Jeżeli interesuje Cię transport z Chin to na pewno słyszałeś o transporcie kolejowym. Ile kosztuje? ile czasy trwa taki transport i co powinieneś o nim wiedzieć?

Transport kolejowy w imporcie z Chin

Podobnie jak to ma to miejsce w przypadku transportu morskiego, tutaj również mamy do czynienia z kontenerami. Możemy je zapełnić całkowicie naszymi produktami lub wysłać mniejszą ilość w jednym kontenerze razem z towarem innych importerów. Skupmy się najpierw na transporcie całego kontenera.

Transport FCL (Full Container Load)

Transport FCL możemy podzielić na parę wielkości kontenerów. Kontenery 20ft, 40ft, 40HQ to są najbardziej popularne wielkości w transporcie międzynarodowym z Chin.

UWAGA – aby wszystko poszło sprawnie z transportem kolejowym, należy odpowiednio wcześnie złożyć dyspozycje bookingu.

Ile wynosi czas dostawy koleją z Chin?

Zazwyczaj podaje się transit time. Czyli czas jaki pociąg będzie potrzebował na przebycie drogi od terminala załadunkowego w Chinach do terminala wyładunkowego w Polsce.

Standardowy transit time wynosi 16-18 dni.

Dlaczego dostawa koleją trwa zazwyczaj dłużej?

Dostawa zawsze trwa dłużej niż sam transit time. Dlaczego? Ponieważ, potrzebny jest dodatkowy czas na dostarczenie towaru do terminalu w Chinach. Tutaj musimy pamiętać, że towar musi być dostarczony np. Shenzhen w prowincji Guangdong do Wuhan w prowincji Hubei. To jest ponad 1000 km, a nasz ładunek będzie dostarczony samochodem do terminalu załadunkowego. Później potrzebny jest dodatkowy czas na odprawę, załadowanie kontenera na pociąg, a po przybyciu do Polski musi również zostać rozładowany, odprawiony i dostarczony do magazynu. Dlatego w przypadku transportu FCL trzeba założyć, że od wyprodukowania towaru w fabryce, do dostawy do nas, minimalnie będzie potrzeba 22-25 dni. Nie licząc nieprzewidzianych sytuacji, które przecież mogą się zdarzyć w między czasie.

Ile kosztuje transport kolejowy FCL z Chin?

Koszt uzależniony jest od wielkości kontenera, ale nie tylko. Również uzależniony jest od miejsca z którego będzie dostarczony do terminala załadunkowego. Im dalej od terminala tym drożej, ponieważ ciężarówka z naszym towarem musi przebyć dalszą drogę i zajmie to więcej czasu.

Poniżej widełki cenowe na kontener 40HQ w miesiącu wrześniu 2019:

40HQ czyli 2 TEU – wliczając wszystkie koszty, takie jak dowóz, odprawa itp.

Koszt dostarczenia 40HQ do nas pod drzwi to ok. 3700 – 4200 USD. Warunki FOB Shenzhen

Transport LCL (Less then Container Load)

LCL (Less then Container Load) czyli drobnicowy transport międzynarodowy. Idealny gdy mamy tylko parę palet towaru lub jest to mniejszy transport. UWAGA – aby wszystko poszło sprawnie z transportem kolejowym, należy odpowiednio wcześnie złożyć dyspozycje bookingu.

Ile wynosi czas dostawy z Chin?

Czas dostawy z chin w przypadku transportu kolejowego wynosi praktycznie tyle samo ile w przypadku dostawy FCL.

Więc tak samo transit time wynosi 16-18 dni

Ile realnie wynosi czas dostawy koleją z Chin?

Jeżeli zależy nam na informacji, ile wyniesie dostawa od momentu gdy fabryka przekaże informację, że towar jest wyprodukowany i czeka na odbiór, do podstawienia pod drzwi to sytuacja wygląda następująco. W przypadku transportu drobnicy koleją czas dostawy może być dłuższy o 1-2 dni ze względu na potrzebę, aby skompletować kontener przed wysyłką, a po dostawie rozformować go i dostarczyć do magazynu. Aczkolwiek cały proces przebiega sprawnie i jeżeli załapiemy się na okno, kiedy towar musi być odebrany, i dostarczony do terminala załadunkowego, to towar dotrze do nas dotrze o czasie. Łączny czas wyniesie najprawdopodobniej około 23-27 dni.

Ile Kosztuje transport kolejowy LCL z Chin?

Niestety nie jest prosto odpowiedzieć na to pytanie. Podobnie jak w przypadku transportu morskiego musimy znać i wziąć pod uwagę wiele czynników jak: warunki zakupu naszych towarów, skąd będzie odbywał się transport, a na koniec można też wybrać trasę pociągu.Poniżej podam przykładowe wartości dla poszczególnych objętości i wag. Pozwoli to przynajmniej w części oszacować koszt jak mógłby wynieść w przypadku waszego zamówienia.

Dla przykładu:

Objętość: 1 m3, waga 100 kg. Warunki CFS Shenzhen. Stawka “all in”. Koszt: 250 – 280 USD

Objętość: 2,5 m3, waga 340 kg. Warunki CFS Shenzhen. Stawka “all in”. Koszt: 420 – 520 USD

Objętość: 0,63 m3, waga 200 kg. Warunki EXW Shenzhen. Stawka “all”. Koszt: 370 – 550 USD

Podsumowanie

W przypadku transportu kolejowego należy dokładnie sprawdzić warunki dostawy i ceny transportu. Jest to bardzo atrakcyjne rozwiązanie, szczególnie jeżeli chodzi o czas dostawy i koszty. Niejednokrotnie okazuje się że w przypadku warunków EXW koszt wysłania towaru koleją lub transportem morskim są bardzo podobne. Korzyści z posiadania towaru dwa razy szybciej są wymierne. Dlatego aktualnie coraz więcej transportów w imporcie z Chin jest wysyłana drogą kolejową. Powoduje to również coraz większą dostępność i konkurencyjność przewoźników. Tym samym importerzy mają coraz tańszy i lepszy serwis.

Podobne wpisy