Czy można kupić tani rower elektryczny w Chinach? Dlaczego cło na rower elektryczny z Chin to pierwsza rzecz jaką musisz sprawdzić?

Tani rower elektryczny z Aliexpress – na co uważać?

Po pierwsze pamiętaj, że cena na portalu to nie wszystko. Tani rower elektryczny będzie tylko na portalu. W rzeczywistości będzie czekać niemiła niespodzianka. Okazuje się, że prócz ceny roweru przyjdzie Ci opłacić również dodatkowe koszty. Jakie?

Przede wszystkim cło i VAT. Niestety w przypadku rowerów elektrycznych z Chin mamy do czynienia nie tylko z normalnym cłem. Lecz również z cłem antydumpingowym. Zapraszam do artykułu w którym również podaję jakie produkty są objęte cłem antydumpingowym. Temat jest bardzo poważny. Dlaczego? Ponieważ może się okazać, że wymarzony tani rower z Chin będzie kosztował dużo więcej niż zakładaliśmy.

Ile wynosi cło na rower elektryczny z Chin?

Standardowa stawka celna na rower elektryczny z Chin wynosi 6%. Oczywiście nie jest to dużo i można by to było spokojnie przeżyć. Jednak okazuje się, że na rowery elektryczne z Chin zostało nałożone również cło antydumpingowe. Dlatego dokonując zakupu z Chin trzeba się liczyć, że przy odprawie w Polsce dowiemy się że musimy zapłacić prócz standardowej stawki która wynosi 6%, cło antydumpingowe które w maksymalnej stawce wynosi 62,1%, jak również cło wyrównawcze, które może wynosi aż do 17,2%.

Kod celny na rowery elektryczne to: 8711 60 10 00.

Cło to nie wszystko, nie zapominaj o podatku VAT

Okazuje się, że cło które przyjdzie nam zapłacić to nie wszystko. Nie należy zapominać o podatku VAT. Który w przypadku roweru wynosu 23%. Tak więc można się spodziewać, że finalna cena za rower elektryczny z Chin będzie co najmniej 2x wyższa niż ta która jest podana na portalu typu Aliexpress. Szczególnie jeśli podliczymy wartości cła jak i podatku VAT.

Przy tym wszystkim trzeba będzie również pamiętać o koszcie przesyłki, który również najprawdopodobniej nie będzie darmowy.

Ile kosztuje finalnie rower sprowadzany z Aliexpress do Polski?

Załóżmy że rower elektryczny z Chin jaki chcemy sprowadzić kosztuje 1500 złotych. W takim razie ile wyniosą poszczególne opłaty?

Cło 6% = 90 zł

Cło wyrównawcze = 258 zł

Cło antydumpingowe = 932 zł

Podatek VAT = 639 zł

Łącznie dodatkowych kosztów do zapłaty 1919 zł. Poza tym ewentualny koszt dostawy. W związku z tym nawet jeśli by odliczyć koszt dostawy to łączna cena wyniesie nas 1500+1919 = 3419 zł.

To jest finalnie kwota którą przyjdzie nam zapłacić za tani rower z Chin. Przyznacie że w cale tanio nie jest.

Jeśli chciałbyś wiedzieć więcej na temat importu rowerów elektrycznych z Chin i niuansów z nimi związanych to zapraszam do artykułu na ten temat tutaj.

Podobne wpisy