Koszt transportu z Chin jest ważną składową podczas import. Jak co miesiąc publikuje porównanie cen za transport z Chin. Ceny i sytuacja na rynku logistycznym zmienia się z miesiąca na miesiąc dlatego warto śledzić trendy i porównywać wyceny.

Transport kolejowy z Chin do Polski – Kongestie coraz częstsze

W ubiegłym miesiącu pisałem, aby uważać na kongestie w Kazachstanie. Niestety sytuacja się nie poprawiła. Tak na dobrą sprawę każdy transport z Chin drogą kolejową narażony jest na opóźnienie. Ostatni transport z Chengdu, który wyjechał w połowie czerwca mimo że przyjechał w miarę planowo czyli 2/3 lipca (po lekkim opóźnieniu) to utknął na magazynie i trzeba było czekać dodatkowe 3-4 dni (weekend) na dokument DSK (Deklaracja Skrócona) niezbędny, aby dokonać finalnej odprawy i dostarczyć towar do magazynu klienta.

Jednak oficjalne pismo od Chengdu International Railway Service co. Ltd. rzuca dodatkowe światło na całą sytuację okazuje się, że kongestie utrzymują się na granicy pomiędzy Chinami, a Kazachstanem w Alashankou jak również w Khorgas. W związku z tym część pociągów które miała planowany wyjazd 30 czerwca została opóźniona na 4 lipca.

Dlatego to już nie tylko domena terminalu Xi’An lecz już cały transport kolejowy mierzy się ze wzmożonym obłożeniem wysyłek na trasie z Chin do Polski. Nic w tym dziwnego skoro jeszcze parę tygodni temu transport lotniczy notował historyczne wyceny, a czas realizacji pozostawiał również dużo do życzenia.

Cena transportu kolejowego z Chin

Jaka jest cena na transport kolejowy z Chin?

Pragnę tylko przypomnieć, że wycena będzie się różnić w zależności od miejsca z którego będziemy wysyłać towar jak i warunków incoterms. Przy warunkach EXW koszt będzie największy ponieważ będziemy również opłacać koszty lokalne. Poza tym objętość ma znaczenie. Zwróć uwagę, że w transporcie kolejowym FCL mamy do wyboru tylko 40HQ – nie ma w ofercie kontenerów 20 stopowych.

Ceny dla transportu kolejowego kontenerowego będzie wyglądało to następująco:

Kontener 40HQ koleją cena w lipcu to ok. 5400 – 6050 USD. Warunki FCA Shenzhen. Cena all in z dostawą w dowolne miejsce w Polsce i odprawą.

Kontener 40HQ koleją cena w lipcu to ok. 3200 – 3950 USD. Warunki FCA Chengdu. Cena all in z dostawą w dowolne miejsce w Polsce i odprawą.

W przypadku drobnicy kolejowej sprawa ma się następująco:

Objętość: 1 m3, waga 200 kg. Warunki FCA Shenzhen. Stawka “all in” z dostawą do magazynu klienta. Cena: 380 – 485 USD

Objętość 4,5 m3, waga 1500 kg, Warunki FCA Shenzhen. Stawka “all in” z dostawą do magazynu klienta. Cena: 730 – 1000 USD

Podsumowanie

W lipcu daje się zauważyć, że ceny na transport kolejowy zaczynają rosnąć. Niewątpliwie duży wpływ na to ma wzmożone zainteresowanie tego typu wysyłką. Widać to chociażby w zatorach i opóźnieniach jakie są obserwowane już od czerwca. Sytuacja się nie poprawiła i wydaje się, że będzie się utrzymywać. Być może sytuacja zmieni się ponieważ coraz więcej połączeń lotniczych jest uruchamianych i jest możliwe, że część importerów wróci to wysyłek lotniczych. Jednak wydaje mi się, że coraz większe zainteresowanie i korzystanie z transportu kolejowego będzie w dalszym ciągu na wysokim poziomie.

Aktualnie warto pamiętać, że z powodu kongestii trzeba liczyć się z tym, że opóźnienie w transporcie może wynieść parę dni i najprawdopodobniej będzie nie do uniknięcia.

Może Cię zainteresuje:

Jak najtaniej i najlepiej wysyłać małe paczki z Chin?

Aliexpress dlaczego ceny przesyłek są tak tanie?

Dlaczego import często się nie opłaca?

Czy koleją można wysyłać baterie, akumulatory i inny niebezpieczny towar?

Próbki z Chin. Jak zamówić? Jak oclić? Jak się przygotować?

Jeśli chcesz poznać wycenę na Twój transportskorzystaj z formularza.

Podobne wpisy