Import z Chin to nie tylko cena i towar, ale również transport. Czytając różne fora i blogi znalazłem wiele sprzecznych informacji na temat wysyłki baterii i akumulatorów koleją z Chin. O to co warto wiedzieć na temat transportu z Chin niebezpiecznych towarów takich jak baterie, akumulatory i inne.

Transport kolejowy z Chin

Na temat transportu kolejowego z Chin pisałem już wiele. Osobiście korzystam często i jestem bardzo zadowolony. Chciałbym polecić tą formę transportu każdemu importerowi. Zdaję sobie sprawę że wielu z Was być może jeszcze nie korzystało lub nie wie czy faktycznie się opłaca. Dlatego nie będę tutaj pisał ponownie na ten temat. Zapraszam zapoznaj się ze wcześniejszymi wpisami np.

Tutaj tylko przypomnę krótko jakie są zalety transportu kolejowego?

  • Transport koleją może być nawet 5-6 razy tańszy niż transport lotniczy.
  • Czas dostawy w porównaniu do transportu morskiego może być szybszy nawet o 25 dni.
  • Łączny czas dostawy do Polski od załadunku w Chinach to 20-25 dni (sprawdzone wielokrotnie).
  • Ceny pomiędzy transportem morskim, a kolejowym są bardzo konkurencyjne. W przypadku EXW czasami różnica wynosi raptem 50-100 USD.

Czy koleją można przewozić baterie i akumulatory?

Mówiąc najprościej i w skrócie – Tak, można. Niemniej trzeba pamiętać o paru istotnych sprawach, ponieważ nie każda spedycja i operator się tego podejmą.

Po pierwsze – sprawdź z wyprzedzeniem ze swoim spedytorem czy obsłuży taki transport. Okazuje się, że nie zawsze jest to możliwe. Ja mam to szczęście że współpracuję ze spedycją, która ma wypracowane wszystkie procedury i w związku z tym podejmują się również trudnych i problematycznych transportów co nie zawsze ma miejsce. Chciałbyś poznać wycenę swojego transportu np. kolejowego? To skorzystaj z formularza.

Po drugie – upewnij się, że twój dostawca posiada kartę charakterystyki niebezpiecznego produktu czyli tak zwane MSDS (skrót: Material Safety Data Sheet) czy też SDS(Safety Data Sheet).

Po trzecie dostawca w porozumieniu ze spedycją powinni uzgodnić w jaki sposób towar powinien być spakowany, aby można było bez problemu dostarczyć do terminala i załadować na pociąg. Teoretycznie odbywa się to poza nami. Jednak warto być pewnym, że towar będzie odpowiednio spakowany. Przepakowywanie tylko opóźni cały proces i może nas narazić na niepotrzebne koszty.

Warto przy tym nadmienić że dostawca/załadowca powinien również wystawić deklarację DGD (Shipper’s Declaration for Dangerous Goods). Jeśli dostawca ma z tym problem to za drobną opłatą spedycja się tym zajmie. Podobnie ma się kwestia z licencją eksportową. Czasami dostawcy jej nie posiadają. W takim przypadku również za dodatkową opłatą (nie jest duża 50-100 USD) można skorzystać z pomocy spedycji i wysłać towar. Dużą rolę odgrywa tutaj dobra komunikacja pomiędzy załadowcą a spedycją.

Słowem przestrogi – warto o tych kwestia pomyśleć trochę wcześniej. Często przygotowanie do wysyłki może potrwać parę dni. Dlatego najlepiej nie zostawiać tego na ostatnią chwilę.

Podobne wpisy