Polski rząd chcąc walczyć ze spekulantami zablokował możliwość importu z Alibaby. Teraz podejmowane są kroki aby to odkręcić. (Aktualizacja – udało się wznowić sprzedaż i wysyłki – dodatkowe informacje pod koniec artykułu)

Rząd Polski przez pomyłkę zablokował sprzedaż na Alibabie?

Jak dziś podaje Rzeczpospolita, urzędnicy starają się cofnąć decyzję podjętą przez Chińskiego giganta. Z informacji jakie podaje Rzeczpospolita wynika, że intencje jakie przyświecały Ministerstwu były inne niż wynik końcowy. Chodziło o to, aby przeciwdziałać nieuczciwym praktykom sprzedażowym na które narażeni są polscy konsumenci. Celem miało być zachęcenie największych portali sprzedażowych w Chinach do walki z zawyżaniem cen i spekulantami. Jednak jak widać reakcja przerosła oczekiwania.

Wiadomo, że Ministerstwo Cyfryzacji kontaktowało się w sprawie zachęt i walki ze spekulantami z ambasadą Chin w Polsce. Niemniej nie włączono do działania dyplomatów z ambasady Polski w Pekinie. Być może gdyby tak się stało to sytuacja byłaby inna. W związku z tym Polska ambasada nie wiedziała o sytuacji i dowiedziała się o wszystkim dopiero z przekazów medialnych w tym tygodniu.

Joanna Dębek z wydziału komunikacji Ministerstwa Cyfryzacji poinformowała, że nie była wystosowana prośba ani do Chińskiego rządu, ani do Alibaby o prowadzenie zakazu sprzedaży maseczek i produktów do dezynfekcji.

Prośba wystosowana do ambasadora Chin w Polsce, zwracała uwagę na nieuczciwe praktyki handlowe. Chodziło o wprowadzenie odpowiednich narzędzi do przeciwdziałania tym praktykom.

Finał całej korespondencji okazał się jak wiemy, tragiczny w skutkach. Strona Chińska doprowadziła do tego, że handel maseczkami został zablokowany przez Alibabe, zakaz ten objął znaną w całej Polsce platformę Aliexpress. Ponoć całe zamieszanie wynikło z faktu, że strona Chińska nie zrozumiała dokładnie o jakie działania chodzi Polskiej stronie. W związku z tym sprzedaż została zablokowana.

Z informacji jakie podje Rzeczpospolita wynika, że zarówno Polska ambasada w Pekinie jak i Chińska ambasada w Polsce podejmują kroki wraz z Ministerstwem aby wyjaśnić sytuację i przywrócić sprzedaż.

Póki co sytuacja się nie zmieniła. Czas pokaże kiedy dostawy zostaną wznowione.

Aktualizacja: Udało się! Aliexpress od środy a Alibaba od piątku wznawia wysyłki i sprzedaż maseczek i innych produktów do Polski

żródło: 1, 2

Podobne wpisy