Coraz więcej polskich przedsiębiorców decyduje się na współpracę z dostawcami z Chin. Nic dziwnego, w końcu z tego kraju można pozyskać wiele atrakcyjnych produktów, w tym sprzęty elektroniczne, w korzystnej cenie. Jednak, by zacząć import, trzeba pamiętać o kilku kwestiach prawnych oraz opłatach celnych. Z poniższego artykułu dowiesz się, co należy wziąć pod uwagę podczas sprowadzania elektroniki z Chin.

Numer EORI i rejestracja w BDO


By móc legalnie przeprowadzać import elektroniki z Chin, trzeba prowadzić działalność gospodarczą (może to być zarówno jednoosobowa firma, jak i spółka handlowa), a także być czynnym podatnikiem VAT. Przedsiębiorca powinien mieć numer EORI, który jest potrzebny do wprowadzenia produktów na rynek. W celu jego nadania wystarczy złożyć darmowy wniosek online. Proces wydania numeru zwykle trwa kilka dni roboczych.
Ponadto od importerów sprzętu elektronicznego wymaga się również rejestracji w BDO. Użytkownicy tego systemu zobowiązani są do uiszczania opłat rocznych oraz produktowych, które zależą od ilości towarów, a raczej opakowań wprowadzonych do obrotu.

Niezbędne dokumenty oraz oznaczenia


Chcąc sprowadzać sprzęty elektroniczne z Chin, musisz pamiętać także o odprawie celnej. By jej dokonać, potrzebujesz odpowiednich dokumentów. Wśród nich znajdują się:

Oprócz tego przy imporcie elektroniki konieczne jest także odpowiednie oznakowanie produktów. Na ich opakowaniach powinny znaleźć się takie informacje, jak nazwa i adres producenta, znak WEEE, czy też miejsce produkcji. Co więcej, wszystkie urządzenia elektroniczne powinny mieć oznaczenie CE. Potwierdza ono zgodność sprzętów z dotyczącymi go Dyrektywami Nowego Podejścia, które odpowiadają za bezpieczeństwo konsumentów i środowiska.
Warto również wiedzieć, że niektóre urządzenia, takie jak pralka czy lodówka, muszą posiadać etykietę energetyczną.

Wartość cła na elektronikę z Chin


Przed zdecydowaniem się na import elektroniki z Chin, dobrze jest wcześniej zapoznać się z jego stawką celną, zwłaszcza, że może ona ulegać ciągłym zmianom. Sprawdzić je można w polskim systemie ISZTAR lub TARIC przeznaczonym dla państw członkowskich UE. Dzięki tej wiedzy będziesz mógł obliczyć należności celne. Co ciekawe, nie każde urządzenie jest opodatkowane cłem. Przykładowo wartość cła dla telefonów, laptopów czy tabletów wynosi 0%. Z kolei dla urządzeń, takich jak suszarka do włosów, mikser lub kuchenka mikrofalowa podatek celny waha się od 2,7% do powyżej 5%. W przypadku różnych kabli, adapterów wartość cła wynosi 2-4%

Jeśli chcesz wiedzieć jak samemu sprawdzać wartość cła czy też uzyskać specjalny kalkulator, który obliczy za Ciebie opłacalność importu to sprawdź jeden z moich kursów np.

Przygotowanie do Importu z Chin
Import z Chin od A do Z
Import Elektroniki z Chin

Podobne wpisy