Transport z Chin, może nastręczać problemów. Koszty różnią się znacznie w zależności od wybranej opcji. Zapraszam na przegląd informacji odnośnie sposobów dostaw towaru z Chin, przy transporcie morskim.

Transport morski w imporcie z Chin

Transport morski w imporcie z Chin możemy podzielić na parę kategorii. Pierwsza z dniach to transport całokontenerowy czyli FCL, druga to transport drobnicowy LCL.

Transport FCL (Full Container Load)

Transport FCL możemy podzielić na parę wielkości, dziś nie będę o nich pisał, ale zwrócę uwagę przede wszystkim na ceny i czas transportu. Kontenery 20ft, 40ft, 40HQ to są najbardziej popularne wielkości w transporcie międzynarodowym z Chin.

Ile wynosi czas dostawy z Chin? Zazwyczaj podaje się transit time. Czyli czas płynięcia statku. od momentu wypłynięcia z portu w Chinach, do przypłynięcia, do portu w Polsce. Standardowy transit time wynosi 30-35 dni.

Dlaczego dostawa trwa zazwyczaj dłużej?

Dostawa zawsze trwa dłużej niż sam transit time. Dlaczego? Ponieważ, potrzebny jest dodatkowy czas na dostarczenie towaru do portu w Chinach, następnie na odprawę, załadowanie kontenera na statek, wypłynięcie, a po przybyciu do Polski musi również zostać rozładowany, odprawiony i dostarczony do magazynu. Dlatego w przypadku transportu FCL trzeba założyć, że od wyprodukowania towaru w fabryce do dostawy do nas minimalnie będzie potrzeba 40dni. Nie licząc nieprzewidzianych sytuacji, które przecież mogą się zdarzyć w między czasie.

Ile kosztuje transport FCL z Chin?

Koszt uzależniony jest od wielkości. W przypadku kontenerów bierze się pod uwagę TEU. Czyli (twenty-foot equivalent unit) – jednostka pojemności używana często w odniesieniu do portów i statków. Jest ona równoważna objętości kontenera o długości 20 stóp.

Poniżej widełki cenowe na poszczególne kontenery w miesiącu wrześniu 2019:

20ft czyli 1 TEU – wliczając wszystkie koszty, takie jak dowóz, odprawa itp. Koszt dostarczenia do nas pod drzwi to ok. 1450 – 1750 USD. Warunki FOB główne porty Chińskie.

40HQ czyli 2 TEU – wliczając wszystkie koszty, takie jak dowóz, odprawa itp. Koszt dostarczenia do nas pod drzwi to ok. 2200 – 2450 USD. Warunki FOB główne porty Chińskie.

Transport LCL (Less then Container Load)

LCL (Less then Container Load) czyli drobnicowy transport międzynarodowy. Jeżeli Wasz towar to tylko parę metrów sześciennych, lub też od jednej do kilku palet, to ten transport najprawdopodobniej będzie bardzo opłacalny.

Ile wynosi czas dostawy z Chin?

Wydawać by się mogło, że skoro to również dostawa morska, to czas dostawy będzie identyczny co w przypadku FCL. Teoretycznie tak. Ponieważ transit time będzie taki sam. Jednak w przypadku drobnicy sprawę komplikuje dodatkowa konsolidacja. Cały proces jest dodatkowo obciążony czasowo o dostarczenie do portu, następnie odpowiednie skonsolidowanie paczek (innymi słowy połączenie innych towarów od innych importerów), tak by jak najlepiej wypełnić kontener. Cały proces zajmuje dodatkowo ok. 7 dni.

Ile realnie wynosi czas dostawy z Chin?

Jeżeli zależy nam na informacji, ile wyniesie dostawa od momentu gdy fabryka przekaże informację, że towar jest wyprodukowany i czeka na odbiór, do podstawienia pod drzwi to musimy uzbroić się w cierpliwość. Łączny czas wyniesie najprawdopodobniej około 50 dni.

Dlaczego dostawa trwa tak długo?

Ponieważ, oprócz dodatkowe czasu potrzebnego na załadowanie i skonsolidowanie towaru, czas jest również potrzebny gdy towar dotrze do Polski. Nie tylko samo wyładowanie towaru i odprawa będzie niezbędna. Tak samo będzie trzeba poczekać na otwarcie kontenera, tak zwane rozformowanie go czyli między innymi, wyładowanie naszych rzeczy, a następnie dostawę. To wszystko zabiera dodatkowy czas.

Ile Kosztuje transport LCL z Chin?

Niestety bardzo trudno odpowiedzieć na to pytanie. Najpierw trzeba wiedzieć czy warunki to FOB czy EXW. Z jednej strony jest w przypadku warunków FOB będzie niewiele droższy niż w przypadku dostawy całego kontenera, a z drugiej spedytorzy mają specjalne kalkulatory, które im pomagają wyliczyć taki transport szybko i sprawnie.

Poniżej podam wartości dla poszczególnych objętości i wag. Pozwoli to przynajmniej w części oszacować koszt jak mógłby wynieść w przypadku waszego zamówienia.

Dla przykładu:

Objętość: 1 m3 (ok. pół euro palety ) o wadze ok. 100 kg na warunkach FOB główne porty Chińskie.

Koszt transportu morskiego “all in” wyniesie : 160-250 USD

Objętość: 2,5 m3 o wadze 330kg na warunkach FOB główne porty Chińskie

Koszt transportu morskiego “all in” wyniesie: 250-370 USD

Koszty również mocno wzrosną jeżeli warunki wysyłki są EXW a nie FOB.

Poniżej przykład dla warunków EXW z prowincji Guangdong w Chinach.

Warunki EXW również mogą się różnić w zależności od dokładnego adresu.

Objętość: 0,5 m3 waga: 53kg. Warunki EXW

Koszt transportu “all in” wynosi: 580 – 700 USD

Objętość: 0,65 m3 waga: 200kg. Warunki EXW

Koszt transportu “all in” wynosi: 650 – 750 USD

Podsumowanie

Jak widzicie, koszty mogą się diametralnie różnić, w zależności od tego, czy będzie to wysyłka całego kontenera lub drobnicy. Dodatkowo komplikuje się sprawa w zależnie od warunków transportu jakie uzgodniliśmy z producentem. Jeżeli to EXW, to będzie dużo drożej, ponieważ to my będziemy pokrywać transport od fabryki, aż do naszego magazynu w Polsce. Zapraszam do kolejnego wpisu, który omówi kwestie transportu kolejowego i lotniczego.

Podobne wpisy