Myślisz aby zacząć importować maseczki ochronne z Chin? O czym warto wiedzieć? Na co uważać?

Maseczki z Chin

Odkąd wybuchła epidemia koronawirusa w Chinach to było pewne, że zapotrzebowanie na środki ochrony osobistej będzie rosło. Wiele osób zajęło się tematem miesiąc temu. Niemniej w dalszym ciągu wiele osób zastanawia się czy sprowadzać ten towar. Dlaczego? Ponieważ wielu specjalistów twierdzi, że epidemią będzie trwała parę miesięcy, w związku z tym zapotrzebowanie może być duże.

Pierwsze co musisz wiedzieć to fakt, że maseczek nie kupisz poprzez portal Alibaba. Niemniej są inne portale i inne możliwości. Co prawda wiele kontrowersji budzą sytuacje medialne, że na granicy rząd może zarekwirować nasz towar. Co prawda za każdym razem chodziło o wywóz z Polski. Jednak niepokój i niepewność pozostała, dlatego wielu importerów się przeraziło.

Okazuje się że najważniejsze to posiadać odpowiednie dokumenty. Co prawda ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 zwraca uwagę, że: “Producenci lub importerzy wyrobów medycznych lub środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego są obowiązani do zbywania wyrobów lub środków określonych w wykazie, o którym mowa w ust. 3, wyłącznie do hurtowni farmaceutycznych.”

Jakie dokumenty są potrzebne aby dokonać importu maseczek?

Przede wszystkim maseczka medyczna musi posiadać oznaczenie CE jak i przy odprawie musimy okazać deklarację CE. Warto przypilnować aby na deklaracji było odniesienie do EN 14683:2005. W związku z tym należy podkreślić, że produkt musi spełniać wymogi opisane w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/745 z dnia 5 kwietnia 2017 r. w sprawie wyrobów medycznych, zmiany dyrektywy 2001/83/WE, rozporządzenia (WE) nr 178/2002 i rozporządzenia (WE) nr 1223/2009 oraz uchylenia dyrektyw Rady 90/385/EWG i 93/42/EWG.

Cło na maseczki i maski z Chin

Cło na maski ochronne wynosi 6,3%

Uważaj na oszustów!

Aktualnie bardzo wielu importerów planuje lub myśli o sprowadzeniu maseczek. W Chinach zarówno w wiadomościach e-mail jak i na wielu portalach i stronach widać wzmożoną akcję oferowania takich produktów. Dlatego uważaj! Nie daj się naciągnąć oszustom. Dlatego jeśli otrzymujesz propozycję, aby kupić dużą ilość produktów na przedpłacie to mniej świadomość, że jest ogromna szansa, że to oszustwo. Jeśli dokonasz przedpłaty nie odzyskasz tych pieniędzy. Szczególnie jeśli dostawca upiera się tylko przy tej jednej formie płatności. Również czujność powinno wzbudzać sytuacja kiedy cena za towar jest niska. W związku z ogromnym prawdopodobieństwem napotkania oszusta. Szczególnie jeśli pierwszy raz dokonujemy importu takich produktów to warto wcześniej dokładnie sprawdzić firmę. Poprosić o dokumenty takie jak licencje biznesową, numer identyfikacji podatkowej itp. Warto też dokładnie zweryfikować certyfikat CE jak i raport z testów do niego.

Podobne wpisy