Zakup produktów z chińskich sklepów i portali aukcyjnych takich jak gearbest czy aliexpress, jest aktualnie sportem narodowym w naszym kraju. Kupuje coraz więcej osób. Czasem to są małe, a czasem duże zakupy. Co powinieneś wiedzieć? Co z cłem? co z podatkiem VAT? Czy da się uniknąć podatku?

Polacy pokochali zakupy na Aliexpress i innych portalach. Jest to spowodowane przede wszystkim niską ceną. Kolejnym atutem jest darmowa wysyłka, czy też szeroka oferta produktów. Jednak jak to możliwe, że cena jest aż tak niska? Oczywiście duże, hurtowe ilości sprzedawane na aukcjach to część odpowiedzi.

Dlaczego cena jest tak dobra?

Cena może być niższa, ponieważ po pierwsze, nie zawiera podatku VAT. W naszym kraju podatek VAT (Value Added Tax) wynosi 23%. To dużo. Sam podatek jest podatkiem pośrednim i w skrócie można powiedzieć, że to taki dodatkowy podatek, który przede wszystkim uderza w konsumenta, a dla Państwa jest zbawienny bo zapewnia dodatkowe wpływy do budżetu. Nie małe wpływy bo, aż 23% od każdego produktu. Poza tym, cena podana na takim portalu, również nie zawiera kosztu cła. W zależności od produktu może to być od 0% do kilkunastu procent, a w szczególnych przypadkach, gdy mamy do czynienia z cłem antydumpingowym, może dojść nawet do ok. 60-70% jak to ma miejsce w przypadku sprowadzania rowerów elektrycznych. Zachęcam do przeczytania artykułu na temat rowerów elektrycznych ( tutaj ) i cła ( tutaj ).

Cło i VAT czy tylko to wpływa na niższą cenę?

Nie. Oczywiście sprzedaż w dużych ilościach tłumaczy możliwość zaproponowania niższej ceny. Często dodatkowym tłumaczeniem jest informacja, że dany sprzedawca chce zdobyć pozytywne recenzje i teoretyczna dlatego jego sprzedaż jest po kosztach zakupu. O ile można zrozumieć takie tłumaczenie, to niestety nie zawsze jest to prawda. Często promocje lub ceny utrzymują się miesiącami. Dlatego co jeszcze wpływa na niską cenę?

Jakość i normy

Okazuje się, że produkty produkowane w Chinach nie muszą spełniać norm takich jak produkty w europie. Niejednokrotnie sama jakość również może być inna. Co mam na myśli? Weźmy pod uwagę zwykły kabel zasilający. Może być zrobiony z miedzi lub z miedzi zmieszanej z aluminium lub stalą. Średnica żył może być mniejsza niż deklarowana. Izolacja może być wykonana z różnych materiałów, a sama średnica kabla pogrubiona by ukryć, że w środku jest mniej żył miedzianych itp. Same wtyczki mogą również być wykonane tak by zaoszczędzić. Tym samym gdy podłączymy i będziemy używać – może wszystko działać, lecz czy długofalowo będzie bezpieczne? Jeżeli nawet będzie bezpieczne może się okazać, że produkt nie spełnia norm w EU pod kątem np. RoHS lub Energy Star. Podobnie można powiedzieć o wielu innych produktach które są dużo bardziej złożone i można na wielu elementach zaoszczędzić. Wracając do naszego cła i Vat’u. Czy da się ich uniknąć?

Jak uniknąć płatności za cło ?

Po pierwsze trzeba mieć świadomość, że bardzo dużo towarów ma stawkę 0%. Szczególnie w przypadku elektroniki. Dlatego sprowadzając telefon komórkowy. Nie musimy płacić cła. Przykładowe stawki celne podałem w moim wcześniejszym wpisie – tutaj. Podobnie sprawa się ma z częściami komputerowymi. Jeżeli chodzi na przykład o inne popularne przedmioty takie jak adaptery lub kable HDMI, USB to stawka celna wynosi 3,3%. W takim razie dlaczego często nie muszę płacić cła?

Obowiązek opłacenia cła występuje w przypadku gdy zamówione towary przekraczają wartość 150 Euro. Jeżeli kupiliśmy kabli lub urządzeń za mniejszą kwotę to cła nie zapłacimy. Podobnie jeżeli nawet kupimy telefon którego wartość jest większa niż 150 Euro to cła nie zapłacimy ponieważ cło wynosi 0%.

Wartość 150 euro nie będzie brana pod uwagę gdy kupujemy:

  1. Wyroby alkoholowe;
  2. Perfumy i wody toaletowe;
  3. Tytoń i wyroby tytoniowe;

Jak widać w większości przypadków zamawiając towar z Chin, nie będziemy musieli zapłacić cła.

Co powiedzieć o podatku VAT? Co trzeba wiedzieć? Czy da się uniknąć płacenia VATu?

Teoretycznie działa zasada, że do 22 euro paczka nie będzie podlegała podatkowi VAT. Szczególnie jeżeli będzie na niej napisane GIFT (czyli prezent).

Czy faktycznie tak się sprawy mają? Mówiąc krótko NIE. Dlaczego?

Ponieważ według wykładni stosowanej przez Ministerstwo Finansów, zwolnienie z podatku towarów o wartości do 22 euro nie dotyczy produktów importowanych w ramach zamówienia wysyłkowego.

W związku z tym, że wszystkie zamówienia z Chin są realizowane w ramach zamówienia wysyłkowego to VAT trzeba zapłacić. Ktoś może zacząć protestować i mówić, że zamawiał dziesiątki paczek i VATu płacić nie musiał. Jest to prawda o ile zakupów dokonywał parę lat temu. Do tej pory mogła nas ominąć kontrola celno-skarbowa, ze względu na małą wielkość paczki lub po prostu na wyrywkowe sprawdzanie paczek. Aktualnie od listopada 2018 działa oddział celny Poczty Polskiej w Lublinie. Jego zadaniem jest sprawdzanie wszystkich lub większości przesyłek z Chin. I nic dziwnego, że zdecydowano się na uszczelnienie systemu, skoro w ostatnich latach wysyłki z Chin rosły lawinowo.

Jak działa odział celny w Lublinie?

Pod koniec listopada 2018 roku uruchomiono na terenie sortowni Poczty Polskiej oddział celny. Zamontowany został specjalny skaner do prześwietlania przesyłek i paczek, dzięki któremu celnicy dokładnie sprawdzają paczki.Dzięki temu mogą określić zawartość przesyłki, czy jest ona zgodna z deklaracją, a także błyskawicznie określić jej wartość. Według deklaracji oddział ten ma sprawdzać do 100 tys. paczek dziennie. Być może nie wszystkie będą sprawdzane, ale prawdopodobieństwo wytypowania naszej paczki jest duże.

Dlaczego wprowadzono te zmiany?

Polska uszczelnia system podatkowy VAT. Nie tylko karuzele VATowskie są problemem ale, również setki tysięcy paczek, które są sprowadzane przez osoby indywidualne, które mylnie twierdzą lub myślą, że podatku VAT nie trzeba płacić. Poza tym polskie sklepy internetowe i sprzedawcy zwracali uwagę, że nie są w stanie konkurować z takimi praktykami kiedy towar importowany do Polski nie miał opłaconego podatku czy cła.

Co to wszystko oznacza dla Ciebie przy imporcie lub zakupach z Chin ?

Mówiąc wprost, oznacza, że od teraz trzeba płacić podatek VAT od każdego towaru sprowadzonego z Chin. Mogą się zdarzyć sytuacje, że nasza przesyłka nie będzie sprawdzona, lecz taka szansa jest coraz mniejsza. Cła możemy uniknąć, lecz podatku VAT już nie.

WAŻNE: Nawet jeśli kontrola celno-skarbowa ominie paczkę to dalej ciąży obowiązek podatkowy. Unikając opodatkowania robisz to na własne ryzyko.

Czy jest jakieś rozwiązanie?

Najprostszym rozwiązaniem na uniknięcie płacenia cła czy VATu przy odprawie jest zamawianie towarów z europejskich wersji sklepów takich jak gearbest itp. Oczywiście ceny są tam wyższe, ale mamy pewność, że nie dojdzie nam dodatkowa opłata celno-skarbowa. Dlatego, każdy sam musi podjąć decyzję co, gdzie i jak kupić.

Podobne wpisy