Deskorolki elektryczne, monocykl, hulajnoga elektryczna i rower elektryczny. Wszystkie te produkty były lub są coraz bardziej popularne. Również ja, ostatnio będąc w galerii zobaczyłem parę modeli rowerów elektrycznych na wystawie. Ile kosztuje taki rower? Gdy sprawdziłem, że ok. 4000 zlotych to pomyślałem , że sprowadzę z Chin za pół ceny. Ale czy na pewno?

Rower elektryczny

Rower elektryczny to nic innego, jak rower, ale z pomocniczym silnikiem elektrycznym o mocy znamionowej ciągłej nieprzekraczającej 250 W. Bardzo wygodne rozwiązanie. Producenci deklarują, że wystarcza nawet do 80 km. Oczywiście nikt nie wspomina, że nie chodzi o samą jazdę na silniku. Na pewno bez pedałowania to i 40 km nie zrobimy. Prędzej 20 km, ale dobre i tyle. Ale jak by nie patrzeć taki silnik pomaga znacznie. Szczególnie jeśli pedałujemy pod górkę. Zaciekawiony i podekscytowany możliwościami zasiadłem by sprawdzić za ile mogę sprowadzić taki rower dla siebie.

Sprawdzam oferty z Chin

Przeszukując, portale aukcyjne w Chinach znalazłem rower który z wyglądu na pewno mnie interesuje. Wielkość koła do wyboru: 24-26-27,5″. Rama zrobiona z aluminium. Silnik to standardowe 250W, a bateria to 36V 10,4A. Całkiem nieźle. Producent podaje jeszcze że rower waży: 22kg Prędkość maksymalna to 30km/h. Teoretycznie zasięg na samej baterii to 35km, a maksymalny zasięg to 50km. Czas ładowania 3-5 godzin. Rower wygląda tak:

Przyznacie, że wygląda całkiem ciekawie. Podobne można znaleźć na portalach aukcyjnych w cenie zaczynającej się od 3100 PLN + koszt dostawy (80PLN). Zakładam oczywiście że wyposażenie są zbieżne bo w obu przypadkach bateria,silnik, wielkość ramy i kół są podobne. Rozbieżności mogą być przy hamulcach i manetkach, aczkolwiek na potrzeby tego tekstu pominiemy je.

W takim razie ile kosztuje rower który na zdjęciu powyżej?

1800RMB czyli po aktualnym kursie to około 999 PLN. (Bardzo marketowa kwota)

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że marża na takim rowerze jest spora. Nic tylko sprowadzać takie rowery do Polski i zarabiać ogromne pieniądze. W takim razie przejdźmy proces zakupu, krok po kroku.

Kalkuluje koszt zakupu 10 sztuk dla siebie i rodziny

Sprowadzenie z Chin 1 sztuki nie jest nigdy najlepszym pomysłem. Chyba, że sprowadzamy próbkę by wiedzieć, czy to jest to czego szukamy. Dlatego na potrzeby naszego wyliczenia sprawdzimy koszt zakupu 10 sztuk. Koszt wysyłki, to często kilka, lub kilkanaście procent wartości towaru. Później przedstawię jeszcze koszt przy zakupie pełnego kontenera 20ft z Chin.

Wymiary opakowania podane przez producenta to:

148x75x28cm co daje nam w przypadku jednego kartonu: 0,3108m3

Zamawiając 10 sztuk będzie to 3,108m3 – czyli około 1,5 euro palety.

W kontenerze 20ft powinno się zmieścić 90 sztuk rowerów.

Waga dla 10 sztuk to: 28 brutto czyli 280kg

Waga dla 90 sztuk to: 2520kg

Ile wynosi koszt transportu ?

Możemy nasze zamówienie wysłać na co najmniej 3 różne sposoby:

  1. transport lotniczy
  2. transport morski
  3. transport kolejowy

Z oczywistych względów odrzucam pierwszy sposób czyli drogę lotniczą. Jest to najdroższy transport, a mi zależy na dobrej cenie, a nie na szybkości dostawy.

W przypadku transportu morskiego koszt będzie w granicach: 370 – 400USD

W przypadku transportu kolejowego koszt będzie w granicach: 550 – 700USD

Jeżeli chcielibyśmy sprowadzić pełny kontener 20ft:

Koszt by się wahał: 1450 – 1600 USD.

Skąd taka różnica? Oczywiście transport pełno kontenerowy jest najtańszy. Do tego dochodzi kwestia warunków dostaw. W przypadku pełnego kontenera będzie do FOB. A w przypadku małego zamówienia najpewniej EXW. Więc to również będzie miało znaczenie.

Pierwsze podliczanie kosztów importu z Chin

Biorąc pod uwagę cenę: 999 PLN za rower elektryczny.

Następnie wyliczając koszt transportu dla 10 sztuk wychodzi nam, że koszt transportu to:

37-40 USD dodatkowo w przypadku dostawy morskiej. Czyli 145 – 157 PLN.

W przypadku transportu kolejowego to dodatkowe:

55-70 dolarów czyli 216 – 275 PLN.

A jak to wygląda w przypadku pełnego kontenera?

Koszt wychodzi pomiędzy 16 – 18 USD czyli dodatkowo 63 – 71 PLN.

Widać, że w dalszym ciągu opcja sprowadzania towaru jest opłacalna. Nasz koszt zakupu plus koszt logistyki to w przypadku 10 sztuk i wybrania najtańszej oferty transportu morskiego: 1145 PLN.

W przypadku pełnego kontenera 20ft koszt będzie wynosił tylko: 1062 PLN.

Cło i dodatkowe obciążenia

Aby mieć pewność, że towar który zamawiamy jest tani i na nim zarobimy, to warto sprawdzić jeszcze przed zamówieniem towaru, cło, i wszystkie dodatkowe obciążenia.By wiedzieć jak to zrobić samemu – zapraszam do sprawdzenia wpisu odnośnie cła w trakcie importu z Chin.

Sprawdzając taryfę celną na rowery z Chin w systemie ISZTAR mamy podstawową informację, że rowery elektryczne objęte są stawką celną: 6%.

Byłaby to bardzo dobra informacja, ale sprawdzając dalej. Okazuje się, że towar objęty jest cłem antydumpingowym. Tutaj niestety sprawa nie przedstawia się kolorowo. Ponieważ cło antydumpingowe to nie wszystko. Również będziemy musieli zapłacić ostateczne cło wyrównawcze.

Ile wynosi cło antydumpingowe i wyrównawcze?

Okazuje się, że to wszystko zależy od konkretnego producenta. Na stronie ISZTAR znajdziemy odniesienia do ponad 100 różnych fabryk, które w większym lub mniejszym stopniu współpracowały w trakcie procesu, sprawdzania niedozwolonego subsydiowania przez rząd Chiński. Dlatego cło antydumpingowe i wyrównawcze różnią się dla każdego producenta.

Jaka jest maksymalna stawka ?

Maksymalna stawka na rower elektryczny – cło antydumpingowe wynosi: 62,1%

Maksymalna stawka na rower elektryczny – cło wyrównawcze wynosi: 17,2%

Jakie to ma konsekwencje ?

W naszym przypadku nie znamy producenta roweru. Musimy założyć, że zostaniemy obciążeni maksymalną stawką. Ile to będzie w takim razie wynosić?

Koszt transportu, a cło

Po pierwsze, koszt transportu doliczany jest do wartości towaru w trakcie odprawy celnej. Dlatego cło będzie naliczane nie od ceny 999 PLN, ale od ceny 1145 PLN. W przypadku mojego planowanego zamówienia 10 sztuk.

W przypadku większego zamówienia, cło będzie liczone od kwoty 1062 PLN.

Policzmy to wszystko

Poniżej przedstawiam wyliczenie z systemu ISZTAR dla 10 sztuk. Zakładam przy tym najgorszy scenariusz i najwyższe stawki. W wyliczeniu również ujęty jest VAT 23%. Aczkolwiek w kolejnym wpisie wyjaśnię więcej na temat możliwości jakie mamy przy rozliczaniu VATu.

Z powyższego zestawienia wynika, że cło jakie będziemy musieli dodatkowo zapłacić to:

Niebagatelna kwota 9766 PLN. Prawie drugie tyle co sam towar + transport.

VAT 23% to z kolei 4880 PLN

W przypadku naszego zamówienia wychodzi, że zakup wyniósł: 11450 (rowery+ transport) i dodatkowo 9766 cło = 21216 PLN

Czyli zakup jedne sztuki wyniesie to 2121,6 PLN NETTO.

Doliczając podatek VAT czyli 4880 PLN cena za sztukę wyniesie: 2609,6 PLN

To jest ostateczna kwota za którą uda się zakupić rower elektryczny z Chin.

Jak wygląda sytuacja w przypadku producenta, który ma preferencyjne stawki cła?

W takim przypadku na pewno zapłacimy dużo mniejsze cło. Ale czy dostaniemy najniższą cenę? Niekoniecznie. Kupić tanio i sprzedać drogo. To motto każdego importera. Lecz najtrudniej osiągalne. Dlatego optymalnym, wręcz idealnym wyjściem byłoby znalezienie dobrego producenta, który ma bardzo dobrą cenę, a do tego niskie cło na jego towary.

Zobaczmy jak w analogicznym przykładzie wyglądałyby stawki cła, gdyby importer spełnił naszą idealną sytuację:

Różnica jest ogromna i widoczna gołym okiem.

11450 + 6125(cło+vat) = 17575 PLN w tym VAT.

Czyli zakup wyniósłby nas 1757,5 PLN za jedną sztukę. Jednak jest to sytuacja idealna. W życiu nie występuje za często.

Czy opłaca się kupić rower elektryczny z Chin?

Jeżeli planujesz zakup paru sztuk dla siebie i dla rodziny. Jeżeli chcesz zaoszczędzić ok. 500 złotych na sztuce – czyli 5000 PLN to na pewno tak będzie.

Ale czy to dobry pomysł na biznes?

Biorąc pod uwagę dodatkowe kwestie jak gwarancja, możliwe kłopoty z baterią, rynek zbytu itp. – trzeba to dobrze przeliczyć.

Oczywiście podstawowym i najważniejszym parametrem będzie dobre poznanie naszego partnera biznesowego w Chinach. Jeżeli na produkty będzie odpowiednio niskie cło, a jakość będzie zadowalająca, to można zrobić całkiem niezły biznes.

Podobne wpisy