Codziennie tysiące osób z Polski zamawiają produkty na aliexpress lub innych zagranicznych platformach. Jednak co zrobić jeśli nasza paczka dotrze pocztą i jest zatrzymana przez urząd celny?

Aliexpress – zakupy na co dzień

Wielu z nas kupuje praktycznie każdego tygodnia coś nowego przez internet. Wiele z tych towarów jest zamawianych między innymi przez platformę aliexpress. Bardzo często takie przesyłki przychodzą bez najmniejszych problemów. Co jednak w sytuacji kiedy paczka zostanie zatrzymana przez Urząd Celno-Skarbowy?

Paczka zatrzymana przez Urząd Celny

Śledząc numer przewozowy naszej przesyłki widzimy na bieżąco postęp jej trasy. Jeśli zobaczymy, że nasza paczka ma status: Zatrzymana na cle lub podobną, to będzie znaczyć, że musimy przygotować dokumenty niezbędne do przejścia odprawy celnej. Następnie w ciągu paru dni otrzymamy list z zawiadomieniem. Zawiadomienie będzie informowało, o przesyłce, kto jest nadawcą jak i wadze paczki.

Mamy 20 dni na dopełnienie formalności związanych z odprawą celną.

W przypadku gdy jesteśmy osobą fizyczną

Musimy wysłać dokumenty wymagane do dokonania odprawy. Co to za dokumenty?

 • Faktura, paragon, potwierdzenie transakcji zakupu internetowego lub inny dokument potwierdzający dokonanie zakupu (w przypadku gdy dokument jest w innym języku, należy jego treść przetłumaczyć na j. polski i podpisać. Nie musi tego robić tłumacz.)
 • Specyfikacja towarowa czyli packing list. Będzie potrzebna w sytuacji kiedy faktura nie spełnia wymogów specyfikacji.
 • Jeśli towar otrzymujemy bezpłatnie od osoby fizycznej, należy złożyć oświadczenie o rodzaju, ilości, wartości towaru jak i jego przeznaczeniu. W oświadczeniu należy określić rodzaj i wartość poszczególnych pozycji w przesyłce.
 • Kserokopia dowodu osobistego lub dane: seria i numer dowodu osobistego, PESEL, adres zameldowania lub adres do doręczeń.
 • Inne dokumenty, jeżeli są wymagane na podstawie odrębnych przepisów.

W jaki sposób możemy dostarczyć dokumenty do odprawy?

 1. Poprzez wysłanie dokumentów na adres pocztowy podany w zawiadomieniu
 2. Wysłanie dokumentów faksem pod podany w zawiadomieniu numer faksu
 3. Wysłanie kompletu dokumentów na adres poczty elektronicznej w formacie PDF.
 4. Osobiste stawiennictwo, lub poprzez swojego przedstawiciela

Następnie po dokonaniu odprawy przesyłka zostanie dostarczona na nasz adres wraz z dokumentami potwierdzającymi dokonanie zgłoszenia celnego. Przy odbiorze będzie trzeba uiścić opłaty celne i podatkowe (cło i vat).

W przypadku gdy jesteśmy przedsiębiorcą i prowadzimy firmę

Możemy spróbować zrobić to sami. Wymaga to trochę wiedzy i samozaparcia. Zgłoszenia celnego można dokonać w formie pisemnej lub elektronicznej.

W przypadku formy elektronicznej trzeba mieć dostęp do systemu AIS/IMPORT (wcześniej był to system CELINA który został wygaszony). Aby móc z tego skorzystać to przedsiębiorca musi spełnić kilka warunków.

 • Po pierwsze musi mieć aplikację, która pozwoli mu przesyłanie elektronicznych komunikatów do systemu. Więcej na ten temat tutaj.
 • Przedsiębiorca musi dokonać rejestracji lub aktualizacji danych w usłudze e-Klient. Umożliwi mu to uzyskanie dostępu do usług świadczonych przez PUESC.
 • Trzeba dysponować oprogramowaniem służącemu do podpisywania elektronicznie komunikatów przesyłanych do systemu

Jeśli chodzi o drogę pisemną to nie jest wiele łatwiej. Należny wypełnić formularzu SAD i dołączyć do niego:

 • Fakturę handlową
 • Specyfikację towarów czyli packing list, w przypadku kiedy faktura nie spełnia wymogów specyfikacji.
 • Pozwolenie, zezwolenie lub inne dokumenty jeśli są wymagane
 • Certyfikaty wystawione przez producenta w tym np. CE jeśli jest wymagane.

Z listy powyżej pewnie najwięcej kłopotów może sprawić wypełnienie dokumentu SAD. Nie jest to taka prosta sprawa w przypadku osoby prowadzącej działalność gospodarczą, w szczególności jeśli robi się to po raz pierwszy.

Dlatego najlepiej jest skorzystać z usług agencji celnej. Poczta Polska również daje taką możliwość. Oczywiście będzie to kosztować nas trochę więcej pieniędzy, ale zaoszczędzimy czas i siły. Jeśli to właśnie agencja celna w naszym imieniu miałaby się zająć tym tematem to należy załączyć “Upoważnienie do dokonanie zgłoszenia celnego towarów” wraz z dowodem opłaty skarbowej w kwocie 17 PLN na konto podanego w liście urzędu miasta.

Co się stanie jeśli nie złożę dokumentów w wymaganym terminie?

Jeśli w terminie 20 dni nie złoży się dokumentów niezbędnych do dokonania odprawy celnej to przesyłka zostanie zwrócona do nadawcy.

Interesuje Cię import z Chin? Jeśli chciałbyś wiedzieć jak samemu zacząć import jako przedsiębiorca. Jak się przygotować do odprawy i co jest niezbędne aby odprawa odbyła się bez problemów – zapraszam na szkolenie online na temat importu z Chin. Szkolenia ma formę video i trwa ponad 5 godzin. Więcej informacji tutaj.

Podobne wpisy