Gray customs to sytuacja kiedy otrzymujemy towar po uprzednim opłaceniu, jednak nie otrzymujemy dokumentów z odprawy celnej. Jak to jest możliwe? Dlaczego każdego miesiąca wiele osób pada ofiarą tego procederu? Jak to naprawić?

Gray Customs – skąd to się bierze?

Wszystko zaczyna się na etapie składania zamówienia w Chinach. Przy czym nie ważne czy zamawiasz przez Alibaba, Aliexpress, Made-In-China czy jakikolwiek inny portal. Tak na dobrą sprawę liczy się to jakie warunki płatności i transportu oferuje dostawca. W związku z tym, że Chińczycy sami często nie znają wszystkich warunków incoterms i nie potrafią ich stosować w związku z tym najprawdopodobniej napiszą, że w koszcie transportu zawarta jest dostawa pod nasz adres wraz z cłem i wszystkimi opłatami. Brzmi dobrze prawda? Szczególnie jeśli dopiero zaczynamy i nie chcemy sami zajmować się transportem z Chin i wszystkimi aspektami z tym związanymi. Jednak warunki jakie nam właśnie zaoferował dostawca w Chinach to DDP. Więcej na temat tego jak działają warunki DDP i dlaczego należy ich unikać pisałem we wcześniejszym artykule.

Warto jednak pamiętać, że strona Chińska nie ma możliwości opłacić cła w naszym kraju. Dlatego gdy tylko zorientujemy się co oferuje nam dostawca należy zmienić te warunki transportu i absolutnie się nie zgadzać się na DDP.

Jak wygląda takie zamówienie i dostawa?

Gdy nieopatrznie zgodzimy się na te warunki i dostawca wyśle nam towar. To w pierwszej chwili wszystko wydaje się działać dobrze. Jednak problem pojawia się kiedy towar do nas jest dostarczony przez kuriera, jednak bez żadnego wcześniejszego kontaktu od agencji celnej, bez konieczności wysyłania faktury handlowej, packing list, deklaracji CE czy też tłumaczenia. Słowem my jesteśmy przygotowani na odprawę, a ona się nie odbywa. W związku z tym mamy problem. Ponieważ kontakt był z Chińskim dostawcą. Płatność dokonana na konto zagraniczne, jednak brak dokumentów z odprawy by móc legalnie wprowadzić towar do obrotu.

Warto wiedzieć, że taka dostawa i gray customs najczęściej ma miejsce kiedy towar wysyłany jest:

  1. Przez sprzedającego.
  2. Kiedy wykorzystuje transport kombinowany i różnych przewoźników na całej trasie w tym znane firmy kurierskie – często tylko na ostatnim etapie dowozu.
  3. Towar często dostarczany jest z innego kraju Europejskiego.

Ciekawym elementem układanki jest fakt, że czasami towar wysyłany jest z magazynu w Europie, jednak nie zawsze. Zdarza się, że dociera drogą lotniczą lub kolejową np. do Niemiec, a tam teoretycznie powinien przejść odprawę. Być może nawet ją przechodzi, jednak nie sposób otrzymać dokumentów, które to poświadczają.

Najprawdopodobniej wynika to z faktu, że towar jest clony na innych kodach celnych i stawka wynosi 0%. Następnie następuje procedura przypominająca trochę WNT czyli Wewnątrzwspólnotowe Nabycie Towaru i tym samym nie trzeba będzie opłacać VATu, jednak finalnie odbiorca w Polsce nie otrzymuje dokumentów z odprawy, a tym samym nie może towaru legalnie wprowadzić do obrotu.

Co zrobić jeśli dostawca proponuje wysyłkę w której obiecuje że nic więcej nie zapłacimy?

Brzmi kusząco. Jednak mając świadomość, że cło i vat na pewno będziemy musieli opłacić i potrzebować dokumentów z odprawy, w związku z tym pierwsza reakcja jaką powinniśmy mieć to – kategoryczna odmowa.

Warunki na jakie każdy dostawca w Chinach się zgadza to EXW. Jeśli chcesz wiedzieć więcej to zapraszam do artykułu jednak w przypadku EXW to my organizujemy transport, a dostawca musi tylko wyprodukować towar i pozostawić do dyspozycji w swoim magazynie tak, aby nasza spedycja go odebrała. W związku z tym, że te warunki nie wymagają dodatkowego zachodu to każdy dostawca w Chinach zgadza się na nie. Dodatkowo należy pamiętać, że przy warunkach EXW powinniśmy otrzymać lepszą cenę. Dlatego jeśli początkowa oferta była na warunkach DDP to warto napisać, aby sprzedawca poprawił cenę ponieważ nie musi ponosić dodatkowych kosztów lokalnych za transport. Jednocześnie pamiętaj że warunki transportu EXW zawsze będą najdroższe ponieważ, poniesiesz koszty lokalne w Chinach takie jak odbiór od fabryki, dostawa do terminala, odprawa eksportowa itp. Warto przy tym pamiętać, że przy warunkach EXW będziemy też opłacać i odpowiadać za odprawę eksportową. Dlatego jeśli towar który importujemy może być problematyczny to warto zmienić na FOB.

Inne warunki jakie można rozważyć no na przykład DAP – czyli dostarczone do miejsca. Sprzedawca pokrywa koszty transportu i bierze na siebie ryzyko związane z dostarczeniem towarów pod uzgodniony adres. Oczywiście warto wcześniej wszystko ustalić z naszym kontrahentem.

Jeśli myślimy o dostawie morskiej to najlepiej wybrać FOB – sprzedawca ponosi wszelkie koszty i ryzyko, aż do momentu załadowania towarów na statek. Zajmuje się on również odprawą eksportową. Kupujący przejmuje całą odpowiedzialność, gdy towary znajdą się na statku.

Co zrobić gdy otrzymaliśmy towar bez dokumentów z odprawy?

Po pierwsze nie martw się – jest z tego wyjście. Spróbuj w pierwszej kolejności zastosować się do poniższych rad:

  1. Skontaktuj się z dostawcą i poproś o dokumenty z odprawy.
  2. Jeśli ich nie otrzymasz, skontaktuj się z firmą spedycyjną. Często mają własne agencje celne. Dowiedz się czy towar nie przeszedł przypadkiem odprawy i czy mają dokumenty. Nawet jakby to była odprawa zbiorcza. Spróbuj dowiedzieć się jak najwięcej i wyciągnąć informacje.
  3. Jeżeli pomimo twoich kontaktów nie udało Ci się otrzymać dokumentów potwierdzających dokonanie odprawy to skontaktuj się z agencją celną. Może to być jakakolwiek agencja. Jeśli już masz jakąś z którą współpracowałeś to najlepiej z nią. Jeśli nie, to po prostu najbliższą w stosunku do Twojego miejsca zamieszkania. Agencja poinstruuje Cię co dalej. Jednak najprawdopodobniej nieotworzone przesyłki przyjdzie Ci dostarczyć do agencji celnej wraz z wszystkimi niezbędnymi dokumentami. Przygotuj fakturę handlową, packing list, faktura za transport o ile mamy takową, deklaracja CE o ile jest wymagana, czy też wszelkie inne dokumenty, aby dokonać odprawy celnej na własną rękę. Koszt będzie różnił się w zależności od agencji lecz kwoty nie będą przesadnie wygórowane. Cała procedura jeśli wszystko jest w porządku trwa parę godzin.
  4. Jeśli agencja cena ma problem, skontaktuj się z najbliższym Urzędem Celno-Skarbowym, celem uzyskania informacji i nadaniu sprawie biegu.

Być może zainteresuje Cię jeszcze:

Aliexpress dlaczego ceny przesyłek są tak tanie.

Dlaczego import często się nie opłaca?

Czy koleją można wysyłać baterie, akumulatory i inny niebezpieczny towar?

Transport z Chin. Porównanie i omówienie transportu morskiego, kolejowego i lotniczego

Jak przygotować się do importu z Chin? Import z Chin podstawy

Jak krok po kroku importować z Chin?

Przykładowe wyceny transportu z Chin

Podobne wpisy