Transport z Chin małej paczki może być wyzwaniem. Szczególnie jeśli chcemy tanio wysłać przesyłkę z Chin do Polski. Jak ograniczyć koszty? Sposoby na tani transport z Chin.

Warto pamiętać, że w przypadku transportu z Chin mamy do wyboru trzy podstawowe drogi transportu. Jest to transport morski, kolejowy i lotniczy. Każdy z nich charakteryzuje się czymś innym. Jednak trzeba mieć świadomość, że nie zawsze transport morski lub kolejowy będzie najtańszy.

Kiedy transport morski będzie opłacalny?

Zasadniczo w przypadku małych przesyłek transport morski nie jest rekomendowany. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że trwa bardzo długo. Można spokojnie liczyć, że przynajmniej 45-50 dni. Poza tym koszty stałe obsługi terminala, dostawy, konsolidacji będą stosunkowo wysokie. Dlatego jeśli myślisz aby wysłać mniejsze paczki około 10-15 kg to na pewno nie będzie to opłacalne. Mało tego, nawet w przypadku takich przesyłek, których wielkość oscyluje w granicy 1 metra sześciennego, może być mało opłacalny przy warunkach EXW. Dlatego stanowczo odradzam wysyłkę niewielkich przesyłek transportem morskim. Przede wszystkim cena będzie mało konkurencyjna, a czas dostawy bardzo długi. Transport morski na pewno będzie opłacalny w przypadku większych przesyłek lub transportu całych kontenerów. Jeśli chcesz wiedzieć więcej – zobacz dokładne omówienie transportu morskiego, kolejowego i lotniczego.

Mała paczka a transport kolejowy? Kiedy będzie opłacalny?

Transport kolejowy jest coraz bardziej popularny. Niemniej w przypadku małych przesyłek również może być nieopłacalny. Dlaczego? Wszystko dlatego, że zawsze koszt przesyłki będzie zależny od minimalnej objętości. Często taka minimalna objętość od której liczy się wysyłkę to 1 CBM czyli 1 metr sześcienny. Dlatego nawet jeśli przesyłka jest mała i lekka to będą zastosowane stawki jak dla 1 metra sześciennego. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku transportu morskiego. Niemniej istnieją sytuacje kiedy nawet przesyłka, która jest dużo mniejsza niż 1 metr sześcienny będzie opłacalna przy wysyłce kolejowej. Szczególnie jeśli waga towaru przekracza 100 kg to jest szansa, że transport kolejowy będzie porównywalny z transportem lotniczym lub będzie tańszy. W związku z tym każdą przesyłkę której waga przekracza 100 kg warto porównać pomiędzy transportem kolejowym a lotniczym.

Transport lotniczy a wysyłka małej paczki z Chin

Wbrew powszechnej opinii to właśnie transport lotniczy będzie najtańszy w przypadku importu małym przesyłek. Dlaczego? Ponieważ od odbioru przesyłki od dostawcy, trafia w ręce kuriera, następnie do sortowni i terminalu lotniczego. Tam szybka odprawa i już leci. Oczywiście w przeliczeniu stawki za kilogram – jest to najdroższy wariant jednak można wysyłać niewielkie przesyłki i nie jest to uwarunkowane od minimalnej objętości. Dlatego niewielkie przesyłki które mają 10-15 kg najczęściej wysyła się lotniczo.

Transport kurierem – lotniczo z Chin

Ważne! Jeśli chciałbyś zlecić taką wysyłkę to nie rób tego przez polskie oddziały kurierskie. Bardzo często stawki podawana w Polsce są wysokie. W takim razie co najlepiej zrobić? Po pierwsze skontaktuj się ze swoim dostawcą i poproś o wycenę na warunkach DAP – twój adres. On w twoim imieniu sprawdzi u kurierów w Chinach.

Jeśli chciałbyś jeszcze bardziej ograniczyć koszt możesz spróbować nawiązać kontakt z firmą w Chinach, która jest pośrednikiem lub agentem wielu firm kurierskich takich jak FEDEX, UPS, DHL itp. jest szansa, że taka firma będzie w stanie zaproponować jeszcze niższe stawki.

Transport China Post do Polski

Jeśli interesowałoby Cię wysłanie paczki przez China Post to pamiętaj, że wysyłając paczkę do Polski możesz skorzystać z EMS czyli taki odpowiednik kuriera Poczty Polskiej. Jest to również wysyłka drogą lotniczą. Stosunkowo szybka jednak wolniejsza niż w przypadku innych firm kurierskich. Trzeba liczyć, że w przypadku wysyłki EMS czas dostawy z Chin zazwyczaj trwa 7+ dni.

Druga możliwość to wysyłka SAL (Surface Air Lifted). W skrócie jest to usługa to usługa pocztowa służąca do wysyłania przesyłek międzynarodowych. Początkowo przesyłka SAL jest przetwarzana i transportowana drogą lądową w kraju pochodzenia. Następnie jest transportowana drogą lotniczą do kraju docelowego, a następnie przetwarzana i dostarczana jako standardowa poczta przez docelową administrację pocztową. Usługa jest szybsza niż poczta naziemna, a koszt jest niższy niż poczta lotnicza. SAL również będzie trwał trochę dłużej niż EMS.

W związku z tym jeśli chciałbyś skorzystać z takiej opcji to musisz pamiętać, że paczka wysyłana w taki sposób może mieć maksymalnie 15 kg. Limit 15 kg dotyczy się zarówno przesyłek lotniczych z China Post jak i SAL.

Ceny wyglądają następująco.

Przesyłka lotnicza China Post:

Koszt za przesyłkę do 1 kg = ok. 81 zł. Każdy kolejny kilogram = ok. 36,6 zł.

Przesyłka SAL:

Koszt za przesyłkę do 1 kg = ok. 68,5 zł.

Każdy kolejny kilogram = 25,9 zł

Ceny podane powyżej są tylko w celach informacyjnych. W celu uzyskania wiążącej wyceny skontaktuj się z China Post lub z firmą kurierską.

Podsumowanie

Jak widać, ceny za transport mogą się różnić w zależności od wagi, objętości jak i warunków transportu. Mało tego może się okazać, że intuicyjnie najdroższy transport finalnie będzie najtańszy. Dlatego warto zawsze przed wysyłką dokładnie porównać wszystkie możliwości.

Podobne wpisy