Gray customs to potoczna nazwa sytuacji kiedy otrzymujemy towar po uprzednim opłaceniu, jednak nie otrzymujemy dokumentów z odprawy celnej. Czasami ta sytuacja nazywana jest przemytem, szarym kanałem lub jeszcze inaczej. Jednak czy faktycznie to przemyt? Co warto wiedzieć?

Gray Customs – skąd to się bierze?

Wszystko zaczyna się na etapie składania zamówienia w Chinach. Przy czym nie ważne czy zamawiasz przez Alibaba, Aliexpress, Made-In-China czy jakikolwiek inny portal. Tak na dobrą sprawę liczy się to jakie warunki płatności i transportu oferuje dostawca. W związku z tym, że Chińczycy sami często nie znają wszystkich warunków incoterms i nie potrafią ich stosować w związku z tym najprawdopodobniej napiszą, że w koszcie transportu zawarta jest dostawa pod nasz adres wraz z cłem i wszystkimi opłatami. Brzmi dobrze prawda? Szczególnie jeśli dopiero zaczynamy i nie chcemy sami zajmować się transportem z Chin i wszystkimi aspektami z tym związanymi. Jednak warunki jakie nam właśnie zaoferował dostawca w Chinach to DDP. Więcej na temat tego jak działają warunki DDP i dlaczego to takie problematyczne pisałem we wcześniejszym artykule.

Jak wygląda takie zamówienie i dostawa?

Gdy zgodzimy się na te warunki i dostawca wyśle nam towar – w pierwszej chwili wszystko wydaje się działać dobrze. Jednak zaczynamy się zastanawiać czy wszystko jest ok – kiedy towar do nas jest dostarczony przez kuriera, jednak bez żadnego wcześniejszego kontaktu od agencji celnej, bez konieczności wysyłania faktury handlowej, packing list, deklaracji CE czy też tłumaczenia. Słowem my jesteśmy przygotowani na odprawę, a ona się nie odbywa? Wydaje się nam, że mamy problem. Ponieważ kontakt był z Chińskim dostawcą. Płatność dokonana na konto zagraniczne, jednak brak dokumentów z odprawy. Księgowa się nas pyta gdzie SAD? Jak mam to wprowadzić do systemu? Czy można to legalnie sprzedawać? Jak to wszystko rozwiązać? Czy odprawa faktycznie się nie odbyła?

Warto wiedzieć, że taka dostawa najczęściej ma miejsce kiedy towar wysyłany jest:

  1. Przez sprzedającego.
  2. Kiedy wykorzystuje transport kombinowany i różnych przewoźników na całej trasie w tym znane firmy kurierskie – często tylko na ostatnim etapie dowozu.
  3. Towar dostarczany jest z innego kraju Europejskiego.

Ciekawym elementem układanki jest fakt, że czasami towar wysyłany jest z magazynu w Europie, jednak nie zawsze. Zdarza się, że dociera drogą lotniczą lub kolejową np. do Niemiec, później do nas jest dostarczany zwykłym kurierem.

Warto wiedzieć, że towar dostarczony do jakiegokolwiek kraju EU i później dalej musi zostać odprawiony. Dzieje się tak zawsze. Infolinia Krajowej Informacji Skarbowej również to potwierdza. Więc towar jest odprawiany – niestety my nie mamy wiedzy jak i gdzie. Dodatkowo tak to prawda – nie mamy też dokumentów z odprawy bo nie jesteśmy stroną kiedy dostawa następuje na warunkach DDP.

Co zrobić jeśli dostawca proponuje wysyłkę w której obiecuje że nic więcej nie zapłacimy?

Brzmi kusząco. Jeszcze do niedawna odradzałem każdemu importerowi korzystanie z warunków DDP. Jednak odkąd poznałem klika opinii prawnych i skarbowych na ten temat to nie odradzam, ale też nie zachęcam. Można to robić – jednak trzeba być świadomym zagrożeń jak i wszystkich obowiązków jakie na nas ciążą – więcej na ten temat omawiam w poradniku na temat DDP.

Jakie warunki incoterms najlepiej wybierać?

Warunki na jakie każdy dostawca w Chinach się zgadza to EXW. Jeśli chcesz wiedzieć więcej to zapraszam do artykułu jednak w przypadku EXW to my organizujemy transport, a dostawca musi tylko wyprodukować towar i pozostawić do dyspozycji w swoim magazynie tak, aby nasza spedycja go odebrała. W związku z tym, że te warunki nie wymagają dodatkowego zachodu to każdy dostawca w Chinach zgadza się na nie. Dodatkowo należy pamiętać, że przy warunkach EXW powinniśmy otrzymać lepszą cenę. Dlatego jeśli początkowa oferta była na warunkach DDP to warto napisać, aby sprzedawca poprawił cenę ponieważ nie musi ponosić dodatkowych kosztów lokalnych za transport. Jednocześnie pamiętaj że warunki transportu EXW zawsze będą najdroższe ponieważ, poniesiesz koszty lokalne w Chinach takie jak odbiór od fabryki, dostawa do terminala, odprawa eksportowa itp. Warto przy tym pamiętać, że przy warunkach EXW będziemy też opłacać i odpowiadać za odprawę eksportową. Dlatego jeśli towar który importujemy może być problematyczny to warto zmienić na FOB.

Inne warunki jakie można rozważyć no na przykład DAP – czyli dostarczone do miejsca. Sprzedawca pokrywa koszty transportu i bierze na siebie ryzyko związane z dostarczeniem towarów pod uzgodniony adres. Oczywiście warto wcześniej wszystko ustalić z naszym kontrahentem.

Jeśli myślimy o dostawie morskiej to najlepiej wybrać FOB – sprzedawca ponosi wszelkie koszty i ryzyko, aż do momentu załadowania towarów na statek. Zajmuje się on również odprawą eksportową. Kupujący przejmuje całą odpowiedzialność, gdy towary znajdą się na statku.

Co zrobić gdy otrzymaliśmy towar bez dokumentów z odprawy?

Po pierwsze nie martw się – jest z tego wyjście. Spróbuj w pierwszej kolejności zastosować się do poniższych rad:

  1. Skontaktuj się z dostawcą i poproś o dokumenty z odprawy.
  2. Jeśli ich nie otrzymasz, skontaktuj się z firmą spedycyjną. Często mają własne agencje celne. Dowiedz się czy towar nie przeszedł przypadkiem odprawy i czy mają dokumenty. Nawet jakby to była odprawa zbiorcza. Spróbuj dowiedzieć się jak najwięcej i wyciągnąć informacje.
  3. Jeśli dostawa była na warunkach DDP i chciałbyś wiedzieć, co robić dalej bez konieczności dokonywania odprawy retrospektywnej – sprawdź mój poradnik.

Być może zainteresuje Cię jeszcze:

Aliexpress dlaczego ceny przesyłek są tak tanie.

Dlaczego import często się nie opłaca?

Czy koleją można wysyłać baterie, akumulatory i inny niebezpieczny towar?

Transport z Chin. Porównanie i omówienie transportu morskiego, kolejowego i lotniczego

Jak przygotować się do importu z Chin? Import z Chin podstawy

Jak krok po kroku importować z Chin?

Przykładowe wyceny transportu z Chin

Podobne wpisy