Importujesz towar, a dostawca w Chinach nie umieścił oznaczenia CE? Co zrobić? Jeśli towar ma oznaczenia, a Ty nie posiadasz deklaracji CE to co w takim przypadku?

Oznaczenie CE a import z Chin

Zacznijmy od tego, że nie każdy produkt wymaga oznaczenia znakiem CE. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat CE to zapraszam do artykułu gdzie to omawiam trochę bardziej. Warto pamiętać, że CE powinno być umieszczone na produktach, które wchodzą w skład Dyrektyw Nowego Podejścia. Bardzo dużo produktów jest objętych nimi, dlatego na nich, powinien się znajdować znak CE. Dopuszczalne jest również umieszczenie znaku CE na opakowaniu jeśli nie da się ze względu na specyfikę towaru umieścić go na produkcie.

Dostawca z Chin nie umieścił znaku CE na produkcie – co robić?

Jeśli dopiero zacząłeś przygodę z importem i zrobiłeś to bez przygotowania to może się okazać, że po wyprodukowaniu towaru wyjdzie na jaw, że producent nie umieścił znaku CE. Co w tedy?

Jeśli towar jest w dalszym ciągu w Chinach i udało się to wykryć przy inspekcji towaru to należy wstrzymać wysyłkę i nanieść odpowiednie oznaczenia. Być może będzie potrzebna zmiana etykiet lub zastosowanie naklejek. Taka sytuacja jest bardzo komfortowa ponieważ w dalszym ciągu mamy wpływ na towar i możemy podjąć odpowiednie kroki naprawcze. Jest szansa, że dostawca pokryje koszt tych zmian, szczególnie jeśli naszym wymogiem było, aby towar miał takie oznaczenie.

Jednak należy się liczyć z dodatkowym kosztem (raczej nie wysokim) jeśli wcześniej nie było to uzgodnione, a przed wysyłką udało się nam to wychwycić.

Sprawa ma się całkiem inaczej jeśli o całej sytuacji dowiadujemy się kiedy towar już jest w transporcie. W tedy niewiele można zrobić. Podobnie sytuacja się ma kiedy o fakcie dowiemy się przy odprawie celnej i towar nie zostanie dopuszczony do obrotu. Co w takim razie można zrobić?

Na ratunek przyjdzie nam procedura naprawcza, a dokładnie procedura składu celnego. Jeśli chcesz wiedzieć więcej – szczególnie jak ją stosować to zapraszam do artykułu. Niemniej warto pamiętać, że nawet w sytuacji zatrzymania towaru i nie dopuszczenia do obrotu można to wszystko naprawić. Oczywiście będzie się to wiązało z dodatkowym kosztem i czasem. Jednak sytuacja nie jest beznadziejna. Czasami okazuje się, że sytuację można rozwiązać w ciągu paru dni, a nawet jednego dnia.

Co jeśli produkt jest poprawnie oznaczony jednak nie posiadam deklaracji CE?

W trakcie odprawy celnej potrzeba stosownych dokumentów aby odprawa mogła się obyć. Jednym z nich jest deklaracja CE. Warto wiedzieć, że deklarację może wystawić producent lub autoryzowany przedstawiciel. Dlatego jeśli w trakcie kompletowania dokumentów okaże się, że nie posiadasz deklaracji CE to pierwsze co powinieneś zrobić to wysłać wiadomość w tej sprawie do dostawcy. Warto przy tym pamiętać, że sam certyfikat CE z badań to nie to samo. To powinna być deklaracja. Czasami możemy się spotkać z sytuacją, że Chiński dostawca nie wie jak taki dokument powinien wygląda – dlatego warto podesłać mu taki wzór i poprosić o stosowne wypełnienie.

Sytuacja wygląda inaczej jeśli sprowadzamy towar pod naszą marką. Wtedy to my jesteśmy producentem i możemy wystawić deklarację CE. Warto przy tym pamiętać, że z jednej strony deklaracja to dokument w którym deklaruje się, że produkt spełnia wszystkie dyrektywy odnoszące się do tego produktu. Dlatego aby nie być posądzonym o niedopełnienie obowiązków musimy sprawdzić certyfikaty i testy do nich od dostawcy, a dostawa powinien wyrazić zgodę na użycie ich przy wystawieniu deklaracji CE.

Sytuacja komplikuje się jeśli nie jesteśmy w stanie uzyskać deklaracji CE od naszego dostawcy. W takim przypadku towar nie zostanie dopuszczony do obrotu, a my będziemy obciążeni kosztami składowania i ewentualnej utylizacji lub odesłania towaru.

Dlatego już na etapie projektowania nowych zamówień lub rozpoczęcia współpracy zadbaj o tym aby sprawdzić czy producent posiada deklarację CE na towar, który planujesz importować z Chin. Często można spotkać sytuację, że producent posiada deklarację lecz tylko na wybrane towary. Dlatego dobrze jest się upewnić zanim zamówimy towar.

Podobne wpisy