Jednym z pierwszych kroków jakie powinieneś podjąć przed rozpoczęciem importu z Chin, to złożenie wniosku o nadanie numeru EORI. W takim razie co jest numer EORI? Jest to skrót od wyrażenia Economic Operators Registration and Identification, a po polsku Wspólnotowy System Rejestracji Podmiotów Gospodarczych.

Każdy importer czy to początkujący, czy nie, musi posiadać numer EORI. Bez niego towar nie będzie mógł być odprawiony.

Co to jest numer EORI?

Jest to unikalny identyfikacyjny numer nadawany podmiotom gospodarczym, które importują towary z poza unii europejskiej. Numer taki przyznaje się jednorazowo, podobnie jak numer REGON czy NIP. W przypadku krajowych firm numer EORI składa się z liter PL i numeru NIP uzupełnionego na końcu pięcioma zerami. W przypadku firm z poza polski numer składa się z lier PL oraz unikalnego ciągu 14 cyfr ze literą “Z” na końcu.

Czy muszę posiadać numer EORI?

Tak. Jeżeli chcesz sprowadzać towar z Chin, to musisz posiadać numer EORI. Jeżeli handlujesz w ramach Unii Europejskiej i nie sprowadzasz towaru z poza obszaru Unii, to w tedy taki numer nie będzie potrzebny. Numer EORI jest niezbędny dla podmiotów gospodarczych by spełnić wszystkie wymogi formalne do odprawy. W przypadku osób fizycznych, sprowadzających towar na własne potrzeby, taki numer nie jest wymagany.

Jak uzyskać EORI?

Sprawę można załatwić:- podczas wizyty w urzędzie- listownie- elektronicznie przez internet. Oczywiście najszybciej i najwygodniej załatwić tą sprawę przez internet. Tutaj link do szczegółowej instrukcji z platformy PUESC jak uzyskać EORI krok po kroku.

Ile kosztuje nadanie EORI?

Usługa jest bezpłatna. Dodatkowe opłaty możesz ponieść, tylko w przypadku realizacji tej usługi przez pełnomocnika.

Jak długo się czeka?

Numer EORI otrzymasz w ciągu kilku dni od złożenia wniosku. Często jest to 1 dzień roboczy.

W jaki sposób otrzymasz numer celny EORI?

O nadanym numerze EORI jesteś powiadamiany:Poprzez komunikat wysłany na twoje konto na PUESC. Komunikat dostępny jest w zakładce Moje dokumenty -> Odebrane. W przypadku osobistego złożenia wniosku w formie papierowej, informację o nadanym numerze EORI dostaniesz na adres e-mail podany we wniosku.W sprawach szczególnych, np. podczas pilnej odprawy celnej, numer EORI zostanie też przekazany do urzędu, w którym dokonujesz tych czynności.

Co z w sytuacji, gdy już kiedyś miałem nadany numer EORI?

Przedsiębiorcy, którzy już posiadają numer EORI nie muszą rejestrować się za pośrednictwem PUESC, ponieważ ich dane zostały automatycznie zmigrowane z rejestru EORI do nowego systemu. Jeśli jednak chcesz uzyskać dostęp do innych usług elektronicznych dostępnych w Systemie Informacyjnym Służby Celnej (SISC), to załóż konto na PUESC i połącz zmigrowane dane z twoim kontem.

Podobne wpisy