Zaczynasz import z Chin i nie wiesz czy potencjalny dostawca z Alibaby jest godny zaufania? Jak sprawdzić firmę z Chin? Nie chcesz płacić za raport na ten temat? Nic dziwnego – sprawdź samemu!

Obawy w trakcie importu z Chin

Nie ważne z jakiego kierunku planujemy import to niezmiennie będzie nam towarzyszyć obawa o potencjalnym oszustwie. Nic w tym dziwnego, ponieważ bardzo często nie mieliśmy okazji spotkać się twarzą w twarz z przedstawicielem drugiej firmy. Poza tym często kontakty ograniczały się do e-maili, wiadomości na komunikatorach itp. Dlatego właśnie kiedy wszystkie szczegóły dostawy zostały omówione, próbki zamówione, cena wynegocjowana, pojawia się myśl: czy ta firma faktycznie istnieje? Czy nie jest to przypadkiem oszustwo?

Jednym z rozwiązań jakie można zastosować to uruchomić google i wyszukać więcej informacji, jednak często niewiele to daje. Inna opcja to skorzystać z płatnych raportów. Niemniej wydanie ponad 800 zł na raport czy firma istnieje dla niejednego będzie stanowczo za drogą usługą.

Alibaba.com i darmowe narzędzia do sprawdzenia dostawcy

Warto mieć świadomość, że dokonując transakcji przez portal Alibaba.com w dużej mierze udaje się nam uniknąć przynajmniej części potencjalnych oszustw, lecz nie wszystkich. Poniżej informacje jak wyglądają różne konta na alibabie i czym się różnią.

 • Niezweryfikowany użytkownik – firma lub osoba która dopiero co założyła konto na platformie
 • Zweryfikowany użytkownik – firma lub osoba której tożsamość została potwierdzona przez innych użytkowników platformy. Np. fabryki z którymi nawiązało się kontakt
 • Złoty dostawca “Gold Supplier” – firmy które opłaciły członkostwo. Bycie złotym dostawcą pozwala wyświetlać i promować swoje produkty i wziąć udział w programie ochrony kupujących “trade assurance”. Aby firma stała się złotym dostawcą co roku musi odnowić członkostwo i wysłać dokumenty firmowe wraz z fakturą za rachunki np. wodę, telefon do sprawdzenia przez firmę dokonującą audytu.
 • Sprawdzony dostawca “Veriefied Supplier” – to dostawca, którego niektóre aspekty firmy, takie jak: systemu zarządzania, zdolności produkcyjnych czy kontroli produktów i procesów – zostały ocenione, certyfikowane i / lub sprawdzone przez niezależne instytucje zewnętrzne za pośrednictwem środków online i offline

Jak łatwo zauważyć dwa podstawowe konta powinny przez nas być od razu odrzucone. Niemniej co w przypadku “Gold Supplier”? Okazuje się, że tutaj też może być haczyk. Ponieważ może się okazać, że licencja biznesowa utraciła ważność już po dokonaniu weryfikacji przez portal Alibaba. Inna możliwość to taka, że oszuści posługują się licencją innej firmy, która nie ma już rejestracji. Dlatego warto zawsze prosić naszego przyszłego kontrahenta o kopię licencji biznesowej. Następnie należy sprawdzić nazwę firmy i czy zgadza się z tym co widzimy na portalu.

Dodatkowo warto pamiętać, że takie oszustwa najczęściej popełniają firmy które mają status Gold Supplier tylko w 1 roku. Dlatego jeśli firma ma ten status 3,4,5 lat i więcej to ryzyko, że jest nierzetelna spada drastycznie. To właśnie w pierwszym roku posiadania statusu Gold Supplier może się coś takiego zdarzyć ponieważ oszuści są w stanie zapłacić ponad 1200 dolarów, aby mieć status złotego dostawcy w celu wzbudzenia zaufania, a następnie czekają na większe zamówienie, aby kogoś oszukać. Po zgłoszeniu takiej sprawy do portalu Alibaba firma się ulatnia więc w kolejnych lata nie ma możliwość aby dalej była w rejestrze portalu.

Veriefied Supplier – najbezpieczniejsza opcja

Jak już wspomniałem wcześniej ta opcja jest najbezpieczniejsza ponieważ, zewnętrzna firma sprawdza wiarygodność dostawcy. Aby mieć pewność że dany dostawca spełnia kryterium “verified supplier” szukaj takiej ikonki przy dostawcy jak poniżej:

Czym różni się Gold Supplier od Veriefied Supplier?

W obu przypadkach sprawdza się między innymi:

 • Licencja biznesowa i status własności
 • Informacje kontaktowe
 • Lokalizacja firmy / fabryki

Jednak później różnice są już dużo większe. Można powiedzieć, że jest to dogłębna kontrola przez niezależne instytucje zewnętrzne. Co wchodzi w skład takiej kontroli ?

Informacje o Firmie:

 • Rodzaj działalności i struktura firmy (np. firma handlowa, producent lub jedno i drugie)
 • Filmy z inspekcji i panoramy VR 360 °
 • Konkurencyjność (np. niskie MOQ itp.)

Możliwości handlowe

 • Rynek eksportowy i dystrybucja rynku
 • Główni klienci

Możliwości badawczo-rozwojowe

 • Personel R&D
 • Proces projektowania

Możliwości produkcyjne

 • Moce produkcyjne
 • Maszyny produkcyjne
 • Podwykonawcy

Możliwości kontroli jakości

 • System zarządzania jakością i procesy kontroli jakości
 • Certyfikacja produktu
 • Możliwości testowania produktu

Serwis posprzedażowy

Świadczenie usług posprzedażowych

Zagraniczna obsługa posprzedażowa

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat całego procesu to zapraszam na oficjalną stronę, gdzie cały proces jest wyjaśniony.

Warte odnotowania jest, że weryfikacją zajmują się uznane międzynarodowe firmy takie jak SGS, TUV, Bureau Veritas czy Intertek.

Dostawca spoza Alibaby? Co w tedy?

Jeśli dostawca z którym chcemy zacząć współpracę nie jest z portalu Alibaba i nie ma statusu Veriefied Supplier lub Gold Supplier to warto podjąć podstawowe kroki, które powinny nam pomóc uniknąć kłopotów.

 • Pierwszy krok – poproś o licencję biznesową. Sprawdź dokładnie informacje tam zawarte i porównaj z fakturą proforma.
 • Drugi krok – sprawdź informacje w internecie i wyszukaj wszystko co się da. Jeśli firma nie ma strony internetowej, nikt o niej nie słyszał, to bądź ostrożny
 • Trzeci krok – sprawdź dane na fakturze. Szczególnie zwróć uwagę na nazwę firmy i numer rachunku bankowego na który miałaby trafić przedpłata. Jeśli nazwa beneficiary (beneficjenta) na rachunku bankowym jest inna niż nazwa firmy – bądź również ostrożny. Podobnie jeśli rachunek jest otwarty na osobę fizyczną, a nie na firmę.
 • Czwarty krok – jeśli współpracujesz już z inną firmą w Chinach poproś aktualnego dostawca o informacje czy coś wie o tej innej firmie. Być może jest w stanie się czegoś dowiedzieć lub sprawdzić dla nas rejestr firm w Chinach.
 • Piąty krok – jeśli mimo podjętych wszystkich działań dalej czujesz się niepewnie. Skorzystaj z profesjonalnych płatnych raportów.

Podobne wpisy