Znalezienie odpowiedniej platformy do importu towarów z Chin może być kluczowe dla sukcesu Twojej firmy. Dwie najpopularniejsze platformy to Alibaba i AliExpress. Choć obie należą do giganta e-commerce, Grupy Alibaba, są zasadniczo różne i służą różnym celom. W tym artykule porównamy te dwie platformy, zwracając szczególną uwagę na zagrożenia związane z korzystaniem z AliExpress dla polskich importerów.

Alibaba.com

Alibaba.com to światowej klasy platforma B2B (business-to-business), która umożliwia import z Chin na dużą skalę. Jest to portal skierowany do firm, które zamierzają zamawiać hurtowe ilości produktów bezpośrednio od producentów i dostawców.

AliExpress

Z drugiej strony, AliExpress to platforma B2C (business-to-consumer), która koncentruje się na sprzedaży detalicznej, umożliwiając sprzedaż produktów bezpośrednio do konsumentów na całym świecie. AliExpress jest skierowany do indywidualnych konsumentów, a nie do firm importujących towary na dużą skalę.

Główne Różnice

  1. Zakupy Hurtowe vs. Detaliczne: Najważniejszą różnicą jest to, że Alibaba jest przeznaczona do zakupów hurtowych, podczas gdy AliExpress koncentruje się na sprzedaży detalicznej.
  2. Ceny: Ze względu na hurtowy model biznesowy, Alibaba oferuje zazwyczaj niższe ceny za jednostkę produktu w porównaniu do AliExpress.
  3. Negocjacje: Na Alibaba istnieje możliwość negocjacji warunków z dostawcami, co nie jest dostępne na AliExpress.
  4. Kontakt. Na Alibaba rozmowy z dostawcami służą negocjacją i potwierdzeniu zamówienia. W przypadku AliExpress zazwyczaj tylko w potwierdzeniu jak wygląda dany produkt lub rozwiązania sporu.

Zagrożenia związane z korzystaniem z AliExpress do Importu w Polsce

Choć AliExpress może być atrakcyjny ze względu na swoją prostotę i łatwość dostępu, polscy importerzy powinni być świadomi pewnych zagrożeń związanych z korzystaniem z tej platformy do importu na dużą skalę:

  1. Wyższe koszty jednostkowe: Cena za produkt na AliExpress jest zazwyczaj wyższa w porównaniu do Alibaby, co może zwiększyć ogólne koszty importu.
  2. Brak negocjacji: Na AliExpress nie ma możliwości negocjacji ceny, co może ograniczać Twoje możliwości osiągnięcia lepszych warunków.
  3. Problem z kontrolą jakości : Kontrola jakości może być trudniejsza na AliExpress, ponieważ transakcje są zazwyczaj mniejsze, a sprzedawca chce tylko sprzedać towar. Dodatkowo może nie być chętny aby udostępnić miejsce firmie zewnętrznej do przeprowadzenia kontroli. Poza tym jeśli sprzedawca działa w formie dropshipping, może to być w ogólnie nie możliwe do przeprowadzenia.
  4. Dokumenty handlowe: Importując towary do Polski, musisz pamiętać o obowiązku zapłaty cła i VAT. W tym celu musisz otrzymać dokumenty handlowe. Niestety często nie jest łatwo je uzyskać. Dodatkowo, nawet jak je otrzymamy często są błędne i wymagają korekty. Sprzedawcy niechętnie to robią bo zabiera im to czas. Nastawieni są na klienta detalicznego, który nie sprawia im tyle problemów.
  5. Ochrona Kupujących: Alibaba oferuje różne metody ochrony kupujących, takie jak Trade Assurance. W przypadku AliExpress ochrona ta może być ograniczona, szczególnie przy większych transakcjach.

Podsumowując, dla polskich firm planujących import z Chin na dużą skalę, Alibaba jest zdecydowanie lepszym wyborem. AliExpress, chociaż atrakcyjny dla indywidualnych konsumentów, niesie ze sobą pewne ryzyko przy imporcie większych ilości towarów. Zawsze pamiętaj, że każdy import z Chin powinien być dobrze przemyślany i zaplanowany, aby uniknąć potencjalnych zagrożeń.

Podobne wpisy