrą sprawę import na warunkach DDP może być tani, bezpieczny i każdy w firmie może go wdrożyć. Cały proces jest praktycznie bez kosztowy. Trzeba tylko wiedzieć jakie wymagania musi spełnić Twoja firma, a dodatkowo zastosować proces o którym mówię w poradniku, który aktualnie powstaje.

Masz wszystkie narzędzie i rozwiązania w zasięgu ręku – musisz tylko poznać proces i go zastosować.
Dlaczego inni tego nie robią? Ponieważ słuchają często powielanych utartych schematów i nie sprawdzili wszystkich rozwiązań.

Dla kogo poradnik o imporcie na warunkach DDP

Jeśli “wpadłeś w pułapkę DDP” i chcesz wiedzieć jak wszystko zalegalizować bez odprawy retrospektywnej to ten poradnik jest dla Ciebie.
Jeśli często importujesz, ale małe ilości, a dostawca często Ci proponuje warunki DDP to ten poradnik jest dla Ciebie.
Jeśli zaczynasz import z Chin i proponują Ci dostawcy z Chin import na warunkach DDP to ten poradnik jest dla Ciebie.
Jeśli chcesz aktywnie korzystać z formuły importu na warunkach DDP to właśnie ten poradnik przyda Ci się najbardziej.

Poradnik w przygotowaniu

Poradnik jest w przygotowaniu. Będzie miał format pliku pdf. Będzie to klika stron omówienia i wdrożenia. Każdy sobie poradzi. Prostym językiem wraz ze wszystkimi odnośnikami do przepisów prawnych.

Cena? Dużo taniej niż koszt pojedynczej odprawy celnej. Czyli wykupienie poradnika zwróci Ci się już po zakupie.
Kiedy poradnik będzie gotowy? Mam nadzieję, że do 1go maja 2024 uda mi się go opracować i udostępnić. Będę o tym pisał w blogu, facebooku i linkedin.

Podobne wpisy