Jak co miesiąc zestawienia kosztów transportu morskiego z Chin. Poniżej najważniejsze informacje.

Transport morski z Chin

Jeszcze niedawno wiele osób zastanawiało się czy stawki za transport morski pójdą w górę. Już w marcu widzieliśmy, że nie stało się tak. Wręcz przeciwnie ceny na marzec były niższe niż te jakie obserwowaliśmy w okresie poprzedzającym Chiński Nowy Rok. Kwiecień nie przynosi tutaj zmian. Transport nie drożeje. Można powiedzieć, że utrzymuje się mniej więcej na tym samym poziomie. Na pewno ma to związek z faktem, że spora część importerów ma problemy w związku z koronawirusem. Jest ogromna niepewność co do tego jak sytuacja się rozwinie i wiele firm chce przeczekać najgorszy moment. Jednocześnie po stronie podaży już jest sporo zamówień w drodze, które zostały złożone jeszcze przed wybuchem epidemii w Europie. Niemniej do rzeczy.

Cena za transport morski z Chin w kwietniu 2020?

Muszę podkreślić, że koszt uzależniony jest od wielkości kontenera lub objętości towaru w przypadku ilości mniejszych niż kontenerowe. Poza tym cena również zależna jest od warunków incoterms. EXW będą droższe a FOB tańsze.

Poniżej widełki cenowe w kwietniu 2020:

20’DC koszty “all-in”, takie jak dowóz, odprawa itp. Koszt transportu morskiego pod drzwi to ok. 1450 – 1750 USD. Warunki incoterms FOB główne porty Chińskie.

40’HQ koszty “all-in”, takie jak dowóz, odprawa itp. Koszt transportu morskiego pod drzwi to ok. 2000 – 2275 USD. Warunki incoterms FOB główne porty Chińskie.

Ile wynosi czas transportu morskiego z Chin?

Czas transportu nazywany transit time wynosi aktualnie około 30 dni. Podaje na bazie serwisu OOCL którym właśnie płynie jeden z zakontraktowanych kontenerów. Warto pamiętać, że sam czas od portu do portu to nie wszystko. W związku z tym należy dodać dodatkowy czas między innymi na załadunek, odbiór z fabryki, dostawę do portu, odprawę eksportową itp. Normalnie zajmuje to 4-7 dni. Warto również pamiętać o czynnościach jakie trzeba wykonać w Polsce. Po przypłynięciu do portu kontener musi zostać rozładowany, przejść odprawę a następnie zostać dostarczony. Może to zająć 3-5 dni.

Zalecam aby realnie liczyć transport morski z Chin od wyjazdu z fabryki do naszego magazynu na: 37-42 dni

Podsumowanie

Transport morski z Chin przebiega bez zakłóceń. Firmy spedycyjne wręcz rwą się aby coś wycenić. Nic dziwnego dla nich teraz to być lub nie być, szczególnie, że transport w Europie zmniejszył się drastycznie.

Jeśli chodzi o ceny za transport morski to obserwujemy ustabilizowanie się sytuacji. Ceny są nieznacznie wyższe niż miesiąc temu.

Jeśli chcesz sprawdzić jak wyglądały ceny na transport morski w poprzednich miesiącach to zapraszam tutaj.

Może Cię zainteresuje:

Jak najtaniej i najlepiej wysyłać małe paczki z Chin?

Omówienie transportu kolejowego, morskiego i lotniczego.

Jeśli chcesz poznać wycenę na Twój transportskorzystaj z formularza.

Podobne wpisy