Zaczynasz import z Chin i chcesz widzieć ile wynosi cło? Jaki kod celny ma towar? Być może chcesz obliczyć cło? System ISZTAR pomoże Ci w tym wszystkim. Poniżej prosty poradnik jak korzystać z tego narzędzia.

Co to jest system ISZTAR?

W skrócie jest to Informatyczny System Zintegrowanej Taryfy Celnej (ISZTAR4). Co tam można znaleźć?

  • Dostarcza szczegółowych informacji dotyczących obrotu towarowego z zagranicą.
  • Prezentowane są zarówno dane unijne pochodzące z systemu TARIC oraz polskie dane narodowe (podatki VAT i akcyza) oraz niektóre krajowe środki pozataryfowe nie zintegrowane w bazie TARIC.
  • Kalkulator taryfowy cła – umożliwia użytkownikom obliczeń wariantowych (kalkulacja możliwych wariantów w oparciu o niepełne dane, serwis dokona obliczeń dla wszystkich możliwych do zastosowania środków, z informacją o warunkach ich stosowania).

Jak korzystać z systemu ISZTAR? Poradnik jak to robić krok po kroku – drzewo nomenklatury

Mamy kilka możliwości wyszukania kodu celnego – dlatego skupmy się na pierwszej z nich. Co to takiego? To drzewo nomenklatury. Często na początku wydaje się, że to drzewo jest skomplikowane i niewiele nam wnosi. Jednak trochę praktyki i można się w nim łatwo odnaleźć. Aby dostać się do drzewa nomenklatury wejdź na stronę ISZTAR.

Następnie kliknij w menu “przeglądarka taryfowa”. Jeśli to zrobisz zobaczysz rozwijane menu jak na zdjęciu poniżej.

Następnie z rozwijanego menu wybierz pierwszą opcję czyli “przeglądanie taryfy”. Jeśli to zrobisz parę opcji do wyboru.

Tutaj wystarczy wybrać drzewo nomenklatury. Następnie zostaniemy przeniesieni do tego drzewa. Trzeba mieć świadomość że drzewo to składa się z XXI sekcji. Każda sekcja rozwija się na kolejne podkategorie. Dlatego im bardziej zawężamy grupę produktów jaką chcemy znaleźć tym prościej się robi i łatwiej znaleźć towar który szukamy.

Wyobraźmy sobie że szukamy kodu celnego na bawełniane T-shirty z Chin. Jak można znaleźć kod celny cła? Zobaczmy poniżej.

Aby znaleźć interesujący nas towar musimy skierować się do XI sekcji drzewa. Czyli wybrać: Materiały i artykuły włókiennicze. Następnie wybieramy kategorie 61: Odzież i dodatki odzieżowe, z dzianin. Później idzie już łatwo ponieważ wybieramy: T-shirts, koszulki i pozostałe podkoszulki, dziane, a następnie : z bawełny i ostatnie pole wyboru to T-shirts.

Poniżej widać jak kolejne poszczególne pola się rozwijają.

Widzimy również że kod taryfy celnej w przypadku podkoszulków z bawełny to 6109100010.

Opcja używania drzewa nomenklatury może być stosunkowo trudna. Szczególnie na początku. Dlatego może użyć lepszego sposobu. Szczególnie dla początkujących importerów może się okazać bardzo przydatna.

Jak korzystać z ISZATR? Wyszukiwanie tekstowe

Jedną z lepszy funkcji systemu ISZTAR jest możliwość skorzystania z wyszukiwania tekstowego. Pozwala to na wyszukiwanie konkretnej frazy. Dzięki temu możemy dużo prościej i szybciej wyszukać interesujący na produkt. Aby skorzystać z tej opcji wejdź na stronę ISZTAR. Wybierz rozwijane menu “przeglądarka taryfowa”. Następnie wybierz opcję “wyszukiwanie tekstowe.

Gdy to zrobisz zobaczysz stosunkowo prostą wyszukiwarkę jak na zdjęciu poniżej.

W pole wyrażenie tekstowe wpisz produkt lub towar jaki chcesz wyszukać. Tak jak było w naszym przykładzie możemy wyszukać t-shirt. Niemniej w polu informacje dodatkowe najlepiej jest zawsze zaznaczyć opcję : “wszystkie obszary”. To ułatwienie dla nas, ponieważ system od razu pokaże nam wszystkie dostępne wyszukiwania.

W przypadku kiedy nie znajdzie nic spróbuj innego zwrotu lub wyrazu.

Powyżej widać wyniki wyszukiwania w przypadku wyrażenia t-shirt. Jeśli wybierzemy opisy kodów nomenklatury to zobaczymy ten sam wynik co w przypadku wyszukiwania ręcznego poprzez drzewo nomenklatury. Wygląda to tak:

Oczywiście silnik szukający będzie wyszukiwał wszystkie wyrażenia które spełniają kryteria w związku z tym jest szansa, że sporo wyników będzie odnosiło się do produktów, którymi nie jesteśmy zainteresowani. Niemniej opcja wyszukiwania tekstowego jest w stanie usprawnić i przyśpieszyć naszą pracę.

No dobrze – potrafimy już wykorzystać podstawową funkcję systemu ISZTAR czyli jak wyszukać kod taryfy celnej. Jednak ile wynosi cło?

Jak sprawdzić wysokość cła w systemie ISZTAR?

Posłużmy się tym samym przykładem co na początku czyli bawełniany t-shirt. znamy jego kod taryfy celnej. W związku z tym sprawdźmy go. Jeśli klikniemy na ten kod to otworzy się nam nowa karta z informacjami na temat cła i warunków importu danego towaru.

Poniżej obraz jak wygląda taka karta.

W tym przypadku chcemy się skupić na informacjach związanych z środkami taryfowymi. Środki pozataryfowe informują nas o ograniczeniach w imporcie z różnych krajów. Dlatego zejdźmy trochę niżej i zobaczmy jakie środki taryfowe występują w przypadku t-shirtów z Chin.

Jeśli byśmy sprawdzili do samego dołu tej karty to odkrylibyśmy że, nie ma tam kraju CN – czyli Chin. W związku z tym jak sprawdzić wysokość cła? Prawda jest taka, że stawka podana jest dla ERGA OMNES. Erga omnes to łacińska fraza, która oznacza „do wszystkich” w związku z tym również będzie się tyczyć Chin. Jak widać na powyższym obrazie stawka cła wynosi 12%.

Również możemy zobaczyć że stawka mogłaby być 0% o ile towary byłyby przeznaczone dla niektórych kategorii statków, łodzi itp. Jednakże trzeba by było przedstawić dodatkowe dokumenty jak: Pozwolenie dotyczące końcowego przeznaczenia statków i platform (kolumna 8c, załącznik A do rozporządzenia delegowanego (UE) 2015/2446.

Jak korzystać z kalkulatora cła w systemie ISZTAR?

Ostatnią opcją jaką dziś omówię to kalkulator cła. Jest to stosunkowo proste narzędzie. Jednakże na stronie są umieszczone dwa warianty. Dziś omówimy ten prostszy. Chcąc skorzystać z niego wystarczy wybrać opcję:

Kalkulator taryfowy – Wariantowy kalkulator taryfowy. Dla ułatwienia podlinkowałem.

Skorzystajmy z niego na bazie tego samego przykładu czyli t-shirtów. Załóżmy że będziemy chcieli kupić 1000 szt każdy po 2 USD. Dla obliczeń przyjmijmy że transport nas wyniesie 500 USD. No to do dzieła.

Wypełniamy podstawowe informacje:

Typ : Przywóz

Kraj : CN – Chiny

Kod towaru: 6109100010

Wartość celna: 2000 USD + 500 USD transport

Masa brutto: 300 kg (tutaj możemy podać szacunkowe lub Packing List)

Masa netto : 270 kg (patrz jak wyżej)

Następnie musimy dodać jednostkę miary.

ilość: 1000szt

Kod: NAR – ilość sztuk

Kody dodatkowe – tutaj chodzi o podatek VAT. Wybieramy praktycznie zawsze: V999 ponieważ niższa stawka VATu jest tylko na wyroby medyczne.

Następnie ukaże się nam wyliczenie które będzie wyglądało tak:

Czyli oprócz towaru wraz z transportem który będzie nas kosztował 2500 USD należy jeszcze doliczyć :

Cło 12% to 1156 zł

VAT 23% to 2482 zł

W związku z tym łącznie będzie to 9634 + 1156 +2482 = 13272 zł.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że ten krótki poradnik był w stanie poprowadzić was krok po kroku jak korzystać z podstawowych funkcji systemu ISZTAR. Niewątpliwie możliwość sprawdzenia samemu kodu taryfy ułatwi nam kalkulację i podjęcie decyzji czy zacząć import z Chin czy nie.

Być może zainteresuje Cię jeszcze:

Brak odprawy celnej? Towar w magazynie? Co takiego Gray Customs? Jak się chronić i co robić aby to naprawić?

Dlaczego import często się nie opłaca?

Czy koleją można wysyłać baterie, akumulatory i inny niebezpieczny towar?

Transport z Chin. Porównanie i omówienie transportu morskiego, kolejowego i lotniczego

Jak przygotować się do importu z Chin? Import z Chin podstawy

Jak krok po kroku importować z Chin?

Przykładowe wyceny transportu z Chin

Podobne wpisy