Jedno z najczęściej pojawiających się pytań to jak sprawdzić certyfikat CE od fabryki w Chinach? Dziś o podstawowych krokach o których trzeba pamiętać i zadbać przy imporcie. Dziś przedstawię podstawową wiedzę, która pomorze nam odrzucić fałszywe lub podrobione certyfikaty.

Certyfikat CE a import z Chin

Po pierwsze należy pamiętać, że aby sprowadzić legalnie produkt do Polski to trzeba się posługiwać przy odprawie deklaracją CE. Zapraszam do wpisu który to omawia, ponieważ certyfikat, a deklaracja to nie to samo. Niemniej często dostawca będzie chciał przedstawić nam certyfikat CE. Czym on jest? To nic innego jak poświadczenie przez dane laboratorium, że próbka wysłana do niego spełnia wymienione normy. W związku z tym certyfikat ten jedynie informuje, że produkt wysłany przez producenta spełnił wymagania podczas testów. Co zawiera certyfikat? Prawda jest taka, że formatki mogą być różne jednak powinien zawierać podstawowe rzeczy takie jak:

  • Dane aplikującego
  • Dane fabryki (możliwe lecz nie konieczne)
  • Nazwa produktu
  • Nazwa handlowa (trademark)
  • Główne modele
  • Dodatkowe modele (możliwe lecz nie wymagane)
  • Odwołanie do dyrektyw / norm harmonizacyjnych
  • Informacja o numerze testów do certyfikatu
  • Data, pieczęć i podpis
  • Informacja że produkt przeszedł testy i można nanieść znak CE

Jak wygląda certyfikat CE?

Poniżej przykładowy certyfikat CE jaki możemy otrzymać od dostawcy.

Warto pamiętać i zwrócić uwagę, że sam taki certyfikat nic nam na dobrą sprawę nie mówi. Jeśli otrzymamy taki dokument to nie zakładajmy, że wszystko jest poprawnie. Takie dokument lub plik bardzo łatwo podrobić. Wystarczy przecież tylko parę chwil w programie graficznym. Dlatego warto pamiętać aby zawsze pisać i prosić o test reports. Czyli o testy z badań do certyfikatu CE. Jeśli chcesz nauczyć się wszystkie co niezbędne – nawet więcej na temat CE – to zapraszam do skorzystania z kursu online na ten temat.

Test Reports – dlaczego takie ważne przy certyfikacie CE?

Certyfikat CE bez test reports czyli bez raportu z testów jest po prostu warty tyle ile papier na którym został wydrukowany. Dlatego kiedy sprawdzamy dostawcę i otrzymamy tylko “gołe” certyfikaty to pierwszy nasz odruch powinien być aby poprosić o raporty z badań. Jeśli dostawca jest uczciwy to bez problemu nam je udostępni. Jeśli będzie coś kręcił to najprawdopodobniej ich nie ma.

Częste problemy jakie mogą wystąpić z Certyfikatami CE

Jednym z problemów z jakim spotkacie się to, informacja że ktoś udostępni wam raport, ale tylko po wcześniejszym złożeniu zamówienia. Niemniej nie ma co się zgadzać na takie praktyki. Przecież nikt nie chce i nie będzie ryzykował pieniędzy i kupował przysłowiowego “kota w worku”. Dlatego przestrzegam – nie zgadzajcie się na to. Jeśli pomimo waszych ponownych próśb nie przedstawi raportów najlepiej od razu zacząć szukać nowego dostawcy ponieważ ten najprawdopodobniej nie ma dokumentów o które prosicie.

Kolejny problem jaki może wystąpić to podrobiony lub w ogóle nie użyteczny certyfikat. Jako przykład poniższe zdjęcie:

Czy wiecie co jest nie tak?

Zasadniczo wydaje się, że wszystko jest ok. Jednak jeśli przyjrzycie się dokładnie to nigdzie nie widać odwołania lub informacji co do raportów z badań. W takim przypadku jak powyżej trzeba być szczególnie uważnym. Istnieje szansa że numer referencyjny u góry, który odnosi się do tego certyfikatu również będzie się odnosił do raportu z badań niemniej na pewno wymaga to dokładnego sprawdzenia i ponownego kontaktu z dostawcą. Tak więc ponownie – raporty z badań to sprawa kluczowa. Chcesz nauczy się więcej ? Zobacz kurs na temat oznaczeń CE w imporcie z Chin.

Innym często występującym problemem jest fakt, że numer raportu z badań na certyfikacie CE nie zgadza się z numerem na raportach z badań. Czasami widać również że formatka jest inna. Jeśli zaobserwujecie taką sytuację to bądźcie czujni. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że certyfikat lub raport z badań są podrobione i po prostu tak zestawione aby na pierwszy rzut oka pasowały do siebie. Warto mieć dobre oko do takich szczegółów, ponieważ bardzo często nie zwracamy uwagi na takie detale a finalnie może się okazać, że certyfikaty są podrobione.

Otrzymałem certyfikat CE – nie jestem pewny czy jest prawdziwy co zrobić?

Jeśli otrzymałeś certyfikat CE wraz z raportami z badań i w dalszym ciągu nie jesteś na 100% pewny czy wszystko jest ok. To jednym z kroków jaki możesz zrobić to zadzwonić lub wysłać e-mail do konkretnego laboratorium które wystawiło taki dokument i podać numer badań i certyfikatu. Wszystkie te dokumenty powinny być w bazie laboratorium dlatego weryfikacja czy są prawdziwe nie powinna zająć dużo czasu.

Podsumowanie

Dziś opisałem podstawowe problemy i bardzo proste sposoby jak się chronić przed niektórymi próbami oszukania nas. Warto być czujnym i zwracać uwagę na drobne szczegóły. Również warto pamiętać, że cena to nie wszystko ponieważ właśnie bardzo często najtańsze produkty po prostu nie spełniają norm co będzie miało opłakane konsekwencje dla naszego biznesu.

Kwestia certyfikatów CE jest rozległa. Jest to bardzo istotne, ponieważ jak pokazała praktyka nawet rząd w trakcie epidemii dał się złapać na certyfikaty które zostały wystawione przez laboratoria które nie były do tego akredytowane.

Podobne wpisy