Importując powerbanki trzeba pamiętać o tym, że trzeba opłacić cło. Ile wynosi? Jakie inne dokumenty są niezbędne aby sprowadzić powerbank z Chin?

Powerbank, a cło

Pierwsza rzecz, którą będziemy chcieli ustalić to cło. Jeśli jeszcze nie czytałeś mojego wpisu na temat tego jak działa system ISZTAR i jakie są przykładowe stawki celne to zapraszam.

Kod taryfy celnej w przypadku kabli USB to : 8507 60 00 00

Cło wynosi : 2,7 %

Stawka celna jak widać jest niska, jednak trzeba mieć ja na uwadze, gdy sprowadzamy towar z Chin. Warto wcześniej dokładnie policzyć wszystkie koszty zakupu, a cło jest ważnym jego elementem.

Czy na powerbanki potrzebne jest CE?

Powerbank, a CE – czy potrzebne jest naniesienie tego oznaczenia?

Tak jak najbardziej. Powerbank podchodzi pod co najmniej kilka dyrektyw. Między innymi pod EMC i RoHS. Dlatego na produkcie musi znajdować się oznaczenie CE.

Więcej na temat CE i oznakowania możesz przeczytać tutaj. Również gdy pisałem na temat RoHS to zwróciłem uwagę, że każdy produkt który podchodzi pod tą dyrektywę musi być poprawnie oznaczony i wymagane jest CE.

Jeśli chcesz wiedzieć jak powinna wyglądać deklaracja CE to również odsyłam do wcześniejszego artykułu. Pamiętaj, że deklaracje CE może wystawić tylko producent lub jego upoważniony przedstawiciel.

Jakie jeszcze dokumenty będą potrzebne przy imporcie powerbanków z Chin?

Aby móc dokonać odprawy i wprowadzić towar na teren Unii Europejskiej będzie potrzebne :

Więcej na temat tego jakie dokumenty są niezbędne w przypadku importu z Chin omówiłem w tym wpisie.

Warto pamiętać, że na potrzeby odprawy celnej trzeba przetłumaczyć fakturę. Nie wymagane jest, aby robił to tłumacz przysięgły lub aby całą fakturę słowo w słowo tłumaczyć. Wystarczy, że importer przetłumaczy wszystkie pozycje handlowe na fakturze. W przypadku kiedy nie podamy kodu taryfy celnej to agencja celna na bazie swojego doświadczenie zasugeruje kod jaki powinien być użyty przy danej pozycji.

Transport z Chin, na co zwrócić uwagę wysyłając powerbanki

Warto pamiętać że akumulatory litowo-jonowe wykorzystywane w powerbankach są produktami łatwopalnymi. W związku z tym mogą wystąpić ograniczenia w przewozie i transporcie. Dlatego zawsze przed zleceniem transportu: czy to lotniczego czy morskiego, warto poinformować o tym spedytora. Producent będzie musiał również dostarczyć tak zwaną kartę charakterystyki czyli (SDS lub MSDS czyli material safety data sheet). Dlatego warto tego nie zostawiać na ostatnią chwilę tylko wcześniej zadbać o wszystkie dokumenty.

Jeśli interesuje Cię jakie regulacje w zakresie transportu powerbanków ma DHL, UPS, FEDEX, to kliknij na jeden z linków i dowiedz się więcej.

Podobne wpisy