Czy istnieje jakaś data kiedy najlepiej rozpocząć import z Chin? Może jakieś wydarzenie, które powinno skłonić do importu? Jak do tego podejść? Zapraszam do lektury.

Import z Chin – kiedy zacząć?

Czy jest jakaś data, która sprawia, że w danym czasie najlepiej zacząć import z Chin? Tak na dobrą sprawę wszystko zależy od tego co importujemy – branża w jakiej działamy jest bardzo ważna. Dodatkowo dochodzi wiele czynników – takich jak święta, okresy wolne od pracy, które również trzeba brać pod uwagę, ale po kolei.

Zacznijmy od tego, że jeśli posiadamy już sklep stacjonarny lub internetowy, który generuje jakieś przychody to rozpoczęcie importu z Chin zamiast skupianie się np. na dropshippingu czy też na sprzedaży z hurtowni jest jak najbardziej zasadne. Warto kierować się zasadą mały kroczków. Lepiej zacząć przygodę z importem wcześniej i zamawiać stosunkowo niewielkie partie nawet tylko paru modeli niż od razu rzucać się na głęboką wodę z dużym zamówieniem – gdzie potencjalnie możemy dużo więcej stracić w przypadku problemów z jakością czy też potencjalnego oszustwa itp.
Import nawet 100 – 200 szt. z Chin może być jak najbardziej opłacalny. Nawet jeśli na pierwszym niewielkim zamówieniu zarobimy nie aż tyle ile zakładaliśmy, to przy kolejnym większym – na pewno poprawimy narzut i rentowność przedsięwzięcia. Dodatkowo będziemy bogatsi o wiedzę i doświadczenie.

Pamiętaj – czas ma znaczenie

Czas w jakim składamy zamówienie z Chin jest bardzo ważny. Weźmy sobie na przykład pomysł aby importować wiatraki stojące czy też kolumnowe. Jest to produkt sezonowy, który sprzedaje się w lato. Sezon rozpoczyna się pod koniec maja i trwa maksymalnie do sierpnia. W związku z tym przygotowanie do importu musi zacząć się już na przełomie lutego i marca. Następnie złożenie zamówienia, produkcja i dostawa która przybędzie w połowie maja. Łatwo zauważyć, że trzeba planować dostawy z dużym wyprzedzeniem – często jest to 3-4 miesiące przed planowaną datą sprzedaży. Dlaczego tak jest? Tak na dobrą sprawę przy imporcie z Chin mają kluczowe znaczenie dwa elementy.

  • Czas produkcji (często wynosi 21-28 dni)
  • Czas transportu (transport morski trwa 50-60dni – wydłużony w tym roku z powodu problemów na odcinku kanału Sueskiego i ataków na statki przez rebeliantów)

Oczywiście transport można skrócić wybierając drogę kolejową – jednak wiąże się to z wyższą ceną transportu. Finalnie to będzie miało wpływ na opłacalność całego przedsięwzięcia.

Pomyślmy o innych produktach jak – narzędzia ogrodnicze, prezenty na walentynki, zestawy piśmiennicze czy nawet zabawki. Każda z tych kategorii ma specjalny okres w roku, kiedy sprzedaje się najlepiej. Wiadomo artykuły piśmiennicze najlepiej będą się sprzedawać w sierpniu i wrześniu kiedy to dzieci idą do szkoły i potrzebują kredek, pisaków, piórników itp.
Jeśli chodzi o zabawki to dzień dziecka, okres świąt grudniowych itp. a w przypadku narzędzi ogrodniczych to wiosna czyli miesiące od marca do maja są najlepsze na tego typu towar.

Co ciekawe w przypadku śnieżnej zimy – łopaty do śniegu bywają bardzo dobrym produktem – przynajmniej tak było w ostatnim roku.

Święta w Chinach a import

Kolejnym zagadnieniem, które musimy brać pod uwagę to święta w Chinach. Są co najmniej 2 wydarzenia, które mają duży wpływ na produkcje towarów w Chinach. Pierwszym najważniejszym jest Chiński Nowy Rok. W związku z tym, że to święto ruchome (zależne od kalendarza księżycowego) to każdego roku wypada w innym terminie. W 2025 roku Chiński Nowy Rok przypada 29 stycznia. Teoretycznie potrwa do 12 lutego. Dlaczego teoretycznie?
Prawda jest taka, że nawet już 14 dni przed tą datą fabryki się zamykają, a ludzie w nich zatrudnieni jadą do rodzinnych wiosek i miast. Świętują też niejednokrotnie dłużej i proces uruchomienia fabryki przeciąga się o minimum 7-14 dni. Dlatego też bezpieczniej przyjąć, że przez okres 30-40 dni będą utrudnienia w produkcji lub wręcz będzie ona nie możliwa do realizacji.
Jakie wnioski?
Jeśli planujesz by dostawa nastąpiła w marcu to musisz złożyć zamówienie najprawdopodobniej już listopadzie. Końcówka listopada to może być taki ostatni dzwonek na opłacenie zamówienia. Wynika to z faktu, że fabryki tylko w grudniu i może w pierwszych dniach stycznia będą pracować. Wszystko co będzie później będzie bez gwarancji na wyprodukowanie i dostarczenie. Dodatkowo to gorący okres w transporcie międzynarodowym więc stawki są często wyższe, poza tym mało jest wolnych kontenerów czy miejsc na statku i szybko się sprzedają.

Drugim świętem, które również ma wpływ na import z Chin to Święto Środka Jesieni wraz z tak zwanym Złotym Tygodniem. O ile Święto Środka Jesieni trwa tylko 1-2 dni tak Złoty Tydzień trwa aż 7 dni i wpływa znacząco na pracę w fabrykach. Złoty Tydzień zawsze przypada 1-7 października.

Co ciekawe fabryki podając czas produkcji zazwyczaj zapominają o uwzględnieniu świąt w kalendarzu dostaw. Skutki są takie, że towar jest opóźniony o 7-10 dni. Dlatego warto dopytywać się – szczególnie gdy produkcja ma być gotowa na przełomie września-października – kiedy faktycznie towar będzie gotowy.

Podsumowanie

Czas na rozpoczęcie importu z Chin jest zawsze dobry. Pamiętaj tylko o dobrym planowaniu i zarządzaniu. Nie zamawiaj za dużo – lepiej tylko to co wiesz że sprzedasz. Planuj dostawy z wyprzedzeniem. Proces produkcji i dostawy może trwać nawet 3-4 miesiące. Uwzględniaj niespodziewana zdarzenia jak i cykliczne przerwy w produkcji spowodowane Świętami.

Jeśli chcesz wiedzieć jak bezpiecznie a co ważniejsze skutecznie importować zapraszam na kurs online lub konsultacje. Mogę również nauczyć Cię jak negocjować z „Chińczykami”.

Podobne wpisy